Od počiatkov vesmírneho výskumu pomocou sond a družíc ľudstvo fascinovalo medzihviezdne cestovanie, i keď najnovší výskum tomuto procesu neprináša práve optimistické správy a je takmer isté, že sa cesty človeka za hranice našej slnečnej sústavy nik z nás nedožije. Čoho sa však môžeme dožiť, je navštívenie cudzieho hviezdneho systému pomocou sondy.

Za týmto účelom vyvíjajú vedci množstvo technológií, keďže je potrebný nielen nesmierne efektívny pohon, ale tiež čo najmenšie technológie pre dosiahnutie minimálnej hmotnosti. Kombináciou všetkých týchto technológií a konštrukciou inovatívnej sondy sa zaoberá program Breakthrough Initiatives, za ktorého založením stál Stephen Hawking či Mark Zuckerberg.

Takmer rýchlosťou svetla

Cieľom misie Breakthrough Starshot, ktorú program organizuje, je dosiahnuť najbližší hviezdny systém čo najrýchlejšie. Keďže je však tento priestor vzdialený viac ako štyri svetelné roky, je potrebné dosiahnuť značnú časť rýchlosti svetla. Dôvodov na skrátenie tejto cesty je niekoľko a kým jedným je ľudský faktor, keďže sa chcú mnohí, vrátane členov programu, dožiť tohto míľnika, tým druhým je technický faktor.

Čím dlhšie totiž bude takáto cesta trvať, tým viac času bude sonda tráviť v medzihviezdnom priestore a drsných podmienkach otvoreného vesmíru, ktoré môžu vážne degradovať kľúčové komponenty s obmedzenou životnosťou. Čím rýchlejšie sa teda sonda dostane k cieľu, tým je vyššia šanca, že budú potrebné komponenty a nástroje fungovať a umožnia prieskum nových svetov.

Bez funkčných komponentov je takáto sonda zbytočná, keďže vedcom návšteva ďalšieho hviezdneho systému nepomôže, ak v ňom nebudú môcť nič merať, prípadne nebude sonda komunikovať. Cieľ je pritom obzvlášť ambiciózny – nielen návšteva cudzej sústavy, ale tiež jednej z exoplanét, ktorá sa v nej nachádza na ktorej sa môže, potenciálne, nachádzať mimozemský život.

Obrovská technologická výzva
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú