Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najnovšia verzia systému Windows od Microsoftu vyšla ešte 5. októbra 2021. Operačný systém s označením Windows 11 je postavený na rovnakom základe ako Windows 10, čo z neho malo robiť prirodzený prechod pre používateľov.

Minimálne hardvérové požiadavky na tento prechod však viacero užívateľov odrezalo od aktualizácie. Ako upozornil portál neowin.net, chystaná zmena od Microsoftu odpáli od Windows 11 ďalších používateľov.

Horlivo diskutované CPU

Systémové požiadavky, no najmä požiadavky na CPU, sú horúcou témou diskusií už od samého začiatku. Množstvo relevantných a solídnych procesorov bolo jednoducho nekompatibilné a nepodporované pre Windows 11.  Išlo najmä o CPU/APU Intel 7. generácie a Ryzen 1. generácie.

Microsoft neskôr do zoznamu pridal niekoľko čipov Intel 7. generácie , ale bol to chabý krok, ako uchlácholiť používateľov.

Napriek absencii oficiálnej podpory používatelia našli spôsoby, ako obísť systémové požiadavky a spustiť Windows 11 na pomerne zastaralých „mašinách“. Čuduj sa svete, išlo o relatívne uspokojivé výsledky a na mnohých nepodporovaných zariadeniach šľapala „jedenástka“ ako hodinky.

Umieračik už zvoní

Najnovšia aktualizácia od Microsoftu vo verzii Windows 11 24H2 by však mala ukončiť používanie tohto systému na starších zariadeniach. Týkať sa to má všetkých zariadení, ktorých procesory nepodporujú špeciálnu inštrukciu POPCOUNT.

Tá však vyšla ešte 18 rokov dozadu, no napriek tomu by sa v dnešnej dobe našli vskutku výkonné zariadenia bez tejto inštrukcie ich procesora. Aktualizácia znamená, že systémy s naozaj zastaralými CPU nemusia byť schopné vôbec spustiť operačný systém.

Používatelia, ktorí chcú aktualizovať Windows 11 na staršom počítači by preto mali pred pokusom o inštaláciu ďalšej verzie operačného systému skontrolovať, či ich procesor spĺňa minimálne požiadavky. 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú