Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Sloboda prejavu a zámerne zavádzanie či dezinformácie sú úplné odlišné veci. Svoje o tom vie aj Mark Zuckerberg, ktorý v nedávnom prejave poodhalil o svoje názory na tieto neľahké otázky.

Portál Engadget upozornil na verejný prejav Marka Zuckerberga na pôde Univerzity v Georgetowne a zaujímavé postrehy pre web The Washongton Post. V prejave padli názory na otázky týkajúce sa slobody prejavu, klamlivých či zavádzajúcich príspevkov a tiež strašiaka v podobe deepfake videí.

V znamení slobody prejavu vraj môžeme zniesť aj trochu nepravdy

Samotný Facebook ma toho za ušami v poslednom čase dosť, no asi najväčšiu kritiku zožal v čase volieb amerického prezidenta Donalda Trumpa. Sociálna sieť si vyslúžila kritiku po tom, čo nechala politické strany zverejňovať klamlivé, zavádzajúce a častokrát aj dezinformačné reklamy. Zuckergerg tak obhajuje slobodu prejavu a varuje voči potencionálne prílišným opatreniam zo strany sociálnych sietí.

Pre The Washongton Post vyjadril svoje obavy z „erózie pravdy“. Myslí si totižto, že ľudia nechcú žiť vo svete, kde môžu hovoriť len veci, ktoré technologické spoločnosti uznajú za 100 % pravdivé. Facebook bude v roku 2020 čeliť presne týmto problémom v dôsledku ďalších volieb amerického prezidenta, čo ho zároveň uvedie opäť pod obrovský tlak zo strany verejnosti.

Bude mať Facebook deepfake videá pod kontrolou?

Veľkým strašiakom v prípade nadchádzajúcich volieb sú takzvané „deepfake“ videá. Zuckerberg však naznačil, že Facebook čoskoro príde s prvou verziou politiky ohľadne týchto videí. Z hľadiska dezinformácii ale verí, že Facebooku je v tomto smere „na oveľa lepšom mieste“. Či svoje tvrdenia skutočne obháji sa tak možno dozvieme čoskoro.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú