Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nový výskum z Inštitútu geológie a mineralógie na Univerzite v Kolíne nad Rýnom tvrdí, že Mesiac je výrazne starší ako sme si mysleli. Vychádza zo štúdie vzoriek z misií Apollo, informuje Live Science.

Vedci z Inštitútu geológie a mineralógie v Kolíne nad Rýnom analyzovali pomery vzácnych rádioaktívnych prvkov vo vzorkách mesačných hornín zozbieraných počas misií Apollo, pričom datujú vznik Mesiaca približne 50 miliónov rokov po vzniku našej slnečnej sústavy. To je o 150 miliónov rokov skôr, než sme si doteraz mysleli. Ich štúdia bola publikovaná v Nature Geoscience.

Analýzou pomeru a polčasu rozpadu prvkov dokázali vedci vek mesačných hornín veľmi presne. Skúmali hlavne 2 vzácne izotopy, hafnium-182 a volfrám-182, na ktorý sa prvý spomenutý po rádioaktívnom rozklade premení. Práve tento rozpad podľa vedcov trval iba 70 miliónov rokov po vzniku našej slnečnej sústavy a nakoniec došli k záveru, že Mesiac sa začal formovať už 50 miliónov rokov po jej vytvorení.

Zobraziť celú galériu (2)
Vzorky z misií Apollo / Zdroj: Youtube / Bloomberg TicToc

Výskum ukazuje aj minimálny vek Zeme

Napriek tomu, že sa podobné výskumy už robili, vďaka pokročilejšej technológii dokázali vedci skúmať horniny detailnejšie, píše Space. „Keďže formácia Mesiaca bola poslednou významnou planetárnou udalosťou po vytvorení Zeme, vek Mesiaca ukazuje aj jej minimálny vek.“ uviedol geológ a vedúci štúdie, Maxwell Thiemens.

Jedným z dôvodov je, že Mesiac pravdepodobne vznikol po zrážke planéty veľkosti Marsu so Zemou. Zvyšky z tohto nárazu boli vypustené do atmosféry a nakoniec sa zhlúkli do okrúhleho telesa, pričom išlo prevažne o kúsky zemského plášťa. To tiež vysvetľuje, prečo majú Zem a Mesiac takmer rovnaké chemické zloženie. Počas kolízie sa na Mesiaci mohli tiež zachytiť niektoré vzácne prvky zo Zeme, ktoré pomohli vedcom určiť jeho vek presnejšie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú