Digitálny trh je aktuálne presýtený aplikáciami, kedy len malé percento z nich preráža aj v globálnom meradle. O to viac je to náročnejšie, keď vlastné alternatívy ponúkajú giganti na čele s Googlom. Podľa informácií portálu PhoneArena, významný míľnik aktuálne prekonala aj aplikácia Messenger od Facebooku.

Android zariadenia prichádzajú predinštalované s celým balíkom Google služieb, a preto niet divu, že rebríčky najsťahovanejších aplikácií tvoria zväčša nástroje Google, ako napríklad YouTube, Gmail alebo Google Mapy. V rebríčku 14 aplikácií, ktoré prekonali 5 miliárd stiahnutí sa teda nachádzajú len tri aplikácie nevlastnené Googlom.

Paradoxne, všetky patria pod druhého gigantického hráča priemyslu, Facebook. Ide o ústrednú aplikáciu sociálnej siete Facebooku, ktorá v mnohých prípadoch takisto prichádza predinštalovaná v Android zariadeniach, WhatsApp a odteraz už aj o Messenger.

FonTech

Zdroj uvádza, že aplikácia Facebook prekonala tento míľnik v roku 2019, kedy ho nasledujúci rok dosiahol aj WhatsApp. Práve druhý spomínaný aktuálne patrí medzi jednu z najkontroverznejších tém posledných týždňov.

Na druhej strane, Facebook sa snaží o vytvorenie akéhosi ekosystému prepájajúceho tieto tri aplikácie navzájom. Vyžadovanie prístupu k osobným údajom je v tejto spoločnosti už starou-známou pesničkou, no vzhľadom na šifrovaciu povahu WhatsAppu išlo o pomerne odvážne rozhodnutie spoločnosti.

Konkurencie je bezmocná

Skrz to mnohí používatelia prešli k bezpečnejším alternatívam ako Signal alebo Telegram aj vďaka vyjadreniu Elona Muska v januári.

Signal bol nainštalovaný „len“ na 50 miliónoch zariadení a na Telegram 500 miliónoch. Tieto čísla sú vďačným príkladom, ako je náročne konkurovať veľkým a zabehnutým hráčom aj napriek tomu, že ponúkajú ďaleko bezpečnejšie a používateľsky prívetivejšie alternatívy.

Messengeru sa míľnik 5 miliárd stiahnutí podarilo prekonať po takmer 10 rokoch na trhu. S najväčšou pravdepodobnosťou môze aplikácia ďakovať bezkonkurenčne úzkemu prepojeniu s najväčšou sociálnou sieťou, pričom u mnohých používateľov ide o úplne prvú voľbu textovej komunikácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú