Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku
V skutočnom svete neexistujú a napriek tomu žnú v online prostredí obrovský úspech. Z virtuálnych influencerov sa stali v uplynulých rokoch obľúbené hviezdy sociálnych sietí, ktoré využívajú pre marketing aj najväčšie firmy sveta. Z roka na rok sa im darí stále lepšie a dodnes si vo svojich účtoch napríklad na Instagrame získali milióny sledovateľov.
Svet sociálnych sietí sa za posledné roky zmenil na obrovský marketingový priestor, kde môžu svoje produkty pretláčať medzi ľudí všetky spoločnosti. Veľkú pozornosť pritom sústredia nielen na reklamy, ale aj na influencerov, populárne a verejne známe osobnosti.
S modernými technológiami sa však zásadne zmenila aj táto oblasť marketingu a dnes už produkty či služby nepropagujú len ľudskí influenceri, čoraz častejšie túto úlohu zastávajú virtuálne výtvory podobajúce sa na ľudí.
Za virtuálnymi influencermi stoja celé štúdiá grafických dizajnérov, ktorí navrhujú a vytvárajú ich unikátny vzhľad tak, aby pôsobili prirodzene, no zároveň ich prispôsobujú vhodným spôsobom pre fotografie a príspevky ako z reálneho života ľudí.
Históriu začali písať ešte v minulom storočí, dnes máme takého influencera aj na Slovensku
Hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať, počiatky virtuálnych influencerov nájdeme ešte v 90-tých rokoch v Japonsku, kde vznikali prvé virtuálne postavičky ako Hatsune Miku. Tie sa z animovaných filmov z „anime“ žánru stali postupom času aj napríklad postavičkami v hlasových bankách Vocaloid, ktoré sú v krajine vychádzajúceho Slnka nesmierne populárne.
Dnes sa však stretávame s omnoho dokonalejším a prepracovanejším druhom virtuálnych postavičiek, ktoré mohli niektorí stretnúť už aj na Slovensku. Známou virtuálnou influencerkou, ktorá sa objavuje na slovenskom Instagrame, je Bejby blue, no vidieť sme ju mohli aj v hudobných videoklipoch či klipe natočenom pre Tatra Banku.
Vytvorenie takejto virtuálne postavy pre online priestor pritom vyžaduje aj využitie špičkových technológií. Tvorcovia pri ich návrhu a vytváraní grafiky využívajú napríklad 3D skenovanie, technológiu motion-capture, ale aj CGI efekty ako pri videohrách alebo filmoch pre vytvorenie špeciálnych efektov. V takýchto profesionálnych štúdiách pritom pracujú na takýchto virtuálnych influenceroch aj desiatky ľudí. Aké je to robiť pre Spielberga a odmietnúť zmluvu na Interstellar prezradil Slovák Vladimír Valovič v našom rozhovore, kde odhalil aj stav vytvárania CGI v slávnom Hollywoode.
Každý takýto virtuálny influencer je pritom navrhnutý a vytvorený podľa konkrétnych požiadaviek. Líšia sa nielen kvalitou grafického spracovania, ale aj pohlavím, vekom alebo tiež osobitým štýlom a charakterom, ktorý prezentujú verejnosti. Ich úlohou je pritom osloviť čo najviac ľudí, získať čo najviac followerov.
Efektívnejšia spolupráca nahráva marketingovým firmám
Tento „produkt“, ako môžeme neživých influencerov pomenovať, však prináša výhodu aj marketingovým firmám, pre ktoré je cenovo výhodnejší, ako bežní influenceri na sociálnych sieťach. Sponzorované príspevky v prípade známych osobností na Instagrame nebývajú vôbec lacnou záležitosťou. Mnohé známe tváre si za jednu fotku vypýtajú ohromne vysoké sumy.
V prípade neživých digitálnych influencerov sú ceny omnoho priaznivejšie (pre marketingové firmy), no vyťažia z toho aj ich tvorcovia. Obe strany sú spokojné a výsledkom je spolupráca, vďaka ktorej virtuálna postava na Instagrame môže produktom alebo službou osloviť státisíce alebo milióny ľudí po svete.
Každý takýto influencer má pritom aspoň niekoľko desiatok až stovky tisíc sledovateľov, v prípade tých najúspešnejších sa počet sledovateľov počíta v miliónoch. A práve to je obrovský benefit pre marketing. Takýchto príkladov nájdeme po svete desiatky. Biznis s virtuálnymi influencermi sa totiž náramne rozrástol.
Najpopulárnejší virtuálni influenceri zarábajú ročne milióny dolárov
Príkladom môže byť aj postava Seraphine od štúdia Riot Games, ktoré stojí za hrou League of Legends. Tá má svoje účty na Instagrame, Twitteri a SoundCloud, kde propaguje hudbu. Z jej účtu sa stal svetový „virál“, sleduje ho už vyše 450 000 ľudí.
Dosah jej vplyvu na ľudí je pritom obrovský. Denne osloví svojimi príspevkami podľa portálu Bloomberg až 8 miliónov ľudí. Mimochodom je tiež jednou z hrateľných postáv v League of Legends.
Ďalším dokonalým príkladom úspešného virtuálneho influencera je Lil Miquela, postava, ktorú na Instagrame sleduje vyše 2,8 milióna ľudí. Pýšiť sa môže titulom jedného z prvých, ak nie vôbec prvého virtuálneho influencera.
S takýmto počtom fanúšikov si potom získava aj veľkú pozornosť marketingových firiem. Za jeden príspevok na jej nástenke si v spolupráci zarobí aj 8500 dolárov. Doteraz mala spolupráce aj s tak známym značkami ako Calvin Klein alebo Prada. Podľa odhadov OnBuy zarobí Lil svojim tvorcom len za tento rok približne až 11,7 milióna dolárov.
Najpopulárnejší virtuálni influenceri sveta:
- Lil Miquela
- Sledovatelia na Instagrame: 3 milióny
- Noonoouri
- Sledovatelia na Instagrame: 374 tisíc
- Imma
- Sledovatelia na Instagrame: 331 tisíc
- Bermuda
- Sledovatelia na Instagrame: 291 tisíc
- Shudu
- Sledovatelia na Instagrame: 215 tisíc
- Blawko
- Sledovatelia na Instagrame: 154 tisíc
Ich čas na výslní ešte len príde
Marketingové firmy tak našli dokonalý „nástroj“ pre propagáciu produktov a služieb. Virtuálny influencer sa nikdy neunaví, nikdy nezostarne, môže si udržať vysokú popularitu, no zároveň môže byť na viacerých miestach naraz. Nezáleží na tom, či bude propagovať nové auto z autosalónu v Európe alebo hotel v luxusnom rezorte na opačnom konci sveta. Stihne to naraz v ten istý deň.
Ba čo viac, virtuálny influencer môže byť kontrolovaný úplne a vždy sa prispôsobí predstavám zadávateľa reklamy. Hoci je momentálne na trhu len zhruba 125 takýchto virtuálnych postáv, posledných 50 z nich pribudlo na sociálne siete len za posledného 1,5 roka.
Trend sa však bude naďalej zlepšovať a podľa mnohých odborníkov majú ohromný potenciál presadiť sa pri oslovení najmä mladej „generácie Z“ (ľudia narodený zhruba od polovice 90. rokov do začiatku 21. storočia).
Nie je preto vôbec vylúčené, skôr pravdepodobné, že sa s virtuálnymi influencermi budeme stretávať v online priestore čoraz častejšie aj na Slovensku, aj keď sa mnohí s takýmito „nástrojmi“ marketingových firiem nemusia stotožňovať.
Ľudským influencerom rastie silná konkurencia
Koniec koncov, všetko má svoje pre a proti. To platí aj v prípade virtuálnych influencerov, ktorí môžu budú ovplyvňovaní aj požiadavkami trhu, teda ľudí a toho, čo od nich budú vyžadovať. Tvorcovia ich prispôsobujú tomu, čo ľudí zaujme najviac. Nejde pritom len o obyčajné scény pri propagovaní takého oblečenia, vôbec nie.
Vyvstávajú pochybnosti o etike a morálke
Stačí sa pozrieť do Japonska, kde tamojšia kultúra a požiadavky ľudí presvedčili tvorcov virtuálnych influencerov, aby z nich neraz spravili maloleté školáčky v školských uniformách, čo už môže pre zvyšok sveta hraničiť s pedofíliou (v Japonsku sú takéto postavičky účelovo vytvárané aj pre uspokojenie sexuálnych potrieb ľudí).
Virtuálny influencer vo svojej podstate „žije“ len v online priestore a sám nerozlišuje etické či morálne pravidlá. To, čo prezentuje na sociálnych sieťach, alebo iných platformách, mu vštepili tvorcovia – ľudia, ktorí nie sú neomylní.
Avšak práve dopyt po tom, čo si obecenstvo (rozumej sledovatelia) týchto umelo vytvorených influencerov vyžiada, bude mať zásadný vplyv na to, akým spôsobom a formou budú virtuálne postavičky na internete prezentované.
V časoch, kedy sa svet uchyľuje do online prostredia ešte viac ako doteraz, sú práve títo influenceri na vzostupe. Podľa doterajších predpokladov ich zlaté časy ešte len čakajú a zrejme nepotrvá dlho, kým sa ich počty na sociálnych sieťach znásobia.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Británia, USA a Austrália sa spojili proti rastúcej hrozbe. Ich tajná zbraň za 15 miliárd libier je hotová
EXKLUZÍVNE: Sľubujú 6000 eur mesačne, ale realita je iná. Prečítaj si, čo sa skutočne deje s absolventami IT „rýchlokurzov”
NASA utratila 23 miliárd dolárov za raketu, ktorá sa rozpadla na kúsky. Trump chce celý projekt zrušiť
Americkí vedci nahradili v batériách meď týmto revolučným materiálom a výsledok ich šokoval. Svet elektromobility to môže úplne zmeniť
Celý život nás klamú. Powerbanky sú špinavý biznis, toto ti výrobcovia nikdy nepovedia
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Hit medzi proteínovými doplnkami ničí črevnú mikroflóru. Odborník ho spája s rakovinou hrubého čreva
Nenápadná firma z Petržalky vystrelila z tržieb pod 1 miliónom na 12,4 milióna eur. Biznis s liekmi raketovo rastie (EXPERT)
Chorvátsko hlási cenový šok. Najviac zdraželo obľúbené prímorské mestečko Slovákov
Nie je taký účinný, ako si myslíme: Expert vysvetlil, prečo končí preventívny ultrazvuk
Konsolidácia verejných financií za 3 miliardy eur nás bude bolieť. Minister financií pripravil 68 opatrení
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Nový čínsky motor prežil test, ktorý láme fyzikálne zákony. Využíva pohon ako z iného sveta
- Z Londýna do New Yorku za 2 hodiny. Ikonické nadzvukové lietadlo hlási návrat, vzlietne už čoskoro
- Británia, USA a Austrália sa spojili proti rastúcej hrozbe. Ich tajná zbraň za 15 miliárd libier je hotová
- Fyzici vyriešili 80-ročnú záhadu, ktorú všetci ignorovali. Teraz môže navždy zmeniť tvoj život
-
- Nový čínsky motor prežil test, ktorý láme fyzikálne zákony. Využíva pohon ako z iného sveta
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Ani fúzia sa jej nevyrovná. Vedci našli alternatívu, ktorá nám dá neobmedzenú energiu
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Vedci ostali v nemom úžase. Prehliadaná planéta našej Galaxie v sebe ukrýva poklad za bilióny eur
-
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Ak zaútočia, pocítia fatálny úder. USA poslali do Európy tisíce vojakov a najsmrtiacejšiu flotilu sveta
- Majú voňať, namiesto toho nám ničia pľúca. Vedci varujú pred tichým zabijakom ovzdušia v dome
- Horúčavy už nebudú problém. Objavili prelomový spôsob, ako za pár centov vychladíš celú domácnosť
- Vedci zachytili silný rádiový signál z vesmíru. Odpoveď šokovala každého
Uniknuté dokumenty odhalili problémy Nissanu. Reštrukturalizácia už začala
46 stupňov v tieni a výstrahy naprieč kontinentom. Európa zažíva extrémne leto
EÚ odobrila dotácie na elektrinu pre firmy. Podmienkou sú investície do úspor
Svet sa rozpadá na kusy. Guterres vyzýva na urgentné financovanie rozvoja
Vývoz dielov F-35 pre Izrael prešiel súdnou skúškou. Britský súd potvrdil kontroverzné licencie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP