Vedcom sa podarilo na povrchu Marsu identifikovať pomerne veľké množstvo materiálu, ktorý vykazuje nezvyčajné magnetické a odrazové vlastnosti, upozorňuje ScienceAlert. Odborníkom sa ho podarilo identifikovať v oblasti, o ktorej si pôvodne mysleli, že ide o kráter. Tento materiál je v porovnaní s okolím svetlejší a zdá sa, že môže skrývať odpovede na otázky týkajúce sa minulosti magnetického poľa Mesiaca.

Pomohla aj umelá inteligencia

Skala pokrytá prachom, ktorú sa podarilo v tejto oblasti identifikovať, v porovnaní s okolitými skalami odráža oveľa menšie množstvo slnečného žiarenia. Keď si to vedci všimli, rozhodli sa použiť umelú inteligenciu na triedenie snímok a identifikovanie podobných objektov, pričom výsledky prekvapili – AI dokázala identifikovať až 130 000 potenciálnych miest, ktoré môžu pozostávať z podobného materiálu.

Podľa všetkého tieto skaly vznikli pri náraze, ktorý vyprodukoval aj neďaleký kráter, avšak ich vlastnosti zrejme spôsobuje samotný prach, ktorým sú pokryté. Presné vlastnosti sú zatiaľ neznáme, avšak podľa všetkého je o niečo hustejší, než je na Mesiaci zvykom a má unikátnu štruktúru aj veľkosť zrna, vysvetľujú vedci v novej štúdii.

NASA/LRO/NAC

Ďalším krokom vo výskume je zistenie, ako takéto oblasti rozvíreného prachu na Mesiaci vôbec vznikajú. Možnými vysvetleniami sú elektrostatické sily či slnečný vietor v kombinácii s magnetizmom, avšak zatiaľ ide len o počiatočné odhady na základe toho, čo o Mesiaci zatiaľ vieme.

Neprestáva prekvapovať

Napriek dlhým rokom intenzívneho výskumu neprestáva Mesiac prekvapovať a dokazuje, že sa ľudstvo má ešte vždy čo učiť. V minulom roku napríklad prekvapil objav anomálie pod jeho povrchom, o ktorej nik ani len netušil, že sa tam vôbec môže nachádzať.

Pomôže aj sonda

O túto oblasť, známu ako Reiner Gamma, má záujem aj samotná NASA, ktoré do nej chce poslať lunárny lander. Táto sonda má svoju misiu odštartovať už v tomto roku a zameria sa najmä na nezvyčajné vlastnosti spomínanej oblasti, ktoré nie je možné overiť a bližšie objasniť len pomocou snímok z obežnej dráhy.

Ani po desaťročiach vesmírneho výskumu pritom nie je pristávanie na Mesiaci jednoduché. Misia Peregrine, ktorá odštartovala do vesmíru tento mesiac na palube úplne novej rakety Vulcan Centaur, svoj cieľ nesplnila a kvôli poruche zariadenia prišla o potrebné palivo. Nejde pritom o prvú lunárnu misiu, ktorá v posledných mesiacoch zlyhala alebo narazila na problémy.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP