Dnešný trh s objektívmi pre fotoaparáty je plný najrôznejších modelov, ktorých ceny nie sú vôbec nízke. Výrobcovia sa pritom už dlhé desaťročia spoliehajú na princíp fungovania, pri ktorom je stred snímky ostrý, avšak po okrajoch sú zábery vždy trocha jemnejšie, informuje Gizmodo. Problém známy ako sférická aberácia teraz dokázal vyriešiť fyzik z Mexika svojou rovnicou, ktorá poskytne čísla pre výrobu opticky dokonalého objektívu.

Šošovky objektívov sú už dlhý čas vyrábané vo sférickom tvare, ktorý však vytvára niekoľko problémov. Pri zaostrovaní na stred dochádza kvôli lomu lúčov k lepšiemu zaostreniu obrazu v strede záberu ako na jeho okrajoch. Tento problém pritom trápi optické zariadenia už 2 000 rokov a rozlúsknuť ho nedokázali ani Issac Newton či grécky matematik Diocles. S účinným riešením prišiel až mexický fyzik, ktorý vytvoril dokonalú rovnicu pre riešenie tohto nedostatku objektívov.

Rovnica, ktorá zmení budúcnosť fotoaparátov

Výrobcovia optiky dodnes dokázal vylepšiť proces výroby a princípy šošoviek tak, aby čo najviac eliminovali sférickú aberáciu, a to aj pomocou asférických šošoviek. Takéto riešenia však bývajú náročné a drahé. Aj tí najskúsenejší výrobcovia pritom musia prispôsobiť jednotlivé objektívy rôznym účelom. To sa ale môže stať minulosťou vďaka rovnici mexického fyzika menom Rafael G. González-Acuñ, ktorý po 3 rokoch riešenia problému sférickej aberácie vytvoril dokonalú rovnicu.

Zobraziť celú galériu (3)
Rafael G. González-Acuña

Nenechaj si ujsť
Xiaomi plánuje smartfón so šialeným rozlíšením fotoaparátu. Bude mať viac ako 100 MPx

Sférická aberácia bola definovaná ešte v roku 1949 ako Wasserman-Wolfov problém, ktorý trápil vedcov dlhý čas. Rovnica tohto fyzika však dokáže eliminovať sférickú aberáciu, a to aj bez ohľadu na veľkosť šošovky, materiálu, z ktorého je vyrobená, či oblasti jej využitia. Všetko totiž zmenilo jedno ráno, kedy Rafael raňajkoval a v tom momente dostal nápad, ktorý okamžite preniesol do programu v počítači. Následná simulácia s 500 lúčmi potvrdila účinnosť jeho riešenia až na 99,9999999999 %, informuje PetaPixel.

Svoje zistenia publikoval aj v článku General Formula for Bi-Aspheric Singlet Lens Design Free of Spherical Aberration v časopise Applied Optics. Hoci sa pre bežného človeka môže zdať táto ohromná rovnica nerozlúštiteľná, výrobcom šošoviek a objektívov poskytne ideálne výsledky pre vytvorenie ešte dokonalejších zariadení.

Tento objav neprinesie revolúciu iba do sveta veľkých fotoaparátov, ale zmení aj kvalitu mikroskopov, teleskopov a v neposlednom rade aj samotných fotoaparátov smartfónov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú