Elon Musk čelí pokute, ktorá by údajne mohla presiahnuť až miliardu dolárov. Európska únia Muskovu sociálnu sieť X obviňuje z porušovania zákona o digitálnych službách (Digital Services Act). Okrem obrovskej pokuty by platforma mohla čeliť aj povinným zmenám moderovania obsahu. Musk EÚ obviňuje z cenzúry. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Poďľa EÚ dezinformácie, podľa Muska sloboda slova

Európska únia platformu X obvinila z nedostatočného zamedzovania šírenia dezinformácií a ďalšieho škodlivého obsahu. Sociálnu sieť viní z nedostatočnej spolupráce s externými výskumníkmi, pretože neposkytla dôležité informácie ohľadne šírenia dezinformácií.

elon musk a logo twitter x
Flickr/Pexels

Taktiež odmietla zverejniť údaje o svojich reklamných systémoch a EÚ kritizuje aj proces overovania účtov, čo môže otvárať dvere pre manipulácie botmi či prostredníctvom cudzej štátnej propagandy. Regulátori tvrdia, že X napriek výzvam neurobil dostatočné kroky na overovanie platiacich účtov, ktoré získavajú “overený” status, a tým sa platforma stáva zraniteľnou voči zneužívaniu.

Avšak to, čo odborníci, ako aj Európska únia vnímajú ako dezinformácie, Musk to pripisuje k slobode slova. Hoci sa minulosti sociálne siete tvárili, že bojujú proti dezinformáciám – napríklad Facebook zaviedol Fact checking, nástupom Trumpa sa pravidlá uvoľnili a Meta overovanie faktov zrušila.

Spoločnosť sa na X vyjadrila, že ide o „bezprecedentný akt politickej cenzúry a útok na slobodu prejavu v Európe“. V minulosti Musk uviedol, že by privítal “verejnú bitku na súde”, čo môže naznačovať, že X sa pripravuje na súdny spor proti Bruselu.

Prísne pravidlá pre technologické firmy

Ak únia pokutu skutočne vymeria, pôjde o prvý prípad uplatnenia nového zákona DSA, ktorý vyžaduje od veľkých technologických spoločností zodpovednosť za šírenie nelegálneho obsahu a väčšiu otvorenosť vo fungovaní platformy. Zatiaľ nie je úplne jasné, aká bude skutočná výška pokuty, ako informuje New York Times, pri výpočte by sa mohol zohľadniť aj širší ekonomický dosah Muskových firiem a to vrátane príjmov SpaceX.

Hovorca Európskej komisie zdôraznil, že pravidlá sa uplatňujú „spravodlivo a bez diskriminácie voči ktorýmkoľvek spoločnostiam“. Európska únia sa zameriava aj na praktiky moderovania obsahu. Úradníci tvrdia, že slabý prístup platformy umožňuje šírenie nenávistných prejavov a dezinformácií, čo môže ohroziť demokratické systémy v členských štátoch Únie.

Nariadenia sa však netýkajú len X. Meta čelí samostatnému vyšetrovaniu podľa DSA za údajné nedostatočné opatrenia na ochranu mladistvých používateľov.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP