Windows 11 je prakticky už za dverami. Včera sme informovali o uniknutom builde operačného systému, ktorý sa okamžite rozšíril medzi najznámejšie svetové média. Vďaka ním teraz s takmer absolútnou určitosťou vieme, že udalosť chystaná Microsoftom 24. júna predstaví nový operačný systém s vlastnou číslovkou.

Microsoft opäť „rozdá“ novú verziu Windowsu

Ak si ale pamätáš na časy dávno minulé, pokiaľ si teda nevyužíval pirátske verzie starých Windowsov, tak upgrade na novú verziu nebol zadarmo. To nie je problémom u konkurencie, kedy aktualizácie MacOS vždy prebiehali a budú prebiehať prakticky automaticky a zadarmo na všetky podporované zariadenia.

Ako ale informuje XDA-Developers, upgrade na očakávaný Windows 11 bude podobne ako v prípade Windows 10 z roku 2015 zadarmo. Vtedy sa nový systém ponúkal zadarmo všetkým používateľom Windowsu 7 alebo 8, pričom ZDNet potvrdzuje, že ak máš originálnu verziu staršieho operačného systému aj v roku 2021, upgrade je pre teba stále dostupný.

Podľa najnovších informácií postretne rovnaký osud aj zatiaľ nepredstavenú „jedenástku“. Dôkazy odhalil nástroj PKeyConfig, ktorý naznačil, že produktové kľúče Windowsu 11 podporujú aj Windows 7 a Windows 8.1.

NEPREHLIADNI
Microsoft láka na štartovaciu zvučku Windows 11. Prekvapivo až 11 minutovým videom

To znamená, že z týchto operačných systémov budeš môcť pomerne plynulo a zdarma prejsť na najnovší operačný systém podobne ako tomu bolo v prípade Windows 10 pri jeho spustení. Môžeš si ale všimnúť, že chýbajú akékoľvek informácie o Windowse 8. V tomto prípade bude podľa všetkého potrebné najprv aktualizovať na Windows 8.1 a následne sa môže odomknúť možnosť upgradu na Windows 11.

Kompromis medzi službou a produktom?

Zároveň si vieme predstaviť, prečo Microsoft ponúka aktualizáciu zdarma aj pre staršie systémy. Jedným z dôvodov môže byť, že Windows 11 vyzerá len ako dizajnová prestavba aktuálneho systému, ktorá aspoň spočiatku množstvo nových funkcionalít neprinesie.

Dlhé mesiace sa pritom hovorilo o tom, že pôjde iba o veľkú aktualizáciu známu pod označením „Sun Valley“. Druhým dôvodom je nepriame nabádanie k aktualizovaniu na najnovší, najbezpečnejší a najstabilnejší systém pre čo najväčšiu skupinu používateľov.

Screenshot/YouTube/Windows Central

Ako sme totiž informovali pred niekoľkými mesiacmi, aj u nás stále existuje drobné percento používateľov, ktorí ostali na starších systémoch. Pre Microsoft a spoločnosti tretích strán by bolo rozhodne jednoduchšie, ak by túto skupinu mohla konečne definitívne odstrihnúť.

Viac oficiálnych informácií sa o novej generácii Windowsu dočkáme už budúci týždeň. Vtedy by sme sa mali zároveň dozvedieť aj dátum vydania, respektíve spustenia aktualizácií na Windows 11. Približný, no stále nepotvrdený dátum je október tohto roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom