Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Inžinierom z DexMat so sídlom v americkom Houstone sa podarilo vytvoril materiál, ktorý je pevnejší ako oceľ, ľahší ako hliník a jeho vodivosť je porovnateľná s meďou. Nový materiál ma podľa informácií dostupných na blogu LinkedIn potenciál spôsobiť revolúciu v oblasti zelených technológií.

Inšpirovaný Tolkienom

Ako ďalej píše portál TheCooldown, nový materiál dostal názov Galvorn, pričom je možné ho vyrobiť vo forme pások, káblov, nití, či sieťoviny. Inak povedané, je k dispozícii v rôznych tvaroch a špecifikáciách, čo ho predurčuje pre rôzne účely a využitie.

DexMat

Výrobcovia sa pri tvorbe nového materiálu, alebo aspoň pri jeho názve nechali inšpirovať Tolkienovým veľdielom. V ňom totiž zručný elfský kováč menom Eöl vytvoril nový typ čierneho kovu s názvom Galvorn. Referovalo sa o ňom ako o materiály, ktorý je tvrdý ako trpasličia oceľ, pričom zostáva pružný a tvárny.

Hoci nový materiál od DexMat nebol ukovaný v elfskej vyhni, za materiálom Galvorn stojí skutočne pôsobivý proces. Ide o high-tech technológiu, ktorá vzniká v procese štiepenia uhľovodíkov.

Podľa informácií dostupných na blogu DexMat, je jedným z najzaujímavejších aspektov nového materiálu z uhlíkových nanorúriek práve to, že kombinuje elektrickú vodivosť kovov s nízkou hmotnosťou, pričom si zachováva pevnosť (3-krát pevnejší ako oceľ) a flexibilitu polymérových vlákien.

Odborníci si vzhľadom na uvedené nemyslia, že by našli lepší obchodný názov pre ich produkt ako spomínaný Galvorn zo Silmarillionu. Navyše, proces výroby je ekologický, keďže využíva elektrickú energiu pochádzajúcu aj z obnoviteľných zdrojov. Pri veľkovýrobe má potenciál stať sa uhlíkovo-negatívnym. Primárnym vedľajším produktom výroby tohto materiálu je čistý vodík, ktorý je sám osebe palivom šetrným ku klíme a medziproduktom zeleného amoniaku a ďalších palív

Ako vyplýva aj z uvedeného, potenciál nového materiálu je obrovský – od odľahčenia, zrýchlenia a predĺženia dojazdu vozidiel a lietadiel cez lepšiu elektrickú vodivosť v bateriách a superkondenzátoroch až po efektívnejšie skladovanie energie zo solárnych a veterných zdrojov.

Jednoducho povedané, Galvorn má potenciál nahradiť meď, hliník a oceľ, ktoré sú považované za hlavných „jazdcov“ klimatickej apokalypsy. O kvalite a využiteľnosti tohto materiálu svedčí aj fakt, že výskumné agentúry amerického letectva, ministerstva energetiky, NASA a ďalšie technologické spoločnosti naliali do jeho výskumu viac ako 20 miliónov dolárov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú