Názory na používanie antivírusového programu naprieč zariadeniami sa rôznia. Používatelia počítačov a notebookov si často postačia podľa vlastných slov so službami programu Windows Defender. Pre smartfóny je k dispozícii celá plejáda takýchto programov v obchodoch.

Jeden z najpopulárnejších antivírusových programov teraz čelí nepríjemnému škandálu a mastnej pokute. Tému priniesol portál The Verge.

Ukladal a predával dáta po dobu šiestich rokov

Spoločnosť AVAST Software je preslávená svojím antivírusovým programom. V celosvetovom meradle patrí k obľúbeným softvérom pre svoju jednoduchosť a spoľahlivosť. Lenže teraz mu hrozí obrovské poškodenie dobrého mena globálnych rozmerov.

Avast vykonával od roku 2014 do roku 2020 nekalú činnosť. Podľa obvinení Federálnej obchodnej komisie USA (FTC) ukladal a predával informácie o svojich zákazníkoch a to bez ich súhlasu.

Americká vládna agentúra tvrdí, že spoločnosť tak mala činiť prostredníctvom svojho antivírusového softvéru a rozšírenia webového prehliadača.

Narušené súkromie zákazníkov

FTC ďalej konštatuje, že údaje boli citlivého charakteru. Avast mal zhromažďovať dáta o náboženskom presvedčení, zdravotných problémoch, politických názoroch či dokonca o finančnom stave svojich zákazníkov.

Spoločnosť potom tieto informácie uchovávala „na neurčito“ a následne ich predala viac ako 100 tretím stranám bez vedomia používateľov, ako sa píše v sťažnosti úradu.

Nejde o prvé obvinenie Avastu v súvislosti s praktikami ochrany osobných údajov. V roku 2020 ukončila spoločnosť činnosť zberu údajov s názvom Jumpshot. Avast vtedy uviedol, že pred predajom používateľských údajov odstránil identifikačné informácie zákazníkov.

Mastná pokuta a nariadenie

Federálna obchodná komisia udelila Avastu pokutu vo výške 16,5 milióna dolárov a zakázala spoločnosti predávať používateľské údaje na reklamné účely. Okrem toho bude musieť informovať spotrebiteľov, ktorých informácie o prehliadaní boli predané tretím stranám bez ich súhlasu.

Predstavitelia Avastu sa k celej situácií stihli vyjadriť. „Zaviazali sme sa k nášmu poslaniu chrániť a posilňovať digitálny život ľudí. Aj keď nesúhlasíme s obvineniami FTC a charakterizáciou faktov, sme radi, že sme túto záležitosť vyriešili a tešíme sa, že budeme naďalej slúžiť miliónom zákazníkov po celom svete,“ uviedol hovorca Avastu Jess Monney vo vyhlásení pre The Verge.

Softvér, ktorý mal používateľov chrániť pred sledovaním na webe ich v skutočnosti sledoval sám.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú