Využívanie protéz po amputácii končatín nie je žiadnou novinkou, no rovnako ako v iných oblastiach, aj tu sa lekári spoliehajú na čoraz modernejšie technológie. Dôkazom toho je teraz počin švédskych lekárov, ktorým sa podarilo vrátiť žene cit a hmat len vďaka protéze. Umelá ruka umožnila žene opäť hýbať prstami, a to vďaka spojeniu elektród priamo s nervovou sústavou, aby mohla fungovať takmer ako skutočná ľudská ruka.
Doteraz sa mohli ľudia po amputácii končatín spoliehať prevažne len na obyčajné umelé protézy, alebo na modernejšie náhrady s elektródami, ktoré sa pripájajú na kožu. Najnovšie technológie však teraz umožnili lekárom zájsť ešte ďalej a využiť robotickú ruku, ktorá sa stala súčasťou končatiny a spojila sa priamo s nervovou sústavou.
Umelá ruka vrátila žene hmat
Za všetkým stoja výskumníci Technickej univerzity v Chalmerse a spoločnosť Integrum AB, ktorá vyrobila takúto protézu vrámci európskeho programu DeTOP pre vývoj protetických končatín. Ukotvenie protézy k predlaktiu ruky pritom prebehlo pomocou titánových implantátov. S nervovou sústavou a svalmi pacientky následne lekári spojili sústavu 16 elektród, vďaka čomu môže znova vykonávať aspoň základné pohyby rukou. Problémom by pre ňu teraz nemalo byť písanie na počítači, či dokonca viazanie šnúrok na topánkach.
Nenechaj si ujsť
Našli sme liek na rakovinu a do roka ho ukážeme. Izraelskí vedci hlásia neuveriteľný objav
Spojenie s nervami tak prináša nové spôsoby, akými sa môže ľudské telo spojiť s umelými náhradami konštatín. Vďaka tejto technológii teraz svitá nádej aj pre milióny ďalších ľudí. Týmto spôsobom sa bude môcť prvá pacientka aspoň z časti vrátiť k normálnemu životu, ktorý by bez tejto pokročilej protetickej náhrady zrejme nemohla viesť.
Švédski vedci však demonštrovali možnosti novej protézy ešte skôr ako ju žena dostala. Najprv totiž prebiehala simulácia, v ktorej pacientka hýbala virtuálnou rukou v programe počítača len pomocou svojej mysle a vďaka pripojeným elektródam.
Teraz čítajú

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku
Články, ktoré hýbu svetom

ZAUJÍMAVÉ Prešli sme prvé kilometre s prelomovým Enyaqom iV. Zo Škody za vyše 60 000 € sme extrémne nadšení

ZAUJÍMAVÉ UFO je najzáhadnejší fenomén súčasnosti: Čo tají vláda USA, ktoré historky boli pravdivé a ktoré len klamstvo?

Inšpiratívna Slovenka popri materskej rozbehla úspešný biznis, dnes značka Simply Grey expanduje do USA či Austrálie

Mladá Slovenka sa živí sociálnymi sieťami: Za účtom Plačkovej je veľa práce a driny (ROZHOVOR)
