Automobily sú v dnešnej dobe vybavené tak výkonnými počítačmi, že by sa mohli porovnávať s klasickými notebookmi či desktopmi, ktoré používame doma alebo v práci. Niektoré, ako napríklad tie v Teslách, majú dokonca výpočtový a grafický výkon na úrovni najnovšej generácie herných konzol. Ako informuje portál CNBc, Siraj Raval zo San Fracisca dokázal hacknúť svoj Model 3 a začal ním ťažiť kryptomeny.

Znie to šialene, no jeho Tesla je zrejme tým najdrahším strojom na ťažbu kryptomien vôbec. Na to, aby ale mohol ťažiť kryptomeny, potrebuje aj klasický počítač. V jeho prípade využíva nový MacBook s procesorom M1, ktorý je pripojený k autu skrz 12V zásuvku.

NEPREHLAIDNI
ROZHOVOR s ťažiarom kryptomien: Len na elektrinu miniem 3000 €, netreba mať veľké oči

Okrem výkonu samotného MacBooku využíva na ťažbu aj výpočtový výkon grafických procesorov Modelu 3. Kľúčovou vecou je, že celý proces ťažby je energeticky napájaný batériou z auta.

To, či sa ťažba oplatí, alebo nie, závisí od ceny spotrebovanej energie. Ak je ťažba napájaná skrz batériu auta a je to lacnejšie, takýto systém určite dáva zmysel.

Tesla, ktorá si na seba sama zarába

Ako píše Teslarati, výpočtový výkon Tesly využíva Raval na ťažbu Etherea. Na jeho MacBooku beží voľne dostupný ťažiarenský softvér a s autom komunikuje pomocou JavaScriptu.

Generované príjmy pritom vôbec nie sú malé a mesačne si takto dokázal zarobiť až 800 dolárov, teda zhruba 700 €. Problémom môže byť, že takýmto konaním zrejme prišiel o záruku na auto, nakoľko neoprávnene prenikol do jeho softvéru.

Freepik (úprava redakcie)

Svoju Teslu Model 3 využíva na ťažbu kryptomien aj Alejandro de la Torre, ktorý tvrdí, že je to jednoducho lacnejšie z pohľadu ceny za energiu akoby mal ťažiť kryptomeny v rovnakom objeme na bežnom stolovom počítači.

V princípe je ťažba cez počítač rovnaká

Ťaženie kryptomien pomocou hardvéru auta je prakticky rovnaké, ako keby si ich ťažil na bežnom počítači. Máš vysoký výpočtový výkon, zdroj energie a tiež priestor na chladenie. Nakoľko pri ťažbe bežia výpočtové jednotky na plné obrátky a vytvárajú množstvo tepla, je ich potrebné chladiť.

Ak ťa zaujíma, ako celý proces ťaženia prebieha a ako s takýmto niečím vôbec začať, určite si prečítaj rozhovor s ťažiarom Jozefom, ktorý ťaží kryptomeny už od roku 2017 a v digitálnych menách vidí veľkú budúcnosť. Okrem jeho začiatkov alebo toho, ako prežil medvedí trh od roku 2018, nám priblížil aj výnosnosť, akú môže ťažiar po rokoch očakávať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú