Vedci z japonskej univerzity v Osake vykonali operáciu, ktorá bola prvou svojho druhu na svete. Pacientovi úspešne transplantovali umelo vytvorené bunky srdcového svalu. Transplantácia celého srdca tak nebola potrebná.
Ako informuje portál ScienceAlert, vedci z japonskej univerzity v Osake oznámili, že úspešne uskutočnili transplantáciu laboratórne vytvorených buniek srdcového svalu, ktoré umelo vypestovali za pomoci indukovaných pluripotentných kmeňových buniek (iPS). Ich prevratná metóda by v budúcnosti mohla odstrániť niektoré vážne poruchy srdca, ktoré je v dnešnej dobe potrebné riešiť transplantáciou celého orgánu.
Prevratná metóda preprogramovania kmeňových buniek
Vedci sa tak snažia orgán namiesto jeho výmeny opraviť. Robia tak za pomoci špeciálnych kmeňových buniek, ktoré sa nazývajú indukované pluripotentné kmeňové bunky iPS. Tie vedci získavajú tak, že ich najčastejšie odoberú z krvi alebo kože dospelého pacienta. Následne sa ich snažia preprogramovať do ich embryonálneho pluripotentného stavu.
V tomto stave je možné bunky prinútiť, aby sa stali prakticky akýmikoľvek bunkami, aké vedci potrebujú. V tomto prípade boli iPS bunky preprogramované tak, aby z nich bolo možné vytvoriť bunky srdcového svalu. Tie následne vedci umiestnili na miniatúrne listy, ktoré potom voperovali na poškodený srdcový sval pacienta.
Ak bude metóda úspešná, odstráni potrebu niektorých transplantácií srdca
Pacient, ktorý transplantované srdcové bunky obdržal, trpel ischemickou kardiomyopatiou. Ide o poruchu funkcie srdca, pri ktorej srdcový sval nie je schopný pumpovať krv kvôli zníženiu alebo úplnému zastaveniu dodávky kyslíka a živín. V ťažkých prípadoch si toto ochorenie vyžaduje transplantáciu srdca. Vďaka alternatívnej liečbe tímu vedcov ale nebola potrebná.

Vedci teraz budú pacienta pozorovať po celý rok. Taktiež plánujú v nasledujúcich troch rokoch uskutočniť ďalších 9 operácií pacientov trpiacich podobným problémom. Ak všetko dopadne dobre, ich nová prevratná metóda by sa mohla stať veľmi potrebnou alternatívou k transplantáciám srdca. Po ďalšie, získanie kmeňových buniek je oveľa jednoduchšie, ako čakanie a hľadanie kompatibilného darcu.
„Dúfam, že [transplantácia buniek srdcového svalu] sa stane lekárskou technológiou, ktorá zachráni čo najviac ľudí, pretože som už videl veľa životov, ktoré som nedokázal zachrániť,“ uviedol výskumník Yoshiki Sawa na tlačovej konferencii magazínu The Japan Times.
Teraz čítajú

Putin sa bojí genetických experimentov, ktoré by mohli zahubiť ľudstvo. V Rusku paradoxne podporil kontroverzný výskum

Takúto fotku z vesmíru sme ešte nikdy nedostali. Sonda, ktorá smeruje k Slnku, odfotila celý prachový prstenec Venuše

AKTUALIZOVANÉ Máme prvé video z letu helikoptéry na Marse, NASA prepísala históriu

Ľudské bunky rástli v opičích embryách a ľudsko-opičia chiméra žila rekordný počet dní, vedci varujú pred etickým problémom

Elon Musk prisľúbil výrazný pokrok v pokrytí Starlink internetu. Do pár mesiacov ho využiješ z akejkoľvek adresy aj vozidla
Články, ktoré hýbu svetom

Seriálový hit služby je takmer nepozerateľný. Amazon Prime Video dopláca na katastrofálne preklady a technické chyby

Čína predstavila aplikáciu pre udavačov. Vláda odhalí obyvateľov, ktorí hanobia tamojší režim

Lidl ponúka plat aj 2 600 eur, napriek pandémii otvoril desiatky pozícií. Nových ľudí láka na špeciálne benefity

Nam Nguyen v Martine založil úspešné vietnamské bistro. Začínal s 42-tisíc eurami z banky a nevyhol sa ani rasizmu
