Využívanie protéz po amputácii končatín nie je žiadnou novinkou, no rovnako ako v iných oblastiach, aj tu sa lekári spoliehajú na čoraz modernejšie technológie. Dôkazom toho je teraz počin švédskych lekárov, ktorým sa podarilo vrátiť žene cit a hmat len vďaka protéze. Umelá ruka umožnila žene opäť hýbať prstami, a to vďaka spojeniu elektród priamo s nervovou sústavou, aby mohla fungovať takmer ako skutočná ľudská ruka.

Doteraz sa mohli ľudia po amputácii končatín spoliehať prevažne len na obyčajné umelé protézy, alebo na modernejšie náhrady s elektródami, ktoré sa pripájajú na kožu. Najnovšie technológie však teraz umožnili lekárom zájsť ešte ďalej a využiť robotickú ruku, ktorá sa stala súčasťou končatiny a spojila sa priamo s nervovou sústavou.

Umelá ruka vrátila žene hmat

Za všetkým stoja výskumníci Technickej univerzity v Chalmerse a spoločnosť Integrum AB, ktorá vyrobila takúto protézu vrámci európskeho programu DeTOP pre vývoj protetických končatín. Ukotvenie protézy k predlaktiu ruky pritom prebehlo pomocou titánových implantátov. S nervovou sústavou a svalmi pacientky následne lekári spojili sústavu 16 elektród, vďaka čomu môže znova vykonávať aspoň základné pohyby rukou. Problémom by pre ňu teraz nemalo byť písanie na počítači, či dokonca viazanie šnúrok na topánkach.

Nenechaj si ujsť
Našli sme liek na rakovinu a do roka ho ukážeme. Izraelskí vedci hlásia neuveriteľný objav

Spojenie s nervami tak prináša nové spôsoby, akými sa môže ľudské telo spojiť s umelými náhradami konštatín. Vďaka tejto technológii teraz svitá nádej aj pre milióny ďalších ľudí. Týmto spôsobom sa bude môcť prvá pacientka aspoň z časti vrátiť k normálnemu životu, ktorý by bez tejto pokročilej protetickej náhrady zrejme nemohla viesť.

Švédski vedci však demonštrovali možnosti novej protézy ešte skôr ako ju žena dostala. Najprv totiž prebiehala simulácia, v ktorej pacientka hýbala virtuálnou rukou v programe počítača len pomocou svojej mysle a vďaka pripojeným elektródam.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom