Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

To, že na Marse sa nachádza voda, zrejme neprekvapí nikoho z nás. Veď iba v priebehu niekoľkých mesiacov vedci objavili, tri jazerá s kvapalnou vodou a potvrdili, že voda na červenej planéte pochádza z viacerých zdrojov. Existujú tiež štúdie, ktoré naznačujú, že v minulosti bol Mars teplejším a vlhkejším miestom s neporovnateľne lepšími podmienky na život ako dnes.

Mohla prachová búrka vyniesť vodu až do výšky 150 kilometrov?

Najnovšia štúdia publikovaná v časopise Science, vedená vedcom Shaneom W. Stonom, upozorňuje na objav vody vysoko v atmosfére Marsu. Stone, ktorý pozorne študuje hornú atmosféru červenej planéty už od roku 2014, si počas obrovskej prachovej búrky (ta, čo zničila aj rover Opportunity) v roku 2018 všimol, že zatiaľ čo sa prach pod vplyvom búrky víril v nižších polohách, okraj vesmíru bol „zaplavený“ vodou, upozornil web Sciencemag.

Detegovať tento jav umožnila vedcom sonda MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution), ktorá skúma zmeny atmosféry červenej planéty. Pomocou Mavenu, Stone a jeho tím sledovali, ako sa vodná para prenáša do výšky 150 kilometrov, čo je vyššie než sme si doteraz mysleli, upozornil NASA na svojom webe.

Obrázok znázorňuje rozdiel medzi tým, ako sa voda na Marse stráca za normálnych okolností, a ako v priebehu piesočných búrok. NASA/Goddard/CI Lab/Adriana Manrique Gutierrez/Krystofer Kim

Predchádzajúce pozorovania pomocou prístroja MAVEN a Hubblovho vesmírneho teleskopu ukázali, že strata vody z marťanských horných vrstiev atmosféry sa líši podľa ročného obdobia.

Stone a jeho tím zistili, že počas marťanského leta (na južnej pologuli) sa do vrchných častí atmosféry odparí viac vody ako inokedy – planéta je v tomto období teplejšia, tým pádom sa odparuje aj viac vody, upozornil portál ScienceDaily.

Mars stratil obrovské množstvo vody

K zvýšenému úniku vody do atmosféry prispievajú aj regionálne prachové búrky, ktoré sa vyskytujú na Marse každý rok a globálne prachové búrky, ktoré sa vyskytujú na planéte asi raz za 10 rokov.

Tvrdenie podporuje aj fakt, že prachové búrky vedú k ďalšiemu zahrievaniu atmosféry, ale najmä to, že počas dvoch júnových dní v roku 2018 iba tesne pred začiatkom globálnej prachovej búrky namerali vedci v horných atmosférach Marsu až 20-krát viac častíc vody ako zvyčajne.

To viedlo k tomu, že Mars stratil v priebehu 45 dní viac vody, ako počas „bežného“ marťanského roka, kedy nepanuje globálna prachová búrka.

Práve prachové búrky pomáhajú vodnej pare dostať sa až do tých najvyšších častí atmosféry, kde sa rozdelí na vodík a kyslík, a uniká do vesmíru. Ide o prevratné zistenie, pretože až doteraz sme si mysleli, že vodná para je zničená slnečnými lúčmi v nižších vrstvách atmosféry.

Tento proces straty vody by však bol veľmi pomalý a nebol by ovplyvňovaný ročnými obdobiami alebo prachovými búrkam, čo nezodpovedá súčasným pozorovaniam.

Obrázok znázorňuje rozdiely medzi množstvo vody v atmosfére Marsu v závislosti od ročného obdobia. University of Arizona/Shane Stone/NASA Goddard/Dan Gallagher

Je dôležité pripomenúť, že aj iné štúdie informovali o možnosti výskytu vody vyššie v atmosfére v dôsledku prachových búrok, žiadna z nich však nenaznačovala, že molekuly vody sa môžu dostať až do najvyššej vrstvy atmosféry, kde sa molekuly vody štiepia až 10-krát rýchlejšie ako v nižších vrstvách.

V prípade, že takéto podmienky pretrvávali počas celej marťanskej histórie, mohol Mars stratiť také množstvo vody, ktoré by zodpovedalo globálnemu oceánu hlbokému viac ako 25 metrov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú