Vedci už roky neúnavne hľadajú planétu s podobnými podmienkami aké vládnu na Zemi. Či už je to honba za nájdením určitej formy života vo vesmíre, alebo presťahovanie sa na novú planétu, princíp ostáva rovnaký. Najnovšia štúdia, o ktorej informoval portál Futurity, prišla so zaujímavou pomôckou pre vedcov.
Zamerajme sa na veľkosť planét
Astronómovia zintenzívňujú hľadanie druhej Zeme. Zatiaľ čo mnohí z nich sa zamerali na väčšie planéty, nová štúdia naznačuje, že rozmerovo menšie planéty podobné Zemi môžu byť najlepšími kandidátmi na prítomnosť života. Tento vedecký posun je založený na nedávnych objavoch a hlbšom pochopení úlohy mesiacov pri formovaní planét.
Väčšie planéty ako Zem možno ľahšie spozorovať a tak sú vhodnejšie na vedecký výskum. Štúdia uverejnená v Planetary Science Journal však naznačuje, že planéta s veľkým mesiacom môže mať solídny potenciál pre život. Ide o to, že náš Mesiac kontroluje základné aspekty života, vrátane dĺžky dňa, príliv a odliv v oceáne a tiež stabilnú klímu.
Pôvod prirodzenej družice
Vedecká obec dlhodobo vedie diskusie o pôvode našej prirodzenej družice. Najuznávanejšia teória predpokladá, že Mesiac vznikol asi pred 4,5 miliardami rokov, keď Zem zasiahlo planetárne embryo o veľkosti Marsu. Zrážka vymrštila na obežnú dráhu čiastočne odparený disk trosiek, ktorý sa sformoval do Mesiaca.
Alternatívne názory hovoria o tom, že naša planéta sa zrazila s objektom oveľa väčších rozmerov. Následne sa po tejto zrážke sformoval disk v dnešnej podobe. Dôležitá je však hmotnosť Mesiaca v porovnaní k veľkosti Zeme, keďže práve to má vplyv na formovanie života.
V našej slnečnej sústave sa nachádza približne 300 mesiacov. Ich hmotnosti sú obvykle o dosť menšie v komparácii s planétami, okolo ktorých sa nachádzajú a to sa týka aj ich veľkostí. Mnohí vedci nastoľujú hypotézy, že mesiac nie je potrebný na to, aby aby planéta udržala život, no zároveň uznávajú, že náš neúmerne veľký mesiac zohral kľúčovú úlohu vo vývoji zložitých foriem života na Zemi.
Nenahraditeľná úloha
Práve gravitačný ťah Mesiaca je z drvivej časti zodpovedný za príliv oceánov, čo bolo podľa vedcov kľúčové pri formovaní života ako ho dnes poznáme. Práve toto prúdenie umožnilo tvorbu dôležitých nukleových kyselín. Okrem toho sa stará o to, že je naklonenie obežnej dráhy Zeme stabilizované, čo udržuje klímu na predvídateľnej úrovni. Organizmy sa tak môžu ľahšie vyvíjať a prispôsobovať.
Doposiaľ astronómovia objavili viac ako 5 000 exoplanét – planét mimo našej slnečnej sústavy. V drvivej väčšine prípadov boli ich mesiace prirodzene menšie ako samotné planéty, okolo ktorých obiehajú.
Kľúčový proces formovania mesiaca
Vedci vo svojej štúdii dospeli k záveru, že tzv. nestabilita prúdenia – t.j. proces, pri ktorom sa častice sústreďujú do disku, aby rýchlo vytvorili základné stavebné kamene planét a mesiacov – nie je relevantná pri vytváraní veľkých mesiacov. Namiesto toho naznačujú, že čiastočne veľké mesiace, ako je náš Mesiac, pochádzajú z diskov chudobných na paru, ktoré obiehajú okolo planét menších ako Zem.
To znamená, že náraz kozmických telies pri vytváraní Mesiaca musí byť relatívne „jemný“, pričom zrážajúci sa objekt nemohol byť v prípade Zeme a nášho Mesiaca oveľa väčší ako Mars. V opačnom prípade by náraz vytvoril disk bez pár, z ktorého by sa mohol sformovať iba malý mesiac.
„Takéto mesiace by mohli nadobúdať väčšie rozmery, keď sa disk dostatočne ochladí a hmotnostný podiel pár disku sa zníži. Do tejto doby sa však stratí značné množstvo hmoty disku a zostávajúci disk môže vytvoriť iba malý mesiac,“ uvádza sa v správe.
Naša Zem, a teda celá ľudská civilizácia, tak mala podľa záverov vyplývajúcich z tejto štúdie šťastie, že sa naša terajšia domovská planéta zrazila s relatívne malým telesom. Inak by sa nič nesformovalo, život by nevznikol a ty by si teraz nečital tento článok.
Overenie pri pozorovaniach
Túto teóriu už budú môcť astronómovia otestovať čoskoro v praxi. Space Telescope Science Institute nedávno schválil dva návrhy od výskumníkov na použitie vesmírneho teleskopu Jamesa Webba na hľadanie exomúnov – mesiace obiehajúce okolo exoplanét mimo našej slnečnej sústavy.
Jeden sa zameriava na mesiace okolo planéty podobnej Jupiteru a druhý hľadá mesiace okolo planét podobných Zemi. Výsledky budú potom rozsudkom pravdy či nepravdy najnovšej teórie o veľkosti mesiacov životaschopných planét.
Čítajte viac z kategórie: Vesmír a veda
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
NASA utratila 23 miliárd dolárov za raketu, ktorá sa rozpadla na kúsky. Trump chce celý projekt zrušiť
Fyzici vyriešili 80-ročnú záhadu, ktorú všetci ignorovali. Teraz môže navždy zmeniť tvoj život
Svätý grál ľudstva je o niečo bližšie. Vedci našli nový recept na dlhovekosť
Americkí vedci nahradili v batériách meď týmto revolučným materiálom a výsledok ich šokoval. Svet elektromobility to môže úplne zmeniť
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Hit medzi proteínovými doplnkami ničí črevnú mikroflóru. Odborník ho spája s rakovinou hrubého čreva
Nenápadná firma z Petržalky vystrelila z tržieb pod 1 miliónom na 12,4 milióna eur. Biznis s liekmi raketovo rastie (EXPERT)
Chorvátsko hlási cenový šok. Najviac zdraželo obľúbené prímorské mestečko Slovákov
Nie je taký účinný, ako si myslíme: Expert vysvetlil, prečo končí preventívny ultrazvuk
Konsolidácia verejných financií za 3 miliardy eur nás bude bolieť. Minister financií pripravil 68 opatrení
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Nový čínsky motor prežil test, ktorý láme fyzikálne zákony. Využíva pohon ako z iného sveta
- Británia, USA a Austrália sa spojili proti rastúcej hrozbe. Ich tajná zbraň za 15 miliárd libier je hotová
- Fyzici vyriešili 80-ročnú záhadu, ktorú všetci ignorovali. Teraz môže navždy zmeniť tvoj život
- Z Londýna do New Yorku za 2 hodiny. Ikonické nadzvukové lietadlo hlási návrat, vzlietne už čoskoro
-
- Nový čínsky motor prežil test, ktorý láme fyzikálne zákony. Využíva pohon ako z iného sveta
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Ani fúzia sa jej nevyrovná. Vedci našli alternatívu, ktorá nám dá neobmedzenú energiu
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Vedci ostali v nemom úžase. Prehliadaná planéta našej Galaxie v sebe ukrýva poklad za bilióny eur
-
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Ak zaútočia, pocítia fatálny úder. USA poslali do Európy tisíce vojakov a najsmrtiacejšiu flotilu sveta
- Majú voňať, namiesto toho nám ničia pľúca. Vedci varujú pred tichým zabijakom ovzdušia v dome
- Horúčavy už nebudú problém. Objavili prelomový spôsob, ako za pár centov vychladíš celú domácnosť
- Vedci zachytili silný rádiový signál z vesmíru. Odpoveď šokovala každého
Uniknuté dokumenty odhalili problémy Nissanu. Reštrukturalizácia už začala
46 stupňov v tieni a výstrahy naprieč kontinentom. Európa zažíva extrémne leto
EÚ odobrila dotácie na elektrinu pre firmy. Podmienkou sú investície do úspor
Svet sa rozpadá na kusy. Guterres vyzýva na urgentné financovanie rozvoja
Vývoz dielov F-35 pre Izrael prešiel súdnou skúškou. Britský súd potvrdil kontroverzné licencie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP