Počet pribúdajúcich sequelov, prequelov či spin-offov pri niektorých sériach síce občas hraničí s parodovaním vlastnej značky, no tučné zisky hovoria samé za seba a veľké filmové štúdiá vlastne ani nemajú dôvod od stratégie dojenia svojich zabehnutých sérií upustiť.

Hollywoodski giganti si však dobre uvedomujú, že podobný trend nemôže pokračovať donekonečna a neustále sa snažia vytvoriť nový zdroj budúcich miliardových zárobkov.

Ani zaujímavý príbeh s hutnou predlohou, hviezdnymi hercami či stovkami miliónov dolárov naliatych do produkcie však ešte nemusí zaručiť žiadaný úspech. Svoje by o tom vedeli hovoriť desiatky filmov, ktoré mali započať novú éru a postaviť základy pre ďalšie silné značky, no tvrdo narazili na divácky záujem a skončili na filmovom smetisku. Tieto Hollywood bolia dodnes.

Van Helsing

TMDB

Klasické filmové monštrá známe z komiksov či početných filmových spracovaní, hviezdne herecké obsadenie a nabitý 170-miliónový rozpočet. Van Helsing z roku 2004 o známom lovcovi príšer, ktorého si zahral Hugh Jackman, mal byť pre štúdio Universal Pictures stávkou na istotu.

Univerzum točiace sa okolo Van Helsinga, Múmie, Frankensteina či Draculu ponúkalo obrovský priestor na manévre s príbehovými pokračovaniami či odbočkami. Spoločnosť si tak neúspech s Van Helsingom nechcela v žiadnom prípade pripustiť a už počas natáčania filmu sa začalo hovoriť o jeho pokračovaní.

Podľa portálu Movieweb Universal dokonca aj po skončení natáčania Van Helsinga platil filmovému štúdiu za ponechanie kulís Transylvánie, a to pre potreby ďalších filmových projektov.

Úvod do tajomného sveta sa však Universal Pictures nevydaril podľa predstáv a snímka zarobila v kinách 300 miliónov dolárov, čo bolo pri zohľadnení rozpočtu a obrovských marketingových nákladov veľkým sklamaním.

K slabým tržbám prispeli, bohužiaľ, aj pomerne vlažné recenzie, ktoré sa týkali prevažne prepálenej vizuálnej formy v spojení s málo výživným príbehom. Všetky ďalšie snahy o znovuzrodenie franšízy tak neskôr skončili v koši.

John Carter

TMDB

Film John Carter: Medzi dvoma svetmi z roku 2012 bol pôvodne plánovaný ako začiatok novej filmovej série, ktorý chcel nabehnúť na vlnu úspechu podobne ladeného Avatara. Režisér Andrew Stanton (Toy Story) a štúdio Disney dúfali, že vytvoria úspešnú značku založenú na známej sérii kníh o Johnovi Carterovi, ktoré napísal Edgar Rice Burroughs. Dopomôcť k tomu mal aj masívny rozpočet 250 miliónov dolárov.

Film o veteránovi občianskej vojny, ktorý sa v jednom momente ocitá na planéte Barsoome uprostred obrovského rasového konfliktu, bol však od začiatku sužovaný mnohými problémami, ktoré napokon viedli k jeho neúspechu. Jedným z často zmieňovaných problémov bola chaotická marketingová kampaň k filmu, ako aj rozhodnutie pomenovať film podľa hlavnej postavy a nie podľa pôvodného knižného názvu.

Snímka tiež krátko po uvedení do kín ťažko zakopla o nohy kritikov, ktorí sa nevyhli porovnaniu s Avatarom a okrem zlyhania s 3D formátom sa hovorilo najmä o nevýrazných postavách či mdlom príbehu.

John Carter: Medzi dvoma svetmi si z celosvetových kín nakoniec odniesol 284 miliónov dolárov, čo vtedajšieho šéfa Walt Disney Studios Richa Rossa okamžite donútilo odstúpiť zo svojej pozície. Snímka sa tak neskôr stala smutným príbehom a jedným z najznámejších prípadov rizika spojeného s tvorbou drahých ambicióznych filmov, ktoré komerčne zlyhali fatálnym spôsobom.

Kráľ Artuš: Legenda o meči

TMDB

Nepoučiteľnou je aj spoločnosť Warner Bros., ktorá sa po zlyhaní s filmom Kráľ Artuš z roku 2004 rozhodla v roku 2017 vzkriesiť rovnakú značku, tentokrát však pod názvom Kráľ Artuš: Legenda o meči.

Štúdio k tomu privolalo kráľa gangsterských filmov, režiséra Guya Ritchieho (Gentlemen), do role kráľa Artuša obsadili Charlieho Hunnama a so štedrým rozpočtom 175 miliónov dolárov sa vydali na cestu dobíjania svetových kín.

Akčná verzia legendy však divákov vo svete príliš nenadchla a nápad oživiť už viackrát spracovaný príbeh sa dočkal pomerne chladných reakcií aj zo strany kritikov.

Z pôvodne ohláseného epického dobrodružstva sa tak stal epický neúspech, ktorý celosvetovo zarobil len 148 miliónov dolárov a zabil tak všetky veľkolepé plány na univerzum s Artušom.

Legenda o meči mala byť totiž začiatkom šesť-dielnej filmovej série, zameriavajúcej sa na postavy, ktoré príbehovo zostali bokom. Hovorilo sa najmä o príchode čarodejníka Merlina, rytiera Lancelota či princeznej Guinevere, ktorých príbeh je fanúšikom predlohy dobre známy. V prípade Warner Bros. by sa tak dalo aplikovať pozmenené príslovie – dvakrát do toho istého Camelotu nevstúpiš.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP