Vďaka nesmiernemu technologickému pokroku, ktorý za posledné roky nepochybne nastal, sa všetky produkty vylepšujú. Ponúkajú tak omnoho vyšší výkon, spotrebujú podstatne menej elektrickej energie a zároveň sa neustále zmenšujú ich rozmery. 

Tento pokrok zrejme najviac badať pri externých úložiskách. Dnes totižto nie je problém zohnať klasickú SD kartu s ohromnou kapacitou 512 GB. Takouto hodnotou donedávna nedisponovali ani pevné disky omnoho väčších rozmerov, pričom prvý z nich bol predstavený až v roku 2005. Rovnako sa zmenšujú rozmery celých počítačov, ktoré sa dnes pohodlne vojdu do vrecka nohavíc. Za všetko hovorí nesmierny úspech minipočítačov Raspberry Pi. Dobre známa spoločnosť Nvidia však rovnako chce svetu ukázať, že výkonný a inteligentný počítač nemusí mať zároveň veľké rozmery.


zdroj fotografie: Nvidia

Na nedávnej udalosti konajúcej sa v San Franciscu tento technologický gigant odhalil zariadenie s názvom Jetson TX2, ktoré má byť vďaka svojim extrémne malým rozmerom používané v rôznych prístrojoch pripojených k internetu, označovaných pod pojmom Internet vecí (Internet of Things). Tento zaujímavý čipset je zameraný najmä na umelú inteligenciu, ktorá sa má s jeho pomocou dostať do produktov širokého zamerania. Rovnako ju má značne vylepšiť, nakoľko sa vďaka nemu majú neurónové siete ľahšie učiť novým veciam a zároveň tak rýchlejšie a presnejšie odpovedať na otázky.


zdroj fotografie: Nvidia

„Jetson TX2 prináša výkonné funkcie do sveta umelej inteligencie, čím umožní konštruovať novú generáciu vysoko inteligentných prístrojov. Tie budú schopné vykonať analýzu videa z bezpečnostných kamier, vďaka čomu budú naše mestá múdrejšie a bezpečnejšie. Taktiež pomôžu pri výrobe inteligentnejších robotov na optimalizovanie výroby.“ Takto sa o nových superpočítačoch vyjadril Deepu Talla, viceprezident spoločnosti Nvidia.

Nenechaj si ujsť
GeForce GTX 1080 Ti je najvýkonnejšia komerčne predávaná grafická karta na svete

Jetson TX2 však nie je úplne prvým prístrojom svojho druhu. Jedná sa totižto o nástupcu modelu Jetson TX1, oproti ktorému prináša viaceré vylepšenia. Je totižto dvojnásobne výkonnejší, pričom spotrebuje o polovicu menej energie. Vybavený je 64-bitovým 4-jadrovým procesorom, ktorému tiež dopomáha 256-jadrový grafický akcelerátor založený na Pascal architektúre. Tento superpočítač tak zvládne dekódovať dve 4K videá súčasne a zároveň k nemu môže byť napojených až 6 fotografických snímačov. Predávať sa začal už včera za cenu 565 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom