Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pri pohľade na nočnú oblohu môžeme vidieť náš Mesiac, ktorý sa na prvý pohľad javí len ako sivé vesmírne teleso bez známky života. Pred miliardami rokov, keď bola naša Zem ešte „v plienkach“, sa vyvíjal aj náš prirodzený satelit, ktorý však mohol mať prekvapivú históriu. Nová teória astrobiológov naznačuje, že Mesiac mohol mať vo svojom rannom štádiu podmienky vhodné pre život.

Žiaľ, žiadne z doterajších výskumov priamo nepotvrdili, aby bol na Mesiaci kedysi život. Človek však po pristátí na jeho povrchu predsa len nemusel byť prvým živým tvorom, ktorý sa tam pohyboval. V dávnej histórii mohol totiž Mesiac podľa poslednej teórie vedcov obsahovať podmienky, ktoré by umožnili vznik jednoduchej formy života.

Život na Mesiaci sa mohol objaviť ešte skôr, než na Zemi

Tieto tvrdenia teraz odhalili astrobiológovia zo štátnej univerzity vo Washingtone a londýnskej univerzity v Spojenom kráľovstve. Podľa ich tvrdení sa Mesiac v minulosti pred miliardami rokov ocitol v bode, kedy bol schopný na svojom povrchu udržať istú formu života. V tomto prípade však hovoríme o dvoch takýchto obdobiach. Prvé z nich malo byť pred 4 miliardami rokov, kedy na povrchu prebiehala vulkanická aktivita. Ďalšia takáto fáza mala prísť o 500 miliónov rokov neskôr. Vtedy si mal Mesiac vytvoriť vlastnú atmosféru a dokonca sa na jeho povrchu mala nachádzať aj voda.

Nenechaj si ujsť
Pravdepodobne sme našli istú formu mimozemského života

Jeho súčasťou malo byť pred miliardami rokov aj magnetické pole, ktoré odrážalo vesmírnu radiáciu a chránilo tak prípadné formy života. Napriek týmto zložkám Mesiacu stále niečo chýbalo, a to základné chemické prvky pre vznik života ako takého. Zatiaľ žiadna expedícia takéto prvky neobjavila, aj keď sa ich prítomnosť potvrdila tiež na povrchu Marsu. Na Mesiaci sa pritom mohli kedysi tieto stavebné kamene života objaviť prirodzenou formou. Tie na jeho povrch tiež mohol priniesol dávny asteroid. Život na našom susedovi sa však nemal príliš rozvinúť a mohol existovať len v jednoduchej forme.

Na základe prítomnosti vody v lunárnych kameňoch a magme, vrátane možnej prítomnosti magnetického poľa, sme vytvorili obraz Mesiaca v rannom štádiu približne pred 3,5 miliardami rokov, kedy bol dočasne obývateľnou planétou s atmosférou a tečúcou vodou na povrchu. Život však bol len na mikrobiálnej úrovni podobnej sírnym baktériám na Zemi.“ – vyjadril sa pre portál Digital Trends Dirk Schulze-Makuch, astrobiológ štátnej univerzity vo Washingtone.

Aj keď dnes Mesiac už nejaví žiadne známky života, nová teória vedcov poukazuje na možnosť, že tam pred miliardami rokov akási jeho jednoduchá forma predsa len existovala. Podmienky pre život na tomto zemskom satelite sú však už dávno preč.

Astrobiológovia ale nemusia prestať bádať a v budúcich výskumoch môžu priniesť tiež simulácie. Tie by odhalili, akým spôsobom sa život na Mesiaci vyvíjal a ako by tam pri vtedajších podmienkach dokázal zotrvať. Celú teóriu zverejnili vedci aj v časopise Astrobiology.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú