Nie je žiadnym tajomstvom, že veľké korporácie na našich smartfónoch zaznamenávajú dáta a používajú ich na vylepšenie rôznych služieb. Pokiaľ ale vlastníš Android smartfón, Google si možno ukladá omnoho viac dát, než si myslíš.

Za všetkým sa skrýva nenápadný produkt Location History, ktorý používateľov sleduje takmer na každom kroku. A to nielen polohu, ale aj barometrický tlak, blízke Wi-Fi siete, a dokonca aj tuší, čo práve robia. Aj keď je aktivácia histórie polohy voliteľná, vyhnúť sa jej nie je ľahké. Je totiž vyžadovaná v mnohých aplikáciách a bez jej aktivácie môže byť používanie obmedzujúce.

Poskytuje cenné informácie

Zaznamenávanie polohy na smartfónoch sa nemusí každému páčiť, no pre Google, ale aj používateľov, má veľký prínos. Používa sa napríklad na predikciu dopravného ruchu alebo odporúčania reštaurácií. Na smartfónoch však nie je predvolene – Google používateľov o aktiváciu žiada už pri prvom nastavovaní zariadenia a potom aj v aplikáciách ako Mapy, Fotky, Google Asistent či primárnej aplikácii Google.

Na činnosť histórie polohy si bližšie posvietil server Quartz. Zaujímavosťou je, že ani jedna z týchto aplikácií nepoužíva rovnaký jazyk na popis toho, čo sa stane po zapnutí histórie polohy. Nie je známe ani to, či aktivácia povolí všetky Google aplikácie alebo iba tú konkrétnu. Quartz vykonal na troch smartfónoch test, pomocou ktorého zistil, aké informácie história polohy odosiela na servery Googlu.

Nenechaj si ujsť
Google Mapy zahanbili Apple Mapy. Vyspelosťou sú ďaleko popredu

Použitá pritom bola jedna prenosná Wi-Fi sieť, ktorá dokázala sledovať všetky prenosy medzi smartfónmi a servermi Googlu. V zariadeniach počas testu neboli vložené SIM karty. V rámci testu sa testeri so smartfónmi prešli po niekoľkých nákupných centrách, obchodoch, reštauráciách a baroch. Toto je iba časť z informácií, ktoré boli zaznamenané:

  • zoznam pohybov, o ktorých si smartfón myslel, že používateľ vykonával: napríklad chôdza 51%, jazda na bicykli 4 %, a vlak 3 %
  • barometrický tlak
  • či používateľ je/nie je pripojený na Wi-Fi
  • MAC adresa, čo je unikátny identifikátor pripojenej Wi-Fi siete
  • MAC adresa, sila signálu a frekvencia blízkej Wi-Fi siete
  • MAC adresa, identifikátor, typ a dve meradlá sily signálu blízkeho Bluetooth zariadenia
  • stav batérie zariadenia a či sa nabíja alebo nie
  • napätie batérie
  • GPS súradnice telefónu a ich presnosť
  • nadmorská výška GPS a jej presnosť

google
Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot / Google Mapy

Používatelia si dokonca môžu niektoré z týchto údajov pozrieť aj sami v Mapách Google. Stačí do nich zájsť a v menu vybrať „Vaša časová os“. Následne sa zobrazia navštívené miesta v jednotlivých dňoch, a to aj približný počet prejdených kilometrov pešo alebo dopravným prostriedkom. Máš históriu polohu vypnutú alebo dávaš Googlu v zbieraní údajov zelenú?

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP