Ľudstvo sa v priebehu pomerne krátkej éry vesmírneho prieskumu podarilo prekonať niekoľko dôležitých hraníc, ktoré sa dovtedy zdali neprekročiteľné.
Najznámejšou je výška 100 km, ktorá je všeobecne považovaná za hranicu vesmíru a ľudia ju prekonali už mnohokrát. Oveľa ďalej sa však nachádza vesmírna hranica, ktorej prekročenie vyžaduje oveľa náročnejšie podmienky a úsilie.
Je ňou koniec heliosféry, obrovskej bubliny okolo Slnka, ktorá zároveň označuje hranice našej slnečnej sústavy. Aj keď sa ľudstvu podarilo túto desivú hranicu prekročiť, stalo sa tak len pomocou robotických sond a po neuveriteľne dlhom cestovaní. Ešte vždy sa však nepodarilo identifikovať všetky jej vlastnosti, ktoré sa môžu pre ľudí ukázať ako smrteľné.
Desivá vesmírna hranica
NASA opisuje hranicu heliosféry ako bitku na medzihviezdnych hraniciach, na ktorých dochádza k nárazu nabitých častíc zo Slnka, teda slnečného vetra, do medzihviezdneho média, ktoré je tvorené rôznymi plynmi a medzihviezdnym prachom. Aj keď nie je vnútro slnečnej sústavy práve prívetivým priestorom, medzihviezdne médium je ešte desivejšie a slnečný vietor preto vedci považujú za nášho obrancu.
V medzihviezdnom médiu sa totiž okrem prachu a plynov cestujúcich takmer rýchlosťou svetla nachádzajú aj kozmické lúče. Tie pozostávajú z nesmierne energetických častíc a sú vysoko rádioaktívne a našťastie pre ľudstvo je väčšina z nich odrazená práve slnečným vetrom, prípadne zemskou atmosférou.
Do medzihviezdneho priestoru sa doteraz dostali len dve sondy – Voyager 1 a Voyager 2, ktoré o procesoch v týchto desivých končinách priniesli nesmierne dôležité informácie a dáta aj napriek tomu, že väčšina zariadení na ich palubách viac nefunguje. Ako sa však ukázalo, musia prekonať ešte jednu dôležitú hranicu, ktorej sa zrejme nikto z nás nedožije.
Nič o nej nevieme
Sondy Voyager prekonali hranicu heliosféry na rôznych miestach, keďže jej tvar nie je pravidelný a ako nasvedčujú najnovšie analýzy získaných dát, jej tvar sa navyše vlní. Podarilo sa napríklad detegovať plazmové vlny a získať dôležité dáta, ktoré momentálne pomáhajú vo výskume tvaru heliosféry a jej interakcie s medzihviezdnym médiom.
Obe tieto sondy sú na ceste k ďalšej kľúčovej oblasti, ktorá je do značnej miery hypotetická a nik si nie je istý, ako vlastne vyzerá. Je ňou takzvaný Oortov mrak, ktorý má pozostávať z miliárd komét a planétok.
Tie sú však príliš malé a vzdialené na to, aby ich dokázala dnešná technika spoľahlivo detegovať. Jeho existenciu vnímame vďaka kométam, ktoré brázdia slnečnou sústavou a ich dráhy naznačujú, že musí takéto mračno existovať.
Bohužiaľ je tu však jeden zásadný problém. Najvzdialenejšia sonda Voyager 1 je momentálne vzdialená od Slnka 160 AU (1 AU; astronomická jednotka = vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom; 150 miliónov km), tvrdí TheSkyLive. Začiatok Oortovho mraku je však očakávaný vo vzdialenosti až 2 000 AU a ľudská sonda sa ho preto zrejme nedotkne ešte 300 rokov, vysvetľuje NASA.
Nič zatiaľ nezistíme
Voyager 1 sa však blíži na koniec svojej dlhej cesty a NASA je pripravená ho vypnúť v roku 2025. Aj keď sa teda jeho nefunkčná schránka so známou zlatou platňou dostane do Oortovho mraku, ľudstvu žiadne užitočné údaje neposkytne. Čo viac, nie je isté, či cestu cez toto mračno prežije. Jeho vonkajšiu hranicu má totiž prekonať až o 30 000 rokov a nie je vylúčené, že dôjde k jeho zrážke s kométou.
Samotné zlaté platne so správou pre mimozemšťanov ale obsahujú urán-238, ktorého polčas rozpadu dosahuje až 4,5 miliardy rokov. Tak dlho môže letieť vesmírom za predpokladu, že sa s ničím nezrazí. Aj po tak dlhej dobe môže putovať ďalej, keďže sa len zmení jeho zloženie. V tom najhoršom prípade sa stanú sondy Voyager jediným dôkazom o existencii ľudstva, keďže môžu prežiť aj Slnko a Zem.
Vedci však plánujú obe tieto sondy predbehnúť pomocou oveľa inovatívnejších a rýchlejších zariadení, ktoré prekonajú v dohľadnej budúcnosti nielen hranice heliosféry, ale tiež Oortov mrak a v pomerne krátkej dobe docestujú k najbližšej hviezde. Toto kozmické eso pritom pôsobí prekvapivo jednoducho aj napriek tomu, že je absolútnou špičkou vesmírnej techniky z dielne ľudstva.
Zloženie pripomína hviezdy
Podobne ako samotné hviezdy, aj medzihviezdne médium, označované skrátene ako ISM, sa skladá prevažne z vodíka (90 %) a hélia (8 %), píše portál SPACE. Nachádzajú sa v ňom však aj oveľa ťažšie prvky, ktoré vznikli vďaka umierajúcim hviezdam a v skutočnosti je nesmierne ťažké si tento priestor predstaviť.
Nepripomína hmloviny plné plynov a prachu s vysokou koncentráciou a v skutočnosti je ešte vždy vákuom, ktorého každý cm3 obsahuje len približne 10 000 atómov. Pre porovnanie, každý cm3 zemskej atmosféry obsahuje nespočetné bilióny atómov. Môže sa preto zdať prekvapivé, že tak riedko rozložená hmota dokáže byť pre sondy a ľudí tak nebezpečná.
Pohľadáme mimozemský život
Najbližší hviezdny systém, známy ako Alpha Centauri, je pre vedcov zaujímavý z hľadiska možného mimozemského života. Oveľa viac môže v jeho hľadaní pomôcť sonda, ktorá ho preskúma zblízka a aj preto už desaťročia pracujú, aspoň v teoretickej rovine, na jej príprave a vývoji. Zatiaľ však hľadajú len pomocou špičkových teleskopov a observatórií.
Medzihviezdna plachetnica
Najlepším kandidátom na prvé dosiahnutie ďalšej hviezdy či dokonca exoplanéty je takzvaná solárna plachetnica, ktorá musí spĺňať hneď niekoľko podmienok. Tou prvou je extrémne nízka hmotnosť, keďže slnečné žiarenie nebude na dostatočne rýchle poháňanie takejto sondy stačiť a vedci chcú preto využiť nesmierne výkonné pozemné lasery.
V nedávnej štúdii napríklad uvažujú nad laserom s výkonom 100 GW – pre porovnanie, doteraz najvýkonnejší laser používaný na väčšie vzdialenosti na Zemi dosahuje výkon „len“ 300 kW, teda 0,0003 GW a je schopný zostreľovať drony a rôzne blížiace sa strely. Vedci síce využívajú oveľa výkonnejšie lasery, avšak tie často fungujú len zlomok sekundy a sú využívané v laboratórnych podmienkach.
Ročná energetická produkcia jadrovej elektrárne Mochovce by dokázala poháňať tak výkonný laser len približne tri až štyri dni. Keďže však nie je možné uložiť tak enormné množstvo elektrickej energie a následne ju takou rýchlosťou laserom odovzdať, bude takýto kozmický laser vyžadovať vlastné elektrárne s extrémnym výkonom.
Aj pri sonde s hmotnosťou jedného jediného gramu je tak zrejmé, že bude takáto medzihviezdna misia vyžadovať oveľa vyššie financie, než pristátie ľudí na Marse.
Prečo nepoletia ľudia?
V tej istej štúdii opisujú výzvy, ktoré musí táto miniatúrna sonda prekonať a zároveň znemožnia, aspoň v blízkej budúcnosti, let ľudí k najbližšej hviezde či za hranice heliosféry. Neuveriteľne komplikovaným problémom je samotná radiácia, ktorá za hranicami slnečnej sústavy prevláda a komplikuje dizajn kozmických lodí s ľudskou posádkou.
Zo štúdie vyplýva, že bude musieť aj malá sonda odolať vysokej radiácii a nesmierne energetickým časticiam bez toho, aby došlo k vážnejšiemu poškodeniu komponentov na palube. Je preto nutné použiť štíty, ktoré budú konštrukciu ľahkej sondy komplikovať. O to ťažšia by bola konštrukcia medzihviezdnej lode s ľudskou posádkou, ktorá má ešte nižšiu toleranciu radiácie a vyššie nároky na priestor.
Solárna plachta v takom prípade neprichádza do úvahy a ľudstvo potrebuje úplne nový typ pohonu. Doteraz najrýchlejším teoreticky uskutočniteľným je pohon na jadrové bomby, ktorému sme sa venovali v samostatnom článku.
Praktické hľadisko však núti vedcov ďalej inovovať a hľadať nové možnosti. Zatiaľ sa však zdá, že ľudia túto nebezpečnú bariéru tak skoro neprerazia – ak vôbec.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Vedci po rokoch dešifrovali záhadné signály z vesmíru. Skrývali niečo, čo doteraz považovali za nemožné
Odveká záhada Stonehenge môže byť vyriešená. Vedci sú na stope úplne novej teórii
Vedci zlomili zákony biológie. Vytvorili umelú bunku, ktorá sa hýbe ako živá
Odmietajú očkovanie, no účinkom vakcíny sa aj tak nevyhnú. Vedci vytreli zrak popleteným Slovákom
NASA musí vypínať satelity, vedci tomu nerozumejú. V magnetickom poli Zeme sa deje niečo čudné
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Elon Musk „vypol“ Starlink počas veľkej ukrajinskej ofenzívy proti Rusku, odhalila investigatíva
Parkinson zrejme nezačína v mozgu. Vedci objavili prekvapivý orgán, kde sa choroba môže spustiť
Skupina Slovákov má nárok na týždeň voľna navyše. Mnohí o tom netušia, tieto podmienky musíš splniť
Zabudni na diétu a hladovanie. Jednoduchý trik od expertov pomáha predchádzať priberaniu a výkyvom energie
KVÍZ: 90 % Slovákov netuší, koľkokrát bol Fico premiérom. Dokáž, že si správny národniar a poznáš historické míľniky
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Nemci môžu spasiť Európu. Prišli na geniálny spôsob, ako „vyťažiť“ nedostatkovú surovinu budúcnosti
- Najprekliatejší film histórie? Tragédia, pri ktorej zomreli dve deti a hercovi odťalo hlavu, šokuje dodnes
- Slováci sa zamilovali. Tieto pneumatiky sú absolútnym hitom, vodiči rozmýšľajú logicky
- Európa má konečne plán. Našla svoju tajnú zbraň, Nórsko a Grónsko nám pomôžu k sebestačnosti
- Nasadili vrták s extrémnym výkonom. Čína buduje najväčší tunel sveta, razí ho rekordnou rýchlosťou
-
- Slováci sa zamilovali. Tieto pneumatiky sú absolútnym hitom, vodiči rozmýšľajú logicky
- Európa má konečne plán. Našla svoju tajnú zbraň, Nórsko a Grónsko nám pomôžu k sebestačnosti
- Nasadili vrták s extrémnym výkonom. Čína buduje najväčší tunel sveta, razí ho rekordnou rýchlosťou
- Najprekliatejší film histórie? Tragédia, pri ktorej zomreli dve deti a hercovi odťalo hlavu, šokuje dodnes
- Staroveký sen alchymikov sa stane realitou v 21. storočí. Firma chce vyrábať zlato z neuveriteľného prvku
-
- Prekvapivé zistenia vedcov: Obľúbený nápoj Slovákov obsahuje neviditeľnú hrozbu, o ktorej sme doteraz netušili
- Rusko vyľakalo celý Západ. Multifunkčnou superzbraňou chce dobyť prekvapivú časť sveta
- Ohromne zbohatnú a spasia Európu. Blízko Slovenska našli obrovské ložisko ropy a plynu
- Elektrický Volkswagen prešiel 160 000 kilometrov. To, čo sa stalo s jeho batériou, prekvapilo odborníkov
- Európska únia opäť zaťala do živého. Chystá návrh, ktorý prinúti časť ľudí kupovať len elektromobily
Európska raketa, ktorá bude strážiť Zem, vyletela do kozmu. Jej misia je kľúčová pre budúcnosť planéty
Slovensko čaká solárny megaprojekt. Chcú postaviť obrovské elektrárne, majú dodať energiu tisícom domácností
Predaj elektromobilov vo svete prudko stúpol. Čína vedie elektrické preteky, Európa naberá dych
Zelenskyj oznámil prekvapivý plán. Ukrajina chce produkovať tieto zariadenia ako na bežiacom páse
Slováci stále platia zbytočné poplatky. Tento trik od banky ti ušetrí peniaze na dovolenke
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP