Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Sonda Trace Gas Orbiter (TGO) patriaca Európskej vesmírnej agentúre zrejme objavila obrovský rezervoár vody na dne krátera Valles Marineris. Umožnil to prístroj na palube sondy s názvom FREND (Fine Resolution Epithermal Neutron Detector), ktorý zmeral množstvo vodíka v pôde pokrývajúcej Mars. Na tému upozornil portál Futurism.

Najväčší kaňon v celej Slnečnej sústave

Valles Marineris alebo tiež údolie Marinera pomenované po sonde Mariner 9 je najväčší kaňon v Slnečnej sústave. Tento systém dlhých a hlbokých kaňonov sa rozkladá na viac ako šestine obvodu rovníka červenej planéty. Samotné údolie meria viac než 4000 kilometrov, čo znamená, že ak by sa nachádzal na Zemi, siahal by z Lisabonu až do Moskvy.

Valles Marineris - najväčší riftový systém v slnečnej sústave sa nachádza na Marse. Zdroj: NASA

Nejde však len o dĺžku, ktorou toto údolie prekvapuje. Valles Marineris je hlboké až 11 kilometrov a svojou hĺbkou teda s prehľadom konkuruje známej Mariánskej priekope. Ide však o veľmi nezvyčajné miesto pre vodu.

Dnes už snáď o prítomnosti vody na Marse nikto nepochybuje. Väčšina vody je však na červenej planéte ukrytá v oblasti pólov, takže objav veľkého množstva vody v oblasti rovníka bol pomerne prekvapujúci. Koniec koncov, všetky predchádzajúce výskumy zaoberajúce sa hľadaním vodného ľadu v rovníkovej oblasti našli iba nepatrné stopy vody, píše portál Space.

Detailná snímka údolia Marinera. NASA/JPL/University of Arizona

Ako uvádza ESA na svojom webe, väčšina vody na Marse sa nachádza v studených polárnych oblastiach planéty vo forme vodného ľadu. Ten sa však v blízkosti rovníka nenachádza, pretože teploty tu nie sú dostatočné nízke na jeho udržanie.

Nečakaný objav vody

Na rozdiel od predchádzajúcich misií a sond, TGO prostredníctvom prístroja FREND dokázal nahliadnuť až jeden meter pod povrch Marsu a odhaliť tak, čo sa deje pod hrubou vrstvou prachu. Čo je však najdôležitejšie, „dokázal lokalizovať oázy bohaté na vodu, ktoré predchádzajúce nástroje neboli schopné detegovať,“ objasňuje Igor Mirofanov.

„S TGO sa môžeme pozrieť až jeden meter pod túto prašnú vrstvu a vidieť, čo sa skutočne deje pod povrchom Marsu,“ uvádza Mirofanov, hlavný autor novej štúdie publikovanej v žurnále Icarus.

Podľa Mirofanova nástroj FREND, ktorý dokáže detegovať vodík, poukázal na veľký obsah tohto prvku v lokalite zvanej Candor Chaos, ktorá sa nachádza v blízkosti srdca masívneho kaňonu Valles Marineris. Za predpokladu, že objavený vodík je viazaný na molekuly vody, až 40 % materiálu nachádzajúcom sa blízko povrchu v tejto oblasti by bola voda.

„Zistili sme, že centrálna oblasť Valles Marineris je plná vody – je v nej oveľa viac vody, ako sme očakávali,“ cituje portál Space spoluautora štúdie Alexeya Malakhova. „Je to veľmi podobné oblastiam permafrostu na Zemi, kde vodný ľad permanentne pretrváva pod suchou pôdou kvôli neustále nízkym teplotám,“dodáva.

Objav bol uskutočnený vďaka tomu, že nástroj FREND mapuje obsah vodíka v pôde detekciou neutrónov a nie svetla. To umožňuje prístroju detegovať vodík až meter pod povrchom červenej planéty, upozorňuje Sciencealert.

„Neutróny vznikajú, keď vysoko energetické častice známe ako galaktické kozmické lúče zasiahnu Mars; suchá pôda emituje viac neutrónov ako mokrá, čo nám umožňuje odvodiť, koľko vody sa nachádza v pôde,“ uvádza Malakhov.

Oblasť, v ktorej bolo veľké množstvo vodíka objavené, je veľká ako Holandsko, pričom minerály obsahujú len veľmi malé množstvo vody. To vedcom naznačuje, že voda, ktorú pod povrchom objavili, zrejme nebude viazaná v mineráloch, ale pôjde skôr o podpovrchový ľad. Na potvrdenie však bude potrebné ešte množstvo pozorovaní.

Ako voda v tejto oblasti môže pretrvávať je nateraz záhadou. Je však možné, že vo Valles Marineris existuje nejaká neznáma kombinácia geomorfologických podmienok, ktorá to umožňuje.

Objav by nám mohol umožniť lepšie porozumieť ranému vývoju červenej planéty, ale taktiež prezradiť viac o tom, kde by sme mali hľadať známky života.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú