Pretláčanie vlastných aplikácií Microsoftu sa stalo poriadne otravným už v prípade Windowsu 10, ktorý bol plný odkazov napríklad na taký prehliadač Edge. Spoločnosť podobným štýlom nedávno promovala aj integráciu komunikačnej appky Teams vo Windows 11.

Táto reklama však mohla mnohým používateľom zásadne znemožniť používanie systému, uviedol na svojom blogu jeden z testerov v programe Insider. O prípade informoval aj portál XDA-Developers.

Windows 11 pokazila vlastná reklama Microsoftu

Microsoft začínal s pretláčaním vlastného softvéru ešte v starších systémoch Windows, ktorých používateľov presviedčal svojou reklamou k prechodu na novší Windows 10. V ňom sme sa postupom času mohli taktiež stretávať so stále agresívnejšími reklamami na vlastné produkty spoločnosti. Tento silný marketing bol v mnohých prípadoch až príliš otravný, no nezvykol zásadným spôsobom ovplyvniť funkčnosť samotného systému.

Propagácia Microsoft Teams pre Windows 11 to však dokázala. Práve túto svoju aplikáciu spoločnosť už počas premiéry najnovšieho systému ospevovala a informovala o jej silnej integrácii do prostredia Windows 11. Aby na to zrejme nezabudli ani používatelia v programe Insider, zverejnil Microsoft novú reklamu, ktorá opäť poukazovala na zapracovanie aplikácie Teams v novom systéme.

Microsoft (Úprava redakcie)

Jeden by si bol pomyslel, že ide len o ďalší otravný marketing Microsoftu. Tentokrát však kvôli tejto reklame padlo menu Štart, pracovná plocha sa stala nepoužiteľnou a problémy spôsobila aj samotnému Prieskumníku. Testeri v programe Insider tak mohli v mnohých prípadoch ostať bez funkčného Štartu a pracovať prestala aj spodná lišta systému.

Tento problém sa začal objavovať po reštartovaní Windows 11 pri inštalácii najnovšej aktualizácie. Microsoft nedávno vydal dve samostatné verzie Windows 11 pre vývojárov a beta testerov s dvomi odlišnými verziami.

NEPREHLIADNI
Microsoft to extrémne komplikuje. Výber predvoleného prehliadača vo Windows 11 je nočnou morou

Microsoft priniesol riešenie problému

Až neskôr si však spoločnosť uvedomila, na aký problém si zarobila. A hoci je testovacia a vývojárska verzia systému práve na to, aby sa vychytali všetky chyby pred oficiálnym vydaním, tento problém zrejme nikto nečakal.

Pre opravu chyby ale musia používatelia s testovacou verziou Windows 11 zasiahnuť až do samotných registrov, aby problém odstránili. Microsoft zverejnil aj detailný návod. Práve toto je jeden z dokonalých príkladov toho, prečo by si skoré verzie systémov vo vývoji a testovaní nemali inštalovať neskúsení používatelia, ktorí by takýto problém nemuseli byť schopní vyriešiť.

Návod na opravu spomenutého problému vo Windows 11:

  1. Otvoriť Správcu úloh kombináciou tlačidiel Ctrl+Alt+Del
  2. Roztvoriť ďalšie detaily v Správcovi úloh tlačidlom „Viac podrobností“
  3. Otvoriť „Súbor“ a vybrať možnosť „Spustiť novú úlohu“
  4. Do nového okna vložiť príkaz „cmd“
  5. Do okna s príkazovým riadkom skopírovať celý nasledujúci text v úvodzovkách (skopírovať bez úvodzoviek):
    • reg delete HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\IrisService /f && shutdown -r -t 0
  6. Stlačiť Enter. Počítač by sa mal následne reštartovať a následne by mal byť problém spôsobený propagáciou appky Teams odstránený

Hoci je teda po ruke aj pomerne rýchla a jednoduchá oprava tohto problému, väčšie otázniky vyvoláva otázka, ako to vôbec mohol Microsoft dovoliť?! Tak jednoduchým spôsobom pri promovaní vlastného softvéru znefunkčnil viaceré základné súčasti testovaného Windowsu 11, čo by sa ale vôbec nemalo stať.

NEPREHLIADNI
POTVRDENÉ: Toto je dátum, kedy Microsoft oficiálne vydá Windows 11

Problémy sa môžu prejaviť aj v oficiálnej verzii

Chyba sa totiž prejavila nielen vo vývojárskej alebo skoršej „preview“ verzii systému, ktorý v takejto verzii môže obsahovať množstvo nedostatkov. Prejavila sa totiž aj v beta verzii. Aj keď je Insider program pre používateľov práve na odhaľovanie potencionálnych problémov, v takomto štádiu už nie je Windows 11 viac iba „náhľadom“ pre vývojárov.

Verzia systému Windows 11 22000.176 je totiž tzv. „post-RTM“, ktorá predstavuje verziu takmer pripravenú pre vydanie v nových zariadeniach.

Microsoft (Úprava redakcie)

Práve s podobnou verziou sa tak môže v budúcnosti stretnúť zákazník, ktorý si kúpi počítač po 5. októbri s novým Windowsom 11.

Prihliadnuc na to, že by v novom zariadení dostal aj niektorú zo skorších verzií systému, ktorý by mohol obsahovať takúto chybu, jeho používateľský zážitok z nového systému by bol razom pokazený neschopnosťou Microsoftu a taktiež jeho agresívnym marketingom na vlastné produkty. Ostáva teda len veriť, že sa po oficiálnom vydaní Windows 11 nestretne s podobe vážnymi problémami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú