V Kanade sa ako mor rozšíril „nešvár“ v podobe kradnutia áut. Obľúbeným cieľom zlodejov sú – nevedno prečo – automobily vládnych predstaviteľov. Bizarný rekord drží model Toyota Highlander vo vlastníctve ministerstva spravodlivosti, ktorá bola v posledných 3 rokoch ukradnutá až trikrát. Celá situácia nabrala nečakané rozmery po tom, čo vláda označila za nepriateľa číslo jeden neškodný gadget Flipper Zero. Na tému upozornil portál ArsTechnica.

Kanadskej vláde pretiekol pohár trpezlivosti a autičkárom vyhlásila vojnu. Premiér Trudeau sa vyslovil, že nárast krádeží áut sa dostal na alarmujúcu úroveň a hrozí tvrdšími trestami, vrátane zákazu spomínaného gadgetu, o ktorom sme v minulosti informovali v samostatnom článku.

Šikovná čítačka signálu

Na tom, že kanadská vláda aktívne pracuje v prípade narastajúcej trestnej činnosti nie je nič zlé. Lenže za svojho úhlavného nepriateľa si vybrala skutočne nevhodný objekt. Je ním tzv. „švajčiarsky nožík“ hackerov Flipper Zero. Táto malá 200-dolárová vecička je skutočne šikovný gadget. Dokáže rozpoznávať v reálnom čase signál bezdrôtových sietí, ako sú Bluetooth, Wi-Fi, RFID či NFC a odchytávať ho.

Používateľ takto vie napríklad otvoriť susedovi bránu na diaľkové ovládanie, zapnúť/vypnúť klimatizáciu, televízor či dataprojektor bez potreby príslušných diaľkových ovládačov alebo zistiť teplotu tela domácich zvierat používajúcich čipy.

Vďaka cene a jednoduchosti použitia je Flipper Zero ideálny pre začiatočníkov a IT nadšencov, ktorí chcú pochopiť, ako fungujú komunikačné protokoly (NFC, Wi-Fi) a čo všetko dokážu pomocou neho ovládať. Sociálne siete priam vybuchli videami, kde je toto zariadenie doslova všemohúce. Lenže často išlo o zveličené prípady, ktoré mali len pravdepodobne zvýšiť predaj Flippera a videá boli sfalšované.

Flipper Zero

Auto ukradnúť rozhodne nedokáže

Vráťme sa späť do Kanady. Tamojšia vládna agentúra pre inovácie, vedu a hospodársky rozvoj vo štvrtok uviedla, že „využije všetky spôsoby, ako zakázať zariadenia používané na krádeže vozidiel kopírovaním bezdrôtových signálov pre diaľkový bezkľúčový vstup, akým je Flipper Zero“. To by znamenalo zákaz jeho predaja, dovozu a používania v „krajine javorového listu“.

Hlavným problémom celej tejto situácie a samotného vyhlásenia je fakt, že multifunkčný nástroj s logom delfína nedokáže pomôcť zlodejom pri krádeži áut. Chýbajú mu totiž pokročilejšie schopnosti potrebné na obídenie ochrany proti krádeži zavedenej do automobilov vyrábaných od roku 1990.

Flipper Zero nedokáže poraziť bezkľúčové systémy na báze „rolovacích“ kódov. Tie vysielajú  pri každom stlačení kľúča na zamknutie alebo odomknutie dverí vždy iný elektronický signál. Takže aj keby Flipper zachytil tento signál, nebol by už platný a tak by bol nepoužiteľný. Na to upozornil aj samotný „otec“ zariadenia, Alex Kulagin.

„Flipper je v skutočnosti dosť slabý na to, aby dokázal ukradnúť auto. Prekonať bezpečnostnú ochranu zabudovanú do vozidiel vyrobených po roku 1990 vyžaduje viac hardvéru a softvéru,“ povedal Kulagin. Vyjadrenia vládnej moci poriadne rozčertili nadšencov Flippera, ba aj niektorých IT odborníkov. Zariadenie je totiž celosvetovo veľmi populárne a má silnú fanúšikovskú základňu. Vláda by tak mala svoje vyjadrenia korigovať a zrejme sa viacej zainteresovať do témy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú