K supermasívnej čiernej diere v strede Mliečnej dráhy smerujú stovky podivných vesmírnych vláken. Dosahujú dĺžku 5 až 10 svetelných rokov a pri pohľade zo Zeme pripomínajú medzinárodnú Morseovu abecedu. Na tému upozornila Česká televízia na svojom webe.

Odhalili nové štruktúry

Ako sa uvádza v tlačovej správe zverejnenej portálom univerzity NorthWestern, začiatkom 80. rokov minulého storočia objavila skupina vedcov v blízkosti supermasívnej čiernej diery Sgr A* jednorozmerné vertikálne nasmerované vlákna.

Teraz však vedci na čele s Yusefom-Zadehom objavili novú populáciu vlákien ukrytých v blízkosti centrálnej supermasívnej čiernej diery. Novoobjavené vlákna, respektíve filamenty opísané v žurnále The Astrophysical Journal Letters sú však o niekoľko svetelných rokov kratšie a sú usporiadané horizontálne alebo radiálne.

Farhad Yusef-Zadeh

Hoci obe spomínané populácie vlákien zdieľajú niekoľko podobností, všetko nasvedčuje tomu, že majú odlišný pôvod. Zatiaľ čo vertikálne vlákna prechádzajú galaxiou a rozprestierajú sa na vzdialenosť až 150 svetelných rokov, novoobjavené horizontálne vlákna vyzerajú skôr ako bodky a čiarky Morseovej abecedy dlhé len 5 až 10 svetelných rokov. Navyše, zasahujú Sgr A* iba z jednej strany.

Po desaťročiach skúmania vertikálnych vlákien bol Yusef-Zadeh šokovaný, keď odhalil ich horizontálne náprotivky, ktorých vek odhaduje asi na 6 miliónov rokov.

„Bolo prekvapením, že sme zrazu našli novú populácia štruktúr, ktoré, ako sa zdá, smerujú k čiernej diere,“ uviedol Zusef-Zadeh. „Keď som to uvidel, skutočne som zostal ohromený. Vertikálne vlákna sú kolmé na galaktickú rovinu; horizontálne vlákna sú rovnobežné s rovinou, ale smerujú radiálne smerom k stredu galaxie, kde leží čierna diera.“

Zatiaľ čo vertikálne vlákna sú magnetického charakteru, zdá sa, že horizontálne vyžarujú tepelné žiarenie. Vedci si nie sú úplne istí, ako tieto gigantické vlákna vznikli a akú zohrávajú úlohu.

Na základe aktuálnych poznatkov sa však Yusef-Zadeh nazdáva, že pred 6 miliónmi rokov došlo k výronu materiálu z čiernej diery, pričom materiál z tohto výronu narazil do okolitých hviezd a plynných mračien a vytvoril tak pozorované pruhy žeravej plazmy.

Obrie magnetické vlákna

V minulosti už Zadeh so svojim tímom študoval magnetické vlákna v blízkosti centra Mliečnej dráhy a začiatkom tohto roka potom tím odborníkov detegoval ďalších 1000 filamentov v Mliečnej dráhe. Vlákna tu v priemere merali zhruba 150 svetelných rokov a boli vedľa seba naukladané podobným spôsobom, ako struny na harfe.

Magnetický filament vychádzajúci z čiernej diery. Rudnick and collaborators, 2022

Pozorovania prostredníctvom viacerých rádioteleskopov odhalili, že elektróny sa pohybujú pozdĺž magnetického poľa týchto vlákien až takmer rýchlosťou svetla.

Konečná analýza týchto vlákien potom ukázala, že pozorované magnetické filamenty vznikajú buď interakciou galaktického vetra vznikajúceho samotným rotovaním galaxie a obrovskými oblakmi plynu a prachu, alebo vznikajú turbulenciou vo vnútri magnetických polí rádiových galaxií. V pozorovanej kope sa totiž nachádza značné množstvo rádiových galaxií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú