Fanúšikovia Marvelu sa dočkali. Za burácania hromov a guľometnej kadencie vtipov dvere na kinosálach rozrazila ďalšia filmová udalosť z dielne Marvel Cinematic Universe. Po Doctorovi Strangeovi uviaznutom v šialenom mnohovesmíre plátna kín okupuje ďalší ikonický Avenger, ktorým je tentokrát Thor Odinson.

Podobne ako majster okultných vied Stephen Strange, aj Boh hromu v podaní Chrisa Hemswortha si prechádza v novej marvelovke Thor: Láska a Hrom tŕnistou a existenciálnou púťou naprieč bizarnými vesmírmi.

Thor
TMDB

Na komorné, no gýčové „hľadanie seba samého“, ale zabudni a priprav sa na šialenú jazdu naprieč pestrofarebným a epileptickým lunaparkom režiséra Taika Waititiho. Ten podľa očakávaní na plyn „len“ nedupol, ale rovno odtrhol riadiacu páku, skostnatené žánrové vzorce hodil za hlavu a v novom Thorovi sa doslova odtrhol z reťaze.

Diváci ale od novej Waititiho Thorovky neočakávali len kvalitný letný komiksový veľkofilm dopovaný medovinou a humornými hláškami. Na stole bola aj pálčivejšia otázka, a to, čo bude ďalej s chaotickou štvrtou fázou marvelovskej odysey a či sa novému Thorovi podarí do aktuálnej kapitoly MCU vniesť viac svetla a upokojiť zmätených fanúšikov.

Či sa toto zbožné želanie marvelovského fanklubu aj naplnilo, je otázne. Po zhliadnutí snímky, napriek jej kvalitám, chtiac-nechtiac na jazyku zostane pachuť sprevádzaná intenzívnym pocitom, že MCU je v tom až po krk a z maléru ho nedostanú ani ti najmocnejší superhrdinovia sveta.

Pri Thorovi urobil Marvel výnimku. Zrejme išlo o prachy, no aj tak klobúk dole

Na začiatok trochu netypicky. Namiesto zosumarizovaného deja si teraz prečítaš pochvalu. Nová Thorovka totiž zaujme faktom, že pri čerstvom pokračovaní Marvel Studios porušili vlastné nepísané pravidlá, podľa ktorých filmové sólo franšízy môžu mať maximálne tri časti, ako sme to mohli vidieť pri Iron Manovi či nedávnom finále Spidermana s podtitulon Bez domova.

Pri poslednom Thorovi Marvel ale urobil výnimku a toto rozhodnutie sa nedá hodnotiť inak len palcom nahor. Na tomto konkrétnom príklade vidieť, že štúdiám na postave (či aj vyžmýkanom zárobku z nej, samozrejme) severského boha záleží. Pokojne sa totiž na jeho sólovku mohli aj vykašľať.

Thor
TMDB

Zatiaľ čo pri Iron Manovi či Spideym trilógia uzatvárala základný príbehový oblúk danej postavy, u Thora štúdiá urobili výnimku a k trom častiam prilepili netradične aj štvrtú. Dôvod je akoby skopírovaný z denníčka želaní každého fanúšika MCU. Pri Thorovi skrátka zostalo aj po troch pokračovaniach viacero otvorených otázok, no najmä charakterových liniek, ktoré doslova kričali po svojom uzatvorení.

Marvel Studios tak v letnom filme pripravilo pôdu pre dopovedanie otázok typu: Čo sa stalo s Thorom po mega evente Avengers: Endgame? Ako ho zmenila dekapitácia najväčšieho záporáka Marvelu Thanosa? (Ne)zabudol na svoju lásku pozemskú vedkyňu Jane Foster? A nakoniec: Kedy sa konečne zbaví svojho „fotrovského“ pivného pupku á la Big Lebowski? Otázok skrátka bolo viac ako identít seriálového Moon Knighta.

Thor
TMDB

Teš sa na starú partičku, ale aj psychopatického bohovraha s tvárou Batmana

Thor sa tak vracia na výslnie strieborného plátna „v koži“ starého známeho Chrisa Hemswortha. Tomu rola hláškujúceho boha pristane ako nikdy a divákovi tak živelný a autenticky herecký prejav pomôže aspoň sčasti zabudnúť na nedávnu filmovú Netflix katastrofu Spiderhead, kde si Hemsworth „odskočil“.

Thor je spočiatku vykreslený ako neohrozený vesmírny viking, ktorý „stážuje“  v tíme nesúrodých, no divácky milovaných hrdinov Strážcov galaxie. Intergalaktické dobrodružstvá si Odinson síce užíva, no je jasné, že maskujú dieru, ktorú v ňom zanechali nedávne „avengerovské“ eskapády, ale aj „banalita“ ako nenaplnená láska.

Okrem očakávanej existenciálnej bodky série, ktorá sa postupne pretransformuje na dvojbodku, je leitmotívom sólo franšízy návrat Thorovej lásky Jane, ktorej prepožičala výzor a herectvo Natalie Portman. Okrem motívu „starej nehrdzavejúcej lásky“ Fosterová so sebou prináša dejovú líniu tzv. „lady Thor“.

Thor
TMDB

Ako si už mohol vidieť v traileri, Portman sa z charizmatickej vedkyne stane neohrozenou superhrdinkou, doslova „Thorovského strihu“. Fosterová si totiž v aktuálnej marvelovke požičia schopnosti a zbroj svojho mužského náprotivku a bok po boku tak čelia novej hrozbe.

Ak si hltal doterajšie trailery a poznáš ich spredu a aj odzadu, vieš, že ňou nie je nik iný ako Gorr-Kat bohov v podaní Christiana Balea. Pán herec tentokrát ikonický netopieri kostým nechal v šatníku, uprednostnil mŕtvolný biely makeup posiaty jazvami a batarang zase zamenil za „temný vesmírny Excalibur“ Necrosword, pri pohľade na ktorý miznú hlášky na jazyku aj tým najarogantnejším bohom. Áno, pochopil si správne, Necrosword slúži na jediné – na masakry zástupu  marvelovských bohov.

Práve spomínaný ultimátne mocný artefakt, otravní bohovia a kvapka pomsty, sú koktejlom, ktorý Balea/Gorra opíja a ženie naprieč jednosmernej (samo)vražednej výprave. Veľavravná prezývka tak napovedá, že mocní nadľudia vrátane Thora sa stanú Gorrovým tŕňom v päte, ktorého sa rozhodne zbaviť vcelku efektne a nezvyklo brutálne.

Thorovi v novej snímke sekunduje spočiatku aj stará známa partička „Strážcov“ na čele s Chrisom Prattom alias Peterom „Starlordom“ Quillom či hláškujúce duo: vesmírny mýval s láskou k všetkému militantnému Rocket a „ukecaný“ strom v puberte Groot.

Thor
TMDB

Klasicky tak portfólio hlášok a doslova „kameňákov“dopĺňa raketovým tempom aj humanoid skalného typu Korg, ktorý opäť raz glosuje hlasom režiséra Waititiho.

Waititiho šialená jazda: Synťáky, gitary a ľúbostný list pátosu 80. rokov

Práve Waititi priniesol sérii o Thorovi autorský vklad a svojský autentický odtlačok rozmerov Hulkovej pravačky. Ak by si si pozrel sólový filmový debut Thora od Kenetha Branagha a následne „nedotknutý“ pokračovaniami Lásku a Hrom, dozaista by si zostal v slušnom šoku.

Zatiaľ čo Branagh budoval Thorovu značku v akýchsi melodramatických shakespearovských kulisách s dôrazom na severskú osudovosť, Waititi vyhodil výhybku a nezmenil len tempo rozprávania, ale pozliepal si pre seba rovno vlastný žáner.

Už klasické „marvelácke“ logo v úvode Lásky a Hromu podkreslené ikonickou melódiou transformujúcou sa do osemdesiatkovej gitarovej mutácie, napovedá, že Waititi pokračuje v odkazovaní na to, čo miluje.

Thor
TMDB

Soundtrack, vizuál, ale aj taká banalita ako kompozícia plagátu priamo odkazuje na zdrojový materiál, ktorým nie je nič iné ako hutná estetika popkultúry 80. rokov. Soundtrack snúbi mix najznámejších gitarových „odrhovačiek“ najmä od Guns N’ Roses, započuješ aj hit od Enye a zároveň scény pretkávajú atmosferické synťáky. S comebackom synthwaveu na podobnej vlne pracujú napríklad bratia Dufferovci v obľúbenej sérii Stranger Things.

Waititi osemdesiatky nepoužíva len ako výplň medzi peknými obrázkami či ako neorganickú kulisu, ale prispôsobuje mu aj samotný tón, vizuál a rytmus snímky. Epicky pestrofarebný maľovaný plagát tak nie náhodou pripomína to najlepšie z „coverov“ kultových heavy metalových albumov spomínanej dekády. Samotnému Thorovi stačí na plece zavesiť basgitaru, vystrčiť na pódium medzi kričiace davy a máme na svete rockovú ikonu.

Okrem hudobných „výpožičiek“ vo filme je zjavné citovanie napríklad legendárneho animovaného seriálu He-Man. Thorove eskapády ale pripomínajú aj ikonu lepenkových interiérov, a to seriálového a neskôr filmového Flasha Gordona.

Že ide o Waititiho silný referenčný zdroj a zrejme aj osobnú lásku, podčiarkuje fakt, že Thor, podobne ako Gordon, stavil na elektrizujúci gitarový soundtrack. Zatiaľ čo Boh hromu ťaží zo spomínaných gitarových legiend, Gordonov soundtrack zase zložil legendárny Queen.

Thor
TMDB

Waitihio treba pochváliť, že Thorove komiksové univerzum obliekol práve do osemdesiatkového kabátu zdobeného vybíjanými pyramídkami a filtrami, a to nielen z pohľadu akejsi „boomerskej nostalgie“. Ide totiž o vcelku sofisitkovaný krok.

Samotný svet Thora vychádzajúci z mytológie severských božstiev v sebe kĺbi motívy ako pomsta, bratovraždy, zrada či rodinné melodrámy, teda ťažkostráviteľné témy, ktoré by mohli časom nabrať na patetickosti. Waititi sa ale rozhodol, že Thor nebude smiešny, ale vtipný, a to doslova v šialenom tempe. Zmixoval na prvý pohľad nespojiteľné, a to severské mýty s popkultúrou a absurdným, dnes až „cringe“ vizuálom 80. rokov.

Pri Thorovi: Láska a Hrom zachádza až tak ďaleko, že niektoré scény neozvláštňuje len prvkami crazy komédie, ale doslova a do písmena sa niektoré sekvencie stávajú skečmi ako vystrihnutým z amerických sitcomov či „scéniek“ televíznych humoristických šou.

Thor
TMDB

Práve autorskosť Waititiho réžie je už povestnou mincou s dvoma stranami. Zatiaľ čo na jednej strane jeho rukopis sympaticky oživuje už skostnatené marvelovské univerzum, na druhej to s humorom občas preženie. Z vtipu sa tak častokrát stáva nešťastný, nie cielený, ale trápny „cringe“.

Teší ma, volám sa Gorr, a prišiel som vysekať pár bohov

Kapitolou samou o sebe je výber hlavného záporáka. Už z trailerov vieme, že role Gorra-Zabijaka bohov sa zhostil herecký chameleón Christian Bale. Ten už v minulosti dokázal, že sa vie „dostať pod kožu“ rôznorodých hereckých výzev, či už v podobe vychrtnutého podivína v trileri Mechanik či temného rytiera v úlohe nekompromisného maskulínneho Batmana.

Gorr svojím hereckým prejavom stojí niekde uprostred. Prešľapuje tak medzi prvou a druhou spomínanou rolou, prekvapí svojou telesnou premenou, občas ale nostalgicky zabrúsi k dunivému chrapláku známeho skôr z trilógie Christophera Nolana.

Thor
TMDB

Popritom sa nebojí vypožičať to najlepšie z herectva svojho kolegu už zosnulého Heatha Ledgera, ktorý stvárnil pološialeného anarchistu Jokera vo svojej už kultovej hereckej variácii známeho komiksového záporáka.

Thanos sa nekoná

Už pri prvých filmových ukážkach sa tak intenzívne špekulovalo, či sa práve Gorr môže stať Thanosom štvrtej fázy MCU. Baleovo herectvo a aj dosť osobitý vizuál nového záporáka tak otváral otázku, do akej miery pôjde o nosnú tvár pokračujúcej ságy, alebo len o postavu na jedno použitie. Práve vďaka nezabudnuteľnému vzhľadu a osudovému poslaniu „vyvraždiť“ bohov Marvelu, sa fanúšikovskou základňou logicky prirovnával k milovanému Thanosovi.

Po epickom vyvrcholení tretej fázy, diváci mali vysoké očakávania a s napätím tak čakali a čakajú doteraz, akým smerom sa aktuálna kapitola MCU uberie. Už v tomto článku sme rozobrali najväčšie problémy štvrtej fázy, no gro problému spočíva najmä v tom, že vedenie štúdií si do vzduchu vyhodilo  priveľa „loptičiek“, rozumej motívov, a dejových liniek, ktoré film po filme pribúdajú a pribúdajú a postupne sa rozširujúce univerzum nezadržateľne rozpadá.

Práve Gorr, respektíve príbehová línia, ktorá s ňou do MCU mala doraziť, mohla podľa optimistov rozpínajúci vesmír začať postupne tmeliť a modelovať do priamočiarejšej dejovej osi.

Thor
TMDB

Po zhliadnutí nového Thora ale môžeme s istotou povedať, že Gorr je charizmatickým drsniakom s originálnou „fasádou“ a snahou o budovaný charakter (aj keď narýchlo). Cení sa taktiež náčrt uveriteľnej predhistórie postavy, ktorá Gorrovi dodáva dušu, a nepôsobí ako zloduch, ktorý je zlý len z princípu.

Napriek tomu niekde v pozadí naďalej „straší“ odkaz dôkladne vybudovaného záporného charakteru v podobe Thanosa a Gorr tak chtiac či nechtiac aj tak kričí dojmom klasického marvelovského „instantného“ a rýchlokvaseného zloducha. Zabiják bohov ale otvoril tematickú pandorinu skrinku, ktorá do MCU prináša opäť ďalší motív. A to rozšírený koncept panteónu bohov.

Ďalší koncept, chaos či vykúpenie?

Marvel Cinematic Universe je ako tvoja obľúbená zmrzlina. Môžeš milovať citrónovú či pistáciovú, no ak ju ješ každý deň, zunuje sa ti a stratí sa u nej pocit výnimočnosti. Marvel Studios si dobre uvedomuje, že diváci sú vrtkavejší ako roj sršňov, a tak skúša zaužívanú receptúru pravidelne ochucovať exotickými ingredienciami.

Postupne tak otvára jeden šuplík v komiksovom univerze za druhým a snaží sa fanúšikov zaháčkovať a zaujať. Zatiaľ čo spočiatku stačil neokukaný koncept superhrdinského tímu, postupne prišli na scénu vesmírne dobrodružstvá v podaní Strážcov galaxie, nedávno zaujala čarodejnícka línia Dr. Strangea a Wandy Maximoff a nový Thor zase naplno otvoril tzv. božskú linku.

Môžeš síce argumentovať, že bohovia tu už boli od samotného Thorovho filmového debutu, no v skutočnosti práve Boh hromu je súčasťou komplexného rodokmeňu bohov, na čele ktorých stojí grécky boh blesku Zeus.

Thor
TMDB

Práve grécky superbradáč je vo filmovom Thorovi „šéfom“ božskej partičky holdujúcej orgiám a vlastným egám. Teda takýto panteón superbožstiev, ale aj superhajzlíkov, sa stáva dôležitým fragmentom nielen samotného príbehu nového Thora, ale aj celkového komiksovo-filmového univerza.

Podobne ako v komikse, postupne aj vo filmovom MCU sa tak po boku vesmírnej či čarodejníckej línie objavila aj tá božská a postupne dostáva formatívny charakter vesmíru. Čo vlastne samotný tzv. božský panteón v mantineloch MCU ale znamená?

Podobne ako v komiksových origináloch tvorcovia nielen pri Thorovi vychádzajú z existujúcich mýtov a legiend, či už tých európskych a starogréckych alebo exotickejšieho rázu. Vo filmovom MCU sa tak môžeš tešiť na všelijakých bohov a bôžikov, ktorých vedie práve Zeus v hereckých opratách Russella Crowea.

Scény nového Thora odohrávajúce sa na „schôdzi“ bohov sú spolu s „uleteným“ začiatkom najnápaditejšia časť snímky a je pravdepodobné, že sa divák skrátka takej masívnej náloži retardovaného humoru neubráni, čo môže ľahko vyústiť do veľmi hlučného výbuchu smiechu.

Dôkazom je napríklad Thor v adamovom rúchu známy už z videoukážky. Scéna ako vystrihnutá zo zlatej éry paródií Leslieho Nielsena je skrátka tak zlá a krásne stupídna, že sa nad ňou dá, buď kyslo zamračiť, alebo len dobre pobaviť. A Russell Crowe v úlohe Dia? Ten sa do úlohy arogantného šéfa bôžikov hodí ako hi-tech brnenie na Tonyho Starka a je jasné, že filmový exgladiátor si parodickú až grotesknú polohu viac než užíva.

Thor
TMDB

MCU zlepí len zázrak

U tvorcov vidieť snahu lepiť jednotlivé kúsky MCU aj v novom Thorovi. Nájdeš tu tak menšie či väčšie odkazy na predchádzajúce filmy, no najmä na nedávnych Eternals, ktorý vo veľkom prišli s myšlienkou božských mega entít tzv. Celestiálov. Do kontextu doterajšieho MCU príliš nezapadali a pôsobili skôr ako päsť na oko.

V Thorovi sa tak Waititi snaži pokračovať so spomínanou božskou nadstavbou, postavy sa občas nostalgicky v náznakoch obzerajú cez plece do minulosti a zároveň tak dej prináša aj nové, pre komiksových fandov ale známe postavy či entity.

Thor
TMDB

Každopádne odpovede na otázky fanúšikov, či nový Thor aspoň čiastočne ukáže jasný smer súčasného MCU, sú zodpovedané, no veľkú úľavu neprinášajú. Marvel naďalej prešľapuje na mieste a zostáva nám opäť  len čakať, čo prinesú v tomto Oidypovskom boji druhé série televíznych šou ako Loki a WandaVision, kino pokračovanie Black Panther: Wakanda Forever či druhý Ant-Man a Wasp: Quantumania.

Napriek tomu, že snaha lepiť roztrieskaný vesmír Marvelu je enormná, dostavuje sa intenzívny pocit, že vlak konzistentnosti tvorcom ušiel už niekoľko filmov dozadu. Každopádne Thor: Láska a Hrom v kontexte súčasnej kvalitatívnej pustiny snímkov štvrtej fázy určite vyčnieva a ráta sa medzi hrejivý nadpriemer toho, čo MCU aktuálne ponúka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú