Japonská automobilka Mazda pred pár hodinami ohlásila svoje budúce plány elektromobility. V najbližších rokoch sa môžeme tešiť na niekoľko nových hybridov, plug-in hybridov, ale aj čistých elektromobilov, informuje portál InsideEVs.

Už sme sa začínali báť, že japonské automobilky úplne zanevrú na čisté elektromobily a všetky sa vydajú svojou „vlastnou cestou“ po vzore značky.

Nedávno sme totiž priniesli článok, že Toyota zrejme ako jediná automobilka na svete tvrdí, že na nástup elektromobility je ešte priskoro. Podľa jej vedenia by sa mali automobilky ešte stále venovať vývoju hybridov, alebo vodíkových áut, ktoré budú minimálne do roku 2030 konkurencieschopné batériovým elektromobilom.

Mazda, mild-hybridná motorizácia

Mazda však ide s aktuálnym trendom a takisto spúšťa masívnu elektrickú ofenzívu. Japonský výrobca áut má v úmysle urýchliť elektrifikáciu svojej rady zavedením 13 nových elektrifikovaných modelov, z čoho má byť 5 hybridov, 5 plug-in hybridov a tri autá majú byť čisté elektromobily.

Mazda, plug-in hybridná motorizácia

Ako dodáva portál Motor1, prvé novinky reálne uvidíme už v budúcom roku a všetkých 13 modelov  príde najneskôr do roku 2030. Prvé novinky budú postavené na modulárnej platforme SKYACTIV Multi-Solution Scalable Architecture.

Mazda, platforma pre elektromobil

Táto architektúra umožňuje na rovnakej konštrukcii postaviť hybrid a plug-in hybrid. Neskôr v roku 2025 príde druhá generácia tejto architektúry, ktorá je určená výhradne pre elektromobily.

NEPREHLIADNI
Toyota zaujala voči elektromobilom jednoznačné stanovisko. Budúcnosť vidí v iných ekologických pohonoch

SKYACTIV Scalable EV Architecture teda bude slúžiť pre nové elektrické autá značky Mazda. Zatiaľ nie je jasné, či pôjde iba o upravenú koncernovú platformu automobilky Toyota, alebo si Mazda navrhne svoju vlastnú platformu pre elektromobily úplne od základov.

Aj Mazda má „zelené ciele“

Automobilka si stanovila, že do roku 2030 bude celá jej flotila elektrifikovaná, čo znamená, že každý jeden model bude buď hybrid, plug-in hybrid, alebo čistý elektromobil.

Mazda

Začiatkom ďalšieho desaťročia navyše plánuje, aby bola až štvrtina vozidiel čisto elektrických.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom