Motorola po rokoch priniesla na trh čistokrvnú vlajkovú loď. Prináša to najlepšie na trhu, či už sa pozrieme dizajn, displej, fotoaparát, konektivitu alebo výkon. Cena však bola nastavená pomerne vysoko. Bude preto schopná pri aktuálnej konkurencii presvedčiť Slovákov ku kúpe?

Motorola si uvedomovala, že pokiaľ chcel zákazník to najlepšie na trhu, obráti sa na konkurenciu. Prišiel teda čas predstaviť svetu to najlepšie, čo spoločnosť dokáže vyprodukovať.

V čase koronakrízy ale podobne ako ostatní výrobcovia predstavenie najprv preložila a nakoniec nevyužila ani online stream. Novinky Edge a Edge+ odhalila firma prostredníctvom virtuálneho predstavenia na svojom blogu.

Bleskurýchle 5G, ktoré slovenský zákazník nevyužije

Prvou z vlastností smartfónu, na ktorú Motorola poukázala, je 5G konektivita.  Smartfón do vienka dostal inovatívne anténne pole schopné využívať milimetrové vlny mmWave a globálne 6 GHz frekvenčné subpásmo. Vďaka tomu a výkonnej platforme Snapdragon 865 je smartfón schopný dosiahnuť prenosové rýchlosti na úrovni 4 Gbps.

To všetko je síce pekné, ale aktuálne nevyužiteľné. V prípade mmWave technológie je možné smartfón využiť aktuálne len v sieti amerického Verizonu, pričom aj pokrytie je veľmi obmedzené.

Ani v prípade globálneho 5G pokrytia na tom nie je svet inak a ak sa pozrieme na slovenského zákazníka, 4G je, bohužiaľ, maximum, ktoré zo smartfónu vyžmýka. Je jasné, že aktuálne je 5G konektivita skôr o boji s konkurenciou ako o prínose pre zákazníka.

Bohužiaľ pre nás, 5G zo sebou nesie aj nevyhnutné navýšenie ceny, ktoré neovplyvníme. V tomto smere by som preto privítal prítomnosť čisto 4G modelu, ktorý by som reálne využil a nemusel priplácať za niečo, čo nevyužijem.

Displej, ktorý je neprehliadnuteľný, no s kompromismi

Motorola vybavila novinku veľkým 6,7“ OLED panelom, ktorý prichádza s 10 bitovou technológiou podobne ako OnePlus 8 Pro. Vďaka tomu je displej schopný vykresliť až 1 miliardu farieb. Bohužiaľ, oproti konkurencii ponúka „len“ FHD rozlíšenie na úrovni 2340 x 1080 pixelov.

Displej Motoroly Edge+ ponúka aj vyššiu obnovovaciu frekvenciu, no ak by sme chceli to najlepšie, očakávali by sme 120 Hz. Motorola sa však rozhodla pre 90 Hz panel a toto obmedzenie spoločne s nižším rozlíšením obhajuje dlhšou výdržou batérie. Áno, to beriem a rozhodne sa nájdu aj takí, ktorí to ocenia a dajú prednosť výdrži smartfónu. Je tu ale jedno ALE.

Existujú totižto aj používatelia, ktorí chcú to najlepšie aj za cenu nižšej výdrže batérie, obvzlášť keď je to vlajková loď za 1200 €. Motorola preto mohla Edge+ vybaviť vyšším rozlíšením aj vyššou obnovovacou frekvenciou. V prípade tých, ktorí by radšej vsadili na výdrž batérie, softvérovo by si mohli nastaviť, či už nižšie rozlíšenie, alebo obnovovaciu frekvenciu. Každý majiteľ by tak mal možnosť výberu.

Neprehliadnuteľným znakom Motoroly Edge+ je hlavne zahnutie displeja. Nejde však o klasický zahnutý panel ako v prípade Samsungu, ale o takzvaný vodopádový displej, aký poznáme z modelov Vivo Nex 3 či Huawei Mate 30 Pro.

Hlavnými zápormi môže byť krehkosť displeja či náhodné, respektíve nechcené dotyky. Pre zaoblené hrany však pripravila niekoľko šikovných funkcií a giest, čo ma núti veriť, že sa o občasné náhodné dotyky na futuristickom displeji náležite postarala softvérovo.

Fotoaparát so 108 MPx snímačom

Základom každej plnohodnotnej vlajkovej lode je kvalitný fotoaparát. Motorola v tomto smere model Edge+ vybavila 108 MPx snímačom od Samsungu. Nevieme síce, či používa snímač prítomný v Samsungu Galaxy S20 Ultra alebo ten zo Xiaomi Mi 10 Pro/Mi Note 10 Pro, no na základe technológie quad-binningu, ktorá kombinuje snímané informácie zo 4 pixelov do výsledného obrázka, môžeme predpokladať, že pôjde skôr o senzor Samsung Bright S5KHMX prítomný v Xiaomi.

Vieme však, že oba smartfóny nimi fotia kvalitne, čo preukázali aj v testoch DxOMark. V tomto smere očakávame naozaj kvalitné fotografie. Motorola k hlavnému snímaču pribalila aj 16 MPx ultraširoký snímač a 8 MPx teleobjektív schopný 3-násobného optického priblíženia. V podstate ide o veľmi potentnú trojicu, no hardvér je len polovica príbehu.

To, že softvér je veľmi potrebný, sme sa mohli presvedčiť aj v prípade Xiaomi Mi Note 10, ktorý v našej recenzii napriek dobrému testovaniu DxOMark nedopadol po stránke fotenia najlepšie. Veríme preto, že Motorola podobnú chybu neurobí.

Jedna z najväčších batérií

Motorola si uvedomuje, že dnešný trend v smartfónoch je aj o výdrži batérie. V tomto smere už urobila ústupok v prípade obmedzenia rozlíšenia displeja a jeho obnovovacej frekvencie. Výdrž chce ale posilniť hlavne kapacitou batérie, ktorá dosahuje až 5000 mAh a sľubuje výdrž nie na hodiny, ale rovno dni. Výrobca konkrétne hovorí o dvoch dňoch na jedno nabitie.

Vieš čo, pri kombinácii „horšieho“ displeja s nižším rozlíšením veríme dokonca v ešte lepšie výsledky pri bežnom, nenáročnom používaní.

Osloví stratená vlajková loď zákazníkov?

Motorola Edge+ je rozhodne špičková vlajková loď. Problém však môže byť v cene, novinka totiž stojí až 1199 €, čo už je poriadny zásah do peňaženky a teritórium tých najprémiovejších výrobcov.

Všetky hardvérové výhody a v niektorých prípadoch aj viac ale ponúka aj konkurencia za nižšiu cenu, ako napríklad OnePlus 8 Pro, Xiaomi Mi 10 Pro či Huawei P40 Pro, ktorý napriek neprítomnosti Google služieb vyšiel z našej recenzie veľmi dobre. Vypýtať si preto 1199 € za Motorolu Edge+ nemuselo byť veľmi rozumné.

Firma totižto prichádza s TOP modelom trochu neskoro. Zákazníci si už stihli za čas neprítomnosti vlajkových modelov Motoroly vybudovať lepší vzťah práve ku spomínanej konkurencii, či už sa bavíme o skúsenostiach alebo preferenciách. Edge+ zároveň prináša niekoľko ústupkov v podobe nižšieho rozlíšenia displeja, nižšej obnovovacej frekvencie či pomalšieho nabíjania. Pri jednej z najvyšších cien medzi vlajkovými loďami sa žiadne kompromisy netolerujú.

Reálne testy budú kľúčové

Aby mohla Motorola svoju vysokú cenu obhájiť a dokázať zabojovať voči preferenciám zákazníkov, bude ich musieť presvedčiť nielen prezentáciami, ale aj reálnym používaním.

Dôležité tak budú napríklad testy fotoaparátu, fungovanie displeja, plynulosť a optimalizácia samotného systému či skutočná výdrž batérie. Práve reálne testy môžu byť tým dôvodom, ktorý prinúti zákazníkov vytiahnuť oproti konkurencii z peňaženky viac a konečne si po rokoch kúpiť vlajkovú loď Motoroly.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom