Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Ekonomické fórum vo švajčiarskom Davose opäť hostilo jedného z najvýznamnejších finančníkov sveta. Maďarský miliardár židovského pôvodu, George Soros, vo svojom prejave hodnotil svetovú politickú situáciu, no nezabudol ani na kritiku najväčších IT firiem sveta. 

Bojujúc s myšlienkou o nesprávnych rozhodnutiach vládcov USA a KĽDR, potenciálne nebezpečnej budúcnosti, ktorú môže zaviniť práve závod v zbrojení a nukleárne zbrane, obrátil George Soros vo svojom prejave pozornosť aj na svetovo najväčšie IT spoločnosti. História Googlu je ďalekosiahlejšia ako minulosť Facebooku, no z oboch nováčikov sa postupom rokov stali jedny z najmocnejších firiem sveta. Svojim vývojom sa dokázali posunúť na najvyšší level, v ktorom jednoduchým spôsobom dokážu ovplyvňovať dianie vo svete a zarábať miliardy.

Facebook a Google predstavujú podľa Sorosa nebezpečenstvo

Práve Soros sa na adresu týchto gigantov vyjadril, že svojimi inováciami a prispievaním k rozvoju technológií môžu spôsobiť ďalekosiahle problémy. Vplyv týchto spoločností na verejnosť môže byť omnoho väčší ako by sme si mysleli a dokonca dokážu ovplyvniť aj fungovanie demokracie.

Ťažobné a olejárske spoločnosti vykorisťujú životné prostredie. Sociálno-mediálne spoločnosti zasa vykorisťujú sociálne prostredie.“ – George Soros.

Facebook svojim počínaním získal do svojho sveta už viac ako miliardu používateľov, ktorí každodenne využívajú jeho služby. Dosiahnuť tento stav sa mu podarilo už po 8 a pol roku existencie. Pokiaľ bude pokračovať rovnako rýchlym tempom, čoskoro sa do jeho sociálnej siete dostane ešte omnoho väčšie množstvo ľudí.

Nenechaj si ujsť
Bývalý prezident Facebooku pripustil, že Markovi Zuckerbergovi pomohol vytvoriť monštrum

Googlu trvalo o pár rokov dlhšie, kým znásobil svoj potenciál a rozvinul sa v monopólu spoločnosť. Za všetkým ale stoja najmä ľudia, používatelia, vďaka ktorým sa títo dvaja giganti dostali až tam, kde sú dnes. Tvrdenia, že ide len o spoločnosti šíriace informácie a spájajúce ľudí nie sú podľa Sorosa tak celkom presné. On sám by zaviedol prísnejšie regulácie, ktoré by menším spoločnostiam umožnili s týmito „kráľmi“ súťažiť férovejšie a spravodlivejšie. Manipulovanie používateľov je tak podľa Sorosa tým najnebezpečnejším spôsobom, akým ovplyvniť ich názory a slobodnú vôľu.

Dostanú červenú kartu?

V podstate si zaviedli systém podobný kasínam, ktoré gamblerov ovplyvnili natoľko, aby dokázali hraním minúť všetky financie. Dokonca aj tie, ktoré nemajú. Obdobným spôsobom sú ovplyvnení aj ľudia v modernom digitálnom svete. Najnebezpečnejšie je však manipulovanie mladej generácie, ktorá sa na produktoch a službách takýchto spoločností stáva závislá. Soros ale odhadol, že je len záležitosťou času, kedy Facebook a Google stratia svoju nadvládu, k čomu má dopomôcť Európska únia a Spojené štáty.

V Spojených štátoch nie sú regulačné orgány dostatočne silné na to, aby sa postavili proti politickému vplyvu týchto spoločností. Európska únia má výhodu, pretože do nej nespadajú žiadni veľkí internetoví giganti.“ – vyjadril sa Soros k situácii.

Proces odstránenia mocného vplyvu týchto spoločností už započal, no v takomto prípade ide o dlhodobý boj, ktorý bude vyžadovať mnoho úsilia a prostriedkov. Otázne ale aj naďalej ostáva, aké výsledky prinesie toto snaženie na konci.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú