Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmír ako nekonečný priestor vôkol nás skrýva ešte mnoho tajomstiev a ľudstvo je v jeho skúmaní iba na začiatku. Mnohí vedci veria, že v tak rozsiahlom systéme galaxií nie je naša Zem jedinou, kde prebýva život. Najbližšie sa môže forma života vyskytovať aj na Encelade, ktorý pod vrstvou hrubého ľadu skrýva rozsiahly oceán s „metánovými“ mikróbmi. 

Sonda Cassini prelietala okolo mesiaca Saturnu ešte počas minulého roka, keď vedcom odoslala údaje z pozorovania. Enceladus je teda na pohľad nehostinným prostredím, no pod hrubou vrstvou ľadu sa má skrývať tekutá voda v oceáne, ktorý zrejme hostí mikroorganizmy. Existujú šance, že sa tam vyskytuje život podobný aj tomu na Zemi. Aby sa presvedčenia vedcov znásobili, skúmali život a prostredie mikroorganizmu žijúceho v 1 km hĺbke od ostrova Okinawa až po Japonsko.

Formy života vyžijú aj z vodíka a oxidu uhličitého

Mikrób so špecifickým názvom „Methanothermococcus okinawensis“ v podstate žije v obdobných podmienkach, aké boli počas 5 rokov pozorované na Encelade. V extrémnej hĺbke túto formu života nažive neudržuje kyslík, ale kombinácia vodíka a oxidu uhličitého. Z týchto chemických prvkov dokáže mikrób vyrobiť dostatok energie pre svoje prežitie, pričom jeho odpadom je metán. Všetky tieto látky, od vodíka, cez oxid uhličitý, až po metán boli taktiež zachytené na Encelade, a tak je istá šanca, že sa v jeho oceáne vyskytuje podobná forma života.

Nenechaj si ujsť
NASA práve dostala dychberúce zábery Jupitera, ktoré vytvorila sonda Juno za 1 miliardu dolárov

Výskum a simulovanie podmienok na mesiaci Saturnu viedol rakúsky vedec Simon Rittmann z Rakúskej univerzity vo Viedni. V tomto projekte sa snažili čo najviac priblížiť podmienkam, aké sonda Cassini našla na Encelade. Mikróby z okolia Okinawy a Japonska sa podrobili rôznym plynom a Rittman zistil, že prežili za každých okolností, pričom stačilo, ak mali k dispozícii iba vodík a oxid uhličitý. Rovnako sa mikróbom podarilo prežiť aj pri extrémnych tlakoch a teplotách. Tie sa vo výskume pohybovali od 0°C až do 90 °C a tlak činil až 50 zemských atmosfér.

Enceladus môže odhaliť svoje tajomstvá

Práve takéto extrémne podmienky pre život sa majú nachádzať aj na tomto vzdialenom mesiaci Saturnu, kde môžu podobné mikróby obývať dno oceánu. Pre tieto „metánogénne“ mikroorganizmy ide o ideálne prostredie, v ktorom majú dostatok vodíka a oxidu uhličitého. Výskumníci však skúmali aj množstvo vodíka, ktoré sa dokáže uvoľniť z olivínových minerálov. Tie majú podľa všetkého tvoriť pevného jadro Enceladu. Výpočty odhalili, že chemickou reakciou dokážu tieto minerály vyprodukovať dostatočné množstvo vodíka, s ktorým by sa týmto metánogénnym mikróbom v oceáne tohto mesiaca darilo.

„Tento tím urobil prvý krok, aby dokázal, že metánogénne organizmy dokážu prežiť aj v podmienkach, ktoré by sa mali nachádzať na Encelade.“ – Chris McKay, Amesovo výskumné centrum, NASA.

V budúcnosti sa však počíta s priamym výletom ďalšej sondy na mesiac Saturnu. Tá má do výbavy dostať aj hmotnostný spektrometer. Ním bude skúmať prítomnosť izotopov uhlíka potrebných pre život, ale tiež stopy prvkov pre prežitie metánogénnych mikróbov. Nie je isté, akú formu života môže nová sonda na Encelade odhaliť a zrejme sa ani nemusí podobať tomu zemskému. Predpoklady, ktoré vedci získali vďaka výskumu tak môžu priniesť rôzne výsledky, no na tie si musíme ešte nejaký čas počkať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú