Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vývojársky tím skladajúci sa z inžinierov mestskej univerzity z Hong Kongu, výskumného strediska Microsoft v Ázii, Microsoft Cloud AI a Čínskej vedecko-technickej univerzity vytvoril a zverejnili princíp fungovania neurónovej siete, ktorá reštauruje staré a poškodené fotografie. O tomto úspechu informoval Microsoft na svojom webe.

Obnova starých a poškodených fotografií predstavovala pre výskumný tím obrovskú výzvu. Na starých fotografiách sa totiž nachádza niekoľko rozličných vád, ktoré musí algoritmus detegovať a zároveň opraviť. Okrem pridania farieb a zvýšenia rozlíšenia sa na starej fotografii môžu nachádzať rôzne „odreniny“, škrabance, fľaky, alebo pretrhnutia, ktoré vytvárajú dobre známy biely pásik.

Tím inžinierov preto navrhol úplne novú neurónovú sieť, ktorá funguje na princípe prekladu tripletových domén s využitím reálnych fotografií spolu s masívnymi pármi syntetických obrázkov. Neurónová sieť trénuje dve variácie autoenkóderov, ktoré dokážu oddeliť čisté a staré fotografie. Sieť sa následne učí prekladať medzi týmito dvomi oddelenými priestormi pomocou syntetických párových údajov.

Microsoft

Veľmi zjednodušene povedané sa jedná o dve samostatné neurónové siete, pričom jedna z nich vylepšuje defekty na starých fotografiách a tá druhá sa stará o zvýšenie kvality už „čistej“ fotografie. Nová metóda dokáže obnoviť aj fotografie, na ktorých sa nachádza viacero rozličných poškodení a z hľadiska vizuálnej kvality tak v súčasnosti prevyšuje aj tie najmodernejšie techniky na úpravu starých fotografií.

Spoločnosť však zatiaľ nezverejnila video z reálneho fungovania novej neurónovej siete, no do budúcna sa očakáva uvedenie ako zdrojového kódu, tak aj samotnej aplikácie na úpravu starých fotografií.

Zatiaľ si pozri princíp fungovania neurónovej siete vo videu vyššie. Je tiež veľmi pravdepodobné, že táto metóda bude v budúcnosti súčasťou niektorej zo služieb Microsoftu zaoberajúcou sa prácou s fotografiami alebo pribudne ako samostatná funkcia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú