Ruský vodca Vladimir Putin počas fóra s názvom Technológie budúcnosti v Moskve prekvapil tvrdeniami o novej balistickej strele Orešnik, ktorou Rusko pobúrilo svet, keď ju použilo na Ukrajine, upozorňuje Kyiv Post. Zbraň je schopná niesť jadrové hlavice, avšak Putinove tvrdenia týkajúce sa tohto systému nedávajú zmysel.

Nejasné tvrdenia

Ruská federácia predstavila novú balistickú raketu Orešnik, ktorá má byť schopná odolávať extrémnym teplotám, porovnateľným s povrchom Slnka. Podľa prezidenta Vladimira Putina sa tento technologický prielom podaril vďaka novým materiálom vyvinutým štátnou korporáciou Rosatom. Napriek ambicióznym tvrdeniam Moskvy zostávajú mnohí experti skeptickí.

Orešnik má podľa ruských zdrojov schopnosť dosiahnuť rýchlosť Mach 10 (približne 12 300 km/h) a niesť až osem hlavíc typu MIRV (multiple independently targetable reentry vehicle), čo mu umožňuje zasiahnuť viaceré ciele s vysokou presnosťou. Dosah rakety sa odhaduje na 5 000 kilometrov, čo znamená, že z ruského územia by mohla ohroziť široké oblasti Európy a dokonca aj časti Spojených štátov.

Ruský vojenský analytik Anatolij Matvijčuk tvrdí, že Orešnik prináša jedinečnú kombináciu sily a flexibility, keďže jeho hlavice môžu byť využívané v konvenčnej aj jadrovej podobe. Podľa neho materiály používané na hlaviciach robia z tejto rakety prelomovú zbraň.

Stihli ho už použiť

Prvé potvrdené odpálenie Orešniku sa uskutočnilo 21. novembra 2024, keď bola raketa vypustená zo základne Kapustin Jar v Astrachanskej oblasti na cieľ v ukrajinskom Dnipre. Zasiahnutý bol obranný komplex Pivdenmaš, ktorý Rusko označilo za dôležitý strategický objekt. Napriek ruským tvrdeniam o deštruktívnej sile rakety spôsobila len obmedzené fyzické škody, čo naznačuje, že jej použitie malo skôr politický ako vojenský charakter.

Balistický raketový systém Iskander.
Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons

Západní vojenskí analytici vidia v Orešniku skôr evolúciou existujúcich technológií než revolučný prielom. Podľa amerického experta Jeffreyho Lewisa z Middleburyho inštitútu pre nešírenie jadrových zbraní ide o kombináciu starších technologických prvkov v novom prevedení, kde samotná vysoká rýchlosť vstupu do atmosféry môže spôsobiť škody, aj keď hlavice neobsahujú výbušniny.

Ukrajinský prezidentský poradca Mychajlo Podoľak označil Putinove vyjadrenia za zveličovanie, poukazujúc na podobné tvrdenia o rakete Kinžal, ktoré sa neskôr ukázali ako nepravdivé, keďže systém Patriot ich dokázal efektívne zostreliť. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že nasadenie tejto zbrane predstavuje eskaláciu konfliktu a porušenie medzinárodných dohovorov.

Vývoj stagnuje

Existuje viacero indikátorov, že vývoj technológií v Rusku stagnuje a tejto skutočnosti neprospieva ani odliv mozgov, ktorý spôsobila invázia, následné sankcie a straty, ktoré Rusko utŕžilo a naďalej tŕži. Tieto problémy sa týkajú aj vesmírneho výskumu, čomu sme sa v minulosti venovali v samostatnom článku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP