Milovníci Xiaomi smartfónov už dlhé mesiace čakali na tento deň, kedy im spoločnosť predstaví novú verziu svojej grafickej nadstavby MIUI. Po dlhom napínaní bolo len pred krátkou chvíľou MIUI 9 oficiálne predstavené a prináša mnoho nových vylepšení.

Xiaomi poznáme ako produktívneho čínskeho výrobcu mnohých zariadení, od smartfónov, cez televízory, gadgety, až po doplnky do domácností. Mnohým fanúšikom tejto značky však učarovali práve smartfóny, ktoré tento gigant zvláda vyrábať skutočne bravúrne. Okrem kvalitného spracovania ich jedinečnými spomedzi ostatných robí aj grafická nadstavba MIUI. Tá si od svojho vzniku prešla mnohými zmenami a priniesla množstvo vylepšení.

MIUI 9 v znamení „bleskovej rýchlosti“

Inak tomu nebolo ani dnes pri oficiálnom odhalení v poradí už deviatej verzie tejto milovanej nadstavby. Už v posledných týždňoch sme mali mnoho príležitostí sa o MIUI 9 dočítať rôzne zaujímavé novinky. V nich boli obsiahnuté správy o nových funkciách či inováciách v grafickom prostredí. To, čo všetko Xiaomi do tejto novej verzie s kódovým označením „Lightning“ zakomponovalo ti povedia nasledujúce riadky.

MIUI 9zdroj fotografie: MIUI

Optimalizácia a výkon

Už dlhé týždne sme mohli slýchať správy o rýchlosti a plynulosti nového MIUI 9 a Xiaomi skutočne tento sľub dodržalo. Počas predstavenia bola totiž chválená optimalizácia novej nadstavby, ktorá je teraz ešte rýchlejšia ako kedykoľvek predtým.

zdroj fotografie: MIUI

Na dôkaz týchto markantných zmien bolo porovnané Xiaomi Mi6 s dvoma rivalmi, Samsungom Galaxy S8 a Huawei P10 v teste plynulosti. Ak by si však ešte netušil, kto z tejto trojice vyhral, tak si rozhodne pozri aj priložené video. S novými úpravami je nadstavba MIUI 9 aktuálne najrýchlejšou vo svete Android smartfónov.

Optimalizácia jadra systému prináša zmeny v rýchlosti otvárania aplikácií, rýchlejšiu odozvu a inteligentné využitie procesora. Výraznou inováciou je tiež dynamické prideľovanie zdrojov. Pokiaľ používateľ  má otvorených mnoho aplikácií a služieb, tak tie sa doteraz sústreďovali na systémové zdroje súčasne, no v MIUI 9 budú tieto zdroje prideľované prioritným aplikáciám. Všetky vylepšenia vedú k ešte dokonalejšiemu používaniu novej nadstavby a umocnenejšiemu používateľskému zážitku.

zdroj fotografií: MIUI

Univerzálne vyhľadávanie, Smart asistent a Smart launcher aplikácií

zdroj fotografie: MIUI

Tieto tri nenápadné novinky môžu fanúšikovia v MIUI 9 taktiež očakávať. Svojou úlohou však výrazne zlepšia používanie nadstavby ako aj vyhľadávanie obsahu či aplikácií. S funkciou Univerzálneho vyhľadávania je možné vyhľadávať obrázky na základe kľúčových slov. Smart asistent vylepšuje celkové vyhľadávanie a poskytuje jednoduché hľadanie fotografií, textu či iného obsahu v Xiaomi smartfónoch s MIUI 9. Túto trojicu uzatvára „múdry“ launcher pre aplikácie, ktorý dokáže na základe zobrazovaného obsahu poskytnúť návrhy na otvorenie najvhodnejšej aplikácie. Používateľovi tak stačí skopírovať napríklad text a nové MIUI 9 mu navrhne vhodnú aplikáciu na základe obsahu.

zdroj fotografii: MIUI

Vylepšení je omnoho viac

Možno sa ti to zdá, že Xiaomi neprinieslo príliš výrazne vylepšenia, no treba podotknúť, že okrem týchto noviniek, ktoré sme videli pred krátkou chvíľou na oficiálnom predstavení, nám spoločnosť prináša aj doteraz známe funkcie ako obraz v obraze či nové skratky na uzamknutej obrazovke. Mnohí sa však tešia aj na rozdelenie obrazovky, ktoré rozhodne v MIUI 9 nechýba. Táto funkcia však mala premiéru ešte pri predstavení operačného systému Android 7.0 Nougat, no konečne sa dostáva aj do smartfónov od Xiaomi. Používateľ si tak vychutná multitasking skutočne naplno a dostupná je už dokonca aj pre niektoré modely s MIUI 8. Užívať si ju už teraz môžu majitelia Xiaomi Mi Max 2 a vlajkovej lode Mi6. Čoskoro však zavíta do všetkých kúskov spoločnosti.

zdroj fotografie: Miuios.cz

Nenechaj si ujsť
Úplne prvé Xiaomi smartfóny, ktoré dostanú najnovšie MIUI 9. Aktualizáciu obdrží aj 5 rokov starý model

Pri týchto nových funkciách nadstavby MIUI 9 ale treba pripomenúť, že niektoré novinky sa môžu od čínskej verzie a globálneho vydania líšiť. Zatiaľ sú isté možnosti a vylepšenia dostupné iba pre používateľov v domovskej Číne, a tak si budeme musieť počkať na svetovú premiéru MIUI 9-ky.

Čínske MIUI 9 už čoskoro

Aktualizácia na MIUI 9 bude dostupná od 11. augusta pre smartfóny Xiaomi Mi6, čerstvo predstavené Xiaomi Mi5X a k nim sa pridá aj Xiaomi Redmi Note 4X (Redmi Note 4 so Snapdragonom 625). Druhá vlna aktualizácií nastane 25. augusta, kedy sa na MIUI 9 môžu tešiť používatelia modelov Mi MIX, Mi Note 2, Mi 5, Mi 5s, Mi 5s Plus, Mi 5c, Mi Max 2, Mi Max 32G, Mi Max 64G/128G, Mi 4S, Mi 4c, Mi Note Pro a Redmi 4X.

zdroj fotografie: Miuios.cz

V tretej vlne updatov, ktorá nastane neskôr v septembri, MIUI 9 dostanú staršie zariadenia vrátane Redmi 2, Redmi 1, Mi 2 či Mi 2S. Tieto dátumy sa vzťahujú na vydanie čínskej týždennej (developer) verzie MIUI 9, pričom globálna verzia s podporou všetkých jazykov zatiaľ oznámená nebola. My však na ňu čakať nemusíme, keďže Miuios.cz komunita vydá preložené MIUI 9 v rovnakých termínoch, v akých bude vydaná čínska verzia. Dôležité je taktiež spomenúť, že MIUI 9 neprinesie novšie verzie Androidu, aspoň zatiaľ. Ako sa ti páči nové MIUI 9?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP