Snímače odtlačkov prstov nám výrazne uľahčili prístup k smartfónon, dverám, ale aj trezorom. Čoskoro by sa dokonca mohli dostať aj na platobné karty, čo by znamenalo výraznú evolúciu v oblasti platieb kartou. Technológiu začal vyvíjať MasterCard.

Nové biometrické karty sú momentálne testované v Južnej Afrike a MasterCard ich plánuje vypustiť do zvyšku sveta koncom roka. Avšak kým sa na ne pripraví aj tvoja banka, ešte nejaký čas to potrvá. Akonáhle bude technológia pripravená pre verejnosť, bude fungovať nasledovne. Najprv ťa tvoja banka informuje o dostupnosti biometrickej karty. Následne pôjdeš do banky, kde ti naskenujú odtlačky a uložia ich na EMV čip tvojej platobnej karty. Na karte môžeš mať uložené maximálne dva odtlačky, pričom musia výhradne patriť iba tebe.

mastercard

zdroj fotografie: Cherlynn Low / Engadget

nenechaj si ujsť
Toto je najlepšia elektronika roku 2016 podľa expertov

Ak ťa teda náhodou napadlo, že druhý si naskenuje niekto iný, aby mal jednoduchší prístup k tvojej karte, rovno na to zabudni. Po absolvovaní týchto krokov už bude karta pripravená na platby overené pomocou odtlačkov. Dobrou správou je, že predajcovia nebudú musieť meniť svoje terminály. Nové karty prekvapivo nie sú hrubšie ako tie, ktoré dnes poznáme. Snímač odtlačkov prstov sa nachádza v ich pravej hornej časti, takže je ľahko prístupný. Akonáhle vložíš kartu do terminálu, zariadenie komunikuje s bankou o tvojej identite a výške transakcie. Nasleduje overenie identity pomocou odtlačku. Senzor naskenuje tvoj odtlačok a pošle informáciu do čipu karty, ktorý rozhodne, či si jej vlastník alebo nie. Aj keď tento proces možno vyzerá trochu zložito, v skutočnosti prebehne veľmi rýchlo.

mastercard

zdroj fotografie: MasterCard

Fungovať to bude, samozrejme,  iba u predajcov, ktorých terminál podporuje čipové karty. Pokiaľ však dokáže prečítať iba starší magnetický prúžok, snímač odtlačkov fungovať nebude. Vďaka veľkej popularite sú ale nové terminály dosť rozšírené aj u nás na Slovensku, takže v tomto veľký problém nevidíme. Pre niekoho môže znieť zle iba nutnosť návštevy banky a pravdepodobne aj dlhšie čakanie. Tešíš sa na túto inováciu?

mastercardzdroj fotografie: Cherlynn Low / Engadget

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom