Na svete existuje len zopár ľudí rovnako úspešných ako je CEO Facebooku, Mark Zuckerberg. Jeho sociálnu sieť sa mu za 13 rokov podarilo dostať z obyčajnej internátnej izby až na fenomén s dvomi miliardami používateľov po celom svete.

Cieľom projektu bolo pôvodne iba spojiť svet, no v súčasnosti už Facebook pracuje aj na dronoch a iných formách poskytovania internetu do tých častí sveta, kde je jeho dostupnosť žiadna alebo obmedzená. Zuckerberg má nad Facebookom úplnú kontrolu a jeho hodnota činí približne 63 miliárd dolárov. 33-ročný Mark sa tak stal jedným z najbohatších ľudí na svete v radoch generálneho riaditeľa Amazonu (Jeffa Bezosa), Billa Gatesa a Warrena Buffeta.

Zuckerberg vyrástol v dedine Dobbs Ferry pri New Yorku. Jeho rodičia sa volali Edward a Karen Zuckerbergovci, pričom otec bol zubár a mama psychiatrička. Spoločnosť mu robili traja súrodenci: Randi, Donna a Arielle.

mark zuckerberg
zdroj fotografie: StreetAdvisor

Keď mal Mark 12 rokov, pomocou Atari BASIC vytvoril program pre posielanie správ pod menom „Zucknet“. V takomto mladom veku už začínal aj programovať počítačové hry pre svojich kamarátov.

Počas štúdia na renomovanej akadémii Phillips Exeter v štáte New Hampshire vytvoril platformu pre streaming hudby. Záujem o neho prejavili spoločnosti Microsoft aj AOL, avšak Mark všetky ponuky odmietol.

Nenechaj si ujsť
Mark Zuckergberg chce zaviesť nový technologický trend, ktorý môže definitívne zrušiť existenciu smartfónov

Keď Zuckerberg začal študovať na Harvardskej univerzite v roku 2002, onedlho získal povesť kvalifikovaného vývojára. Jeho prvým hitom bolo „Face Mash“, aplikácia typu „hot-or-not-style“, ktorá používala obrázky svojich spolužiakov, ktoré si hackol zo školských administratívnych identifikačných súborov. Už počas prvých štyroch hodín získal 22 000 zobrazení stránky od 450 ľudí. Harvard rýchlo nariadil, aby Zuckerberg aplikáciu stiahol, keďže univerzita mala obavy z autorských práv a bezpečnosti.

mark zuckerberg
zdroj fotografie: Flickr

So sociálnou sieťou „The facebook“ začal na svojej internátnej izbe s niekoľkými kamarátmi. Po druhom ročníku odišiel zo školy a začal sa svojej záľube venovať naplno.

mark zuckerberg
zdroj fotografie: Tumblr

Spoločnosť získala 12,7 miliónov dolárov ešte v čase, keď Zuckerberg sotva dosiahol vek, kedy mohol legálne piť.

Len málo generálnych riaditeľov technologických spoločností sa dostalo na plátna kín. Marka to však neminulo a jeho príbeh sa dočkal filmu „The Social Network“ (Sociálna Sieť). Film získal osem nominácií na Oscara, no Zuckerberg tvrdí, že veľa detailov vo filme je nesprávnych. Rolu Seana Parkera a Marka Zuckerberga si zahral Justin Timberlake, respektíve Jesse Eisenberg. 

mark zuckerberg
zdroj fotografie: Sony Pictures/“The Social Network“

Dnes už Facebook používajú približne dve miliardy ľudí. Každý štvrťrok spoločnosť zarobí miliardy dolárov iba tým, že používateľom zobrazuje reklamy. 

Akcie Facebooku sa dostali na verejnosť 18. mája 2012. Prvou verejnou ponukou akcií (IPO) získala spoločnosť 16 miliárd dolárov, čo je vôbec najvyššie IPO zaznamenané u technologických spoločností. Zuckerberg sa tým pádom za jednu noc stal 29. najbohatším človekom sveta.

Napriek tomu, Zuckerberg podľa svojho oblečenia na bohatého človeka veľmi nevyzerá. Bežne nosí mikinu alebo sivé tričko s džínsami. 

Nejazdí dokonca na žiadnej Tesle alebo Ferrari. Jeho autom je totiž čierny Volkswagen GTI s manuálnou prevodovkou, ktorý stojí okolo 30 tisíc dolárov.

volkswagen gti
zdroj fotografie: Volkswagen

To ale neznamená, že nevlastní žiadne iné autá. V jeho garáži parkuje napríklad Acura TSX a údajne si zaplatil aj za talianske super auto Pagani Huayra, ktorého cena začína na úrovni 1.3 miliónov dolárov.

Pagani Huayra
zdroj fotografie: Pagani

Mark sa o míňanie peňazí Facebooku vôbec nebojí. Medzi jeho akvizíciami sa nachádza Instagram v hodnote jednej miliardy dolárov, WhatsApp za 19 miliárd dolárov a Oculus za dve miliardy dolárov.

Avšak Zuckerberg nemôže vždy dostať to, čo chce. V roku 2013 sa pokúšal kúpiť Snapchat za tri miliardy dolárov, no CEO Evan Spiegel ponuku odmietol.

snapchat
zdroj fotografie: Pixabay

Zuckerberg každoročne organizuje konferenciu vývojárov Facebooku, kde oznamuje plány spoločnosti. Predtým, než konferencia prilákala tisíce účastníkov, Zuck sa predstavoval v žabkách.

mark zuckerberg
zdroj fotografie: Facebook

Nenechaj si ujsť
Tenisky ako symbol technologickej veľmoci Silicon Valley. Pozri sa, čo si obúvajú tí najväčší priekopníci

V máji 2017 sa vrátil na Harvard ako najmladší začínajúci rečník. Dostal tiež čestný doktorát.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú