Rýchlym tempom sa blížime k dobe, v ktorej už chladničky nebudú iba na chladenie potravín, hriankovač už nebude slúžiť iba na opekanie hrianok a termostat už nebude slúžiť iba na kontrolu teploty v domácnosti. 

Do všetkých týchto produktov sa technologické spoločnosti snažia natlačiť inteligenciu, pričom najnovším počinom sa vyznamenal Microsoft. V spolupráci s Johnson Controls, spoločnosťou stojacou za prvým elektrickým izbovým termostatom, ukázal vo videu svoj koncept inteligentného termostatu.

Takmer bezrámikový displej už aj v termostate

Ten dostal pomenovanie GLAS najmä kvôli tomu, že jeho hlavným prvkom je sklenená plocha s priehľadným displejom. Jeho dizajn tým vyzerá fakt parádne a perfektne zapadá do každej modernej domácnosti. Na displeji si používateľ môže meniť teploty v jednotlivých izbách, kontrolovať spotrebu energie či kvalitu vzduchu.

termostat
zdroj fotografie: Screenshot / Microsoft / YouTube

Nenechaj si ujsť
Dokázali sme úžasný pokrok. Už aj úplne jednoduchý kvantový počítač prekonal súčasnú výpočtovú techniku
Nechýba ani Windows 10

Termostat GLASS beží na špeciálnom Windowse 10 určenom pre internet vecí (IoT). Ten navyše obsahuje aj hlasovú asistentku Cortana, takže s termostatom je možné aj komunikovať. Ako sme už naznačili v prvom odseku, Microsoft chce svoju digitálnu asistentku priniesť aj do iných domácich spotrebičov, ako sú napríklad chladničky či hriankovače. Termostat dokáže rozpoznať, či sa osoba nachádza v miestnosti a neustále pritom monitoruje kvalitu vonkajšieho i vnútorného vzduchu. V prípade, že niečo nie je v poriadku, automaticky zmení nastavenia pre čo najekonomickejšiu správu energie. Podobné vlastnosti ponúka aj termostat od spoločnosti Nest, no GLASS sa od neho líši najmä Cortanou. Aj v tomto smere však Microsoft má konkurenciu, a to konkrétne Ecobee4 s asistentkou Alexa.

A čo cena?

Ecobee4 prichádza s izbovými senzormi, pomocou ktorých monitoruje a upravuje teploty v miestnostiach. Asistentka Alexa zas používateľom umožní rýchle nastavenie časovaču, prečítanie noviniek či zapnutie hudby. Zákazníci z USA si môžu produkt zakúpiť za 249 dolárov, čo činí približne 216 €. Dátum spustenia predaja, dostupnosť a cenu ohľadom GLAS od Microsoftu a Johnson Controls zatiaľ, bohužiaľ, nepoznáme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom