Najzaujímavejším vesmírnym telesom pre ľudstvo sa v poslednej dobe bez pochyby stal Mesiac. Našej prirodzenej družici sa dostáva priveľa pozornosti a celkom oprávnene. Po tom, čo sa vyfarbil v celej svojej kráse a tak skoro to nezopakuje, uzreli svetlo sveta veľkolepé plány postaviť na Mesiaci hotely, železnice a podobné zariadenia.

Do skupiny týchto tém sa ešte primiešal aj vesmírny betón, ktorý sa má stáť uholným prvkom pri stavbe vyššej spomínanej mesačnej základne, ale aj celkovo pri stavbe objektov vo vesmíre. Najnovšie správy však nehľadia do budúcnosti, ale do minulosti, čo však z nich nerobí akúsi druhotriednu nezaujímavú tému. Portál BGT upozornil na interesantné zistenia o raných fázach vývoja Mesiaca.

Na Mesiaci bol magmatický oceán

Indická misia Chandrayaan-3 úspešne pristála na Mesiaci ešte vlani 23. augusta, no až teraz vyplávali na povrch podrobnosti, ktoré zistila pri svojej aktivite.

Analýza mesačnej pôdy, vykonaná pristávacím modulom Vikram a roverom Pragyan, odhalila chemické zloženie, ktoré výrazne naznačujú existenciu rozsiahleho magmatického oceánu v dávnej minulosti Mesiaca.

Unsplash

Zaujímavosť, ktorá podporuje hypotézu

Tieto zistenia, publikované v prestížnom časopise Nature podporujú dlho diskutovanú teóriu o prítomnosti obrovského lávového oceánu na povrchu Mesiaca v jeho raných fázach vývoja. Zaujímavé je, že podobné chemické zloženie bolo zaznamenané na rôznych, geograficky vzdialených miestach mesačného povrchu, čo len posilňuje túto hypotézu.

Dlhodobé orbitálne pozorovania naznačujú konzistentné chemické zloženie mesačného povrchu do hĺbky niekoľkých kilometrov. Hoci lávový oceán pravdepodobne nepokrýval úplne celý Mesiac, vedci sa domnievajú, že minimálne časť povrchu tvorilo v minulosti rozsiahle jazero roztavenej horniny, ktoré postupne chladlo a formovalo dnešný mesačný povrch.

Významný míľnik

Vzhľadom na pretrvávajúce tajomstvo pôvodu Mesiaca, môžu tieto nové poznatky významne prispieť k objasneniu jeho vzniku a raného vývoja. NASA pokračuje vo svojom úsilí o hlbšie pochopenie histórie Mesiaca, pričom plánované misie Artemis sľubujú priniesť ďalšie cenné informácie o chemickom zložení a štruktúre mesačného povrchu.

Indická misia Chandrayaan-3 tak nielen dosiahla významný míľnik v prieskume doposiaľ nepreskúmanej oblasti Mesiaca, ale aj otvorila nové horizonty v našom chápaní vývoja tohto fascinujúceho nebeského telesa. Tieto objavy podčiarkujú dôležitosť medzinárodnej spolupráce vo vesmírnom výskume a sľubujú vzrušujúce perspektívy pre budúce lunárne misie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú