Za posledné roky si sa mohol dočítať o mnohých teóriach a možnostiach výroby superpočítača. Najnovšie výskumy odhalili ďalší materiál, ktorý by sa mohol stať základom budúcich superpočítačov.
Reč je o „magickom prachu“, ktorý tvoria kvantové častice nazývané polaritóny. Pre upresnenie, polaritóny sú vyrobené zo svetla a hmoty a podľa vedcov sú kľúčom k najrýchlejšiemu riešeniu matematických problémov.
Nevyriešiteľné problémy zrazu budú vyriešiteľné
Za týmto nápadom stojí medzinárodný tím vedcov, podľa ktorých bude nová rada superpočítačov schopná vyriešiť doteraz nevyriešiteľné problémy, či už z oblasti biológie, financií, alebo cestovania vo vesmíre. Celý projekt je však zatiaľ iba v plienkach a výskumníkov čaká ešte dlhé skúmanie potenciálu polaritónových grafov pri riešení komplexných problémov.
„Momentálne rozširujeme naše zariadenie na stovky uzlov a testujeme jeho základnú výpočtovú silu. Konečným cieľom je kvantový simulátor s mikročipmi pracujúci v okolitých podmienkach,“ prezradil Pavlos Lagoudakis z Univerzity v Southamptone.
Vysvetlenie s horami
Vedci pre jednoduchšie vysvetlenie radi používajú príklad s horami. Nech už sú moderné superpočítače akokoľvek výkonné, stále majú problémy s nájdením najjednoduchšej cesty k odpovedi. Výskumníci porovnávajú tieto typy problémov a snažia sa nájsť najnižší bod v horskom teréne plnom údolí a zákopov. A teraz si predstav, že pre nájdenie najnižšieho bodu musíš ako turista neustále kráčať hore a dole po horách. Kým moderné superpočítače dokážu toto „kráčanie“ urýchliť, polaritóny prinášajú ešte jednu podstatnú výhodu. Správajú sa ako hotspoty, ktoré navigujú turistov k najnižším bodom omnoho rýchlejšie a šetria tým ich topánky napríklad.
Nenechaj si ujsť
Ďalší šialený nápad Elona Muska je logistická nočná mora
Výskumníci svoj objav prirovnávajú ku kropeniu magického prachu na hornatú krajinu. Trvalo im však niekoľko rokov, kým pokročili z ich prvej hypotézy k demonštrácii techniky pomocou experimentálnych dát. A rozhodne to stálo za to. „Náš čisto teoretický návrh bol pred niekoľkými rokmi odmietnutý troma vedeckými časopismi,“ uviedla výskumníčka z Univerzity v Cambridge. „Jeden z posudzovateľov povedal: „Ktorý blázon by sa o to pokúsil?!“ Takže sme to museli urobiť sami a teraz sme náš návrh patrične preukázali experimentálnymi údajmi.“
Teraz čítajú

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku
Články, ktoré hýbu svetom

Facebook čelí gigantickej žalobe z Česka. Na súd sa obrátil majiteľ známych kasín kvôli reklame, žiada gigantické odškodné

Dlhoročný súdny spor Tesly s bývalým inžinierom, je konečne urovnaný. Ukradla jej čínska automobilka autopilota?

Vedci vyvíjajú „roborastliny“, ktoré ti nahlásia, že sú choré. Špenátový list dokáže poslať e-mail

Vlastné aerolinky malo aj Slovensko, ich osudy sú však tragikomické. Príbeh Slovakian Airlines vyniká najviac
