Nová vedecká štúdia, ktorá sa zaoberá polohami hviezd v Mliečnej dráhe, pomohla určiť, že veľkosť našej galaxie je dvakrát väčšia než sme si pôvodne mysleli.

Tím výskumníkov z Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) a z Národného astronomického observatóriu v Pekingu (NAOC) publikovali článok, ktorý naznačuje, že naša galaxia (Mliečna dráha) je oveľa väčšia než sa pôvodne predpokladalo. Vzdialenosť naprieč galaxiou má byť až 200-tisíc svetelných rokov.

Hviezdy obiehajúce aj mimo disku

Špirálové galaxie, akou je napríklad aj Mliečna dráha, sú ako ploché rotujúce disky, v ktorých sa nachádza väčšina hviezd. Tieto disky sú obmedzené veľkosťou, takže za určitou vzdialenosťou sa nachádza len veľmi málo hviezd. Doteraz si vedci mysleli, že Slnko sa nachádza približne v polovici galaxie. Avšak nová vedecká štúdia prináša ďalšie poznatky k tejto problematike a ukazuje, že Slnko sa nachádza približne v jednej tretine až štvrtine. Hranice galaxie sú tak omnoho ďalej než sa pôvodne predpokladalo.

Nenechaj si ujsť!
Vedci zaznamenali významný objav. Po prvýkrát v histórii našli planéty za hranicami našej galaxie

Vidieť to môže aj na obrázku vyššie, kde žltá značka je obiehajúce Slnko a bodkovaná a čiarkovaná kružnica ukazujú pravdepodobnosť, s akou sa v tomto priestore nachádzajú hviezdy patriace k disku. Táto zóna sa tiež nazýva sférické haló a je to druhou najdôležitejšou zložkou galaxie.

Porovnávanie obsahu ťažkých kovov

A ako sa k takému záveru vôbec dostali? V tejto štúdii výskumníci porovnávali množstvo ťažkých kovov s hviezdami v disku a s hviezdami v sférickom halo. Následne zistili, že existuje značná časť hviezd, ktorá je obsahom ťažkých kovov veľmi podobná tým v disku. Kombináciou ich rýchlosti a vzdialenosti sa takisto ukázalo, že obiehajú stredom našej galaxie. Tým sa naplnil predpoklad, že galaxia nekončí na hranici disku, ale je omnoho väčšia. Až dvojnásobne.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP