Aktualizované 23. februára 2024 – Americkej súkromnej spoločnosti Intuitive Machines sa podarilo pristáť na povrchu Mesiaca v rámci misia IM-1. Ako upozorňuje NASA, ide o prvé pristátie Spojených štátov na Mesiaci po viac ako 50 rokoch – od poslednej misie Apollo.

Na Mesiaci medzitým pristalo viacero krajín s viacerými sondami, pričom táto misia otvára úplne novú éru komerčných lunárnych misií.

Zároveň predznamenáva príchod programu Artemis, ktorý USA umožní vrátiť ľudí na lunárny povrchom a postupom času na ňom ustanoviť trvalú ľudskú prítomnosť podobne, ako to umožnila Medzinárodná vesmírna stanica na nízkej obežnej dráhe Zeme.

Intuitive Machines potvrdila, že je sonda na povrchu vzpriamená a po riešení problémov s komunikáciou pracujú technici na získaní prvých snímok povrchu Mesiaca.

Pôvodný článok:

Americká spoločnosť SpaceX vyniesla na svojej rakete Falcon 9 do vesmíru kozmickú sondu spoločnosti Intuitive Machines, upozorňuje portál SpaceNews. Tá má po viac ako 50 rokoch zaručiť Spojeným štátom pristátie na povrchu Mesiaca, pričom túto šancu mala nedávno aj sonda Astrobotics. Tá odštartovala na rakete Vulcan, avšak kvôli vážnej poruche sa k Mesiacu nedostala.

Veľkolepý návrat

Misia spoločnosti Intuitive Machines nesie názov IM-1 a i keď ide o komerčnú misiu, pod záštitou NASA nesie vedecké zariadenia s veľkým potenciálom posunúť výskum Mesiaca vpred. Pristávací modul sa dostane na obežnú dráhu Mesiaca 21. februára a to do výšky 100 km nad jeho povrchom, 22. februára sa zase pokúsi o pristátie v oblasti južného pólu – neďaleko kráteru Malapert A.

Sondu ešte čaká dôležitý test motorov, ktorý prebehne o niekoľko hodín a tvrdí, že ak bude úspešný, narastie istota na približne 90 %. Tento modul totiž poháňajú raketové motory spaľujúce kvapalný kyslík s metánom podobne, ako motory rakiet Starship, New Glenn či dokonca Vulcan, ktorá vyniesla na orbitu sondu firmy Astrobotics. Tá mala pristáť na Mesiaci ešte pred misiou IM-1.

NASA má na palube sondy šesť rôznych experimentov, avšak okrem nich nesie aj 6 ďalších nákladov a to vrátane dátového archívu Galactic Legacy Labs či umeleckej tvorby Jeffa Koonsa.

Ako Intuitive Machines, tak aj NASA si uvedomuje riziká spojené s komerčnými misiami. Pristátie na Mesiaci je pritom rizikové aj pre vládne programy, keďže celkovo majú menej než 50 % úspešnosť.

Rekordná raketa

Raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX sa zapísala do histórie ako jedna z najdôležitejších, ktoré ľudstvo kedy skonštruovalo. Jej ohromná letová kadencia a nízka cena otvorili dvere oveľa intenzívnejšiemu výskumu vesmíru a to vďaka schopnosti pristáť naspäť na Zem, čo firme umožnilo používať ich opakovane.

Často zlyhávajú

Nedávny príbeh sondy Astrobotics je len jedným z mnohých zlyhaní pri pokuse o pristátie na Mesiac – i keď v tomto prípade sa sonda nedostala ani len na jeho orbitu. Na Mesiaci sa snažilo v minulom roku pristáť aj Rusko, čo sa však takisto nepodarilo a sonda do lunárneho povrchu narazila vysokou rýchlosťou.

Ak sa misia podarí, pre Spojené štáty pôjde o vôbec prvé úspešné pristátie na Mesiaci od roku 1972, kedy na jeho povrchu pristála posledná misia lunárneho programu Apollo s dvomi astronautmi.

Zároveň tak odštartuje úplne nová éra lunárneho výskumu, keďže v blízkej budúcnosti majú nasledovať ďalšie sondy a zároveň misie s ľudskou posádkou vďaka programu Artemis.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP