Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Lekárom z Univerzity Duke sa podaril prevratný úkon. Mŕtve srdce priviedli opäť k životu za pomoci cirkulácie krvi, kyslíka a elektrolytu. Následne ho úspešne transplantovali príjemcovi. Pre čakateľov na transplantáciu srdca tak svitá nová nádej.

Transplantácia srdca je často o boji s časom. Tkanivo, ktoré tvorí srdce totižto začína odumierať krátko po tom, čo prestane biť. Srdce ešte žije určitý čas, no v dôsledku krátenia zásob kyslíka postupne odumiera celé. Najčastejšie sa preto srdce odoberá darcovi, ktorého mozog je už mŕtvy, ale srdce a ostatné orgány ešte stále fungujú. Týmto spôsobom sa zamedzí rýchlemu odumieraniu tkaniva samotného srdca.

Zobraziť celú galériu (2)
popularmechanics.com

Stále však ide o čas, ktorý lekári získavajú udržiavaním orgánov určených pre transplantáciu pri veľmi nízkych teplotách. Takto odobraté srdce možno transplantovať do tela príjemcu aj 4 až 6 hodín po odobratí. Vhodných darcov, ktorých mozog už nežije ale ostatné orgány fungujú je však málo a čakateľov na nové srdce naopak priveľa.

Čakateľov je priveľa, darcov málo

Ako informuje portál DailyMail, len v USA čaká na transplantáciu orgánov 100 000 ľudí, no kvôli nedostatku vhodných orgánov, nedostatku času na transplantáciu a iných okolností z nich každý deň zomrie 20 čakateľov. Len na Slovensku bolo podľa Ministerstva zdravotníctva SR v roku 2018 vykonaných 201 transplantácií orgánov a z toho 18 transplantácií srdca. Na čakacej listine je v súčasnosti evidovaných 327 pacientov, z ktorých 34 čaká na transplantáciu srdca.

Lekári tak neustále hľadajú možnosti, ako proces transplantácie vylepšiť a získať viac času. Prevratný úkon sa však najnovšie podaril lekárom z Univerzity Duke. Použili priekopnícku techniku, ktorá priviedla mŕtve srdce opäť k životu. Srdce odstránené z tela darcu pripojili na sériu hadíc, ktoré ho mechanicky zásobovali krvou, kyslíkom a elektrolytom.

Táto technika sa tiež nazýva „teplá perfúzia“ a prvýkrát bola demonštrovaná pri transplantácii srdca ešte v roku 2009 vo Veľkej Británii. Lekári z Univerzity Duke tak boli prví, ktorí túto techniku využili pri úspešnej transplantácii srdca v USA. To, že boli lekári schopní replikovať postup z roku 2009, dáva nádej čakateľom na nové srdce aj v iných častiach sveta. Tí totižto nemusia čakať na vhodných darcov ako doteraz, ale môžu využiť aj srdce, ktoré prestalo byť.

Prečo bude teplá perfúzia tak dôležitá?

„Na Slovensku odoberáme orgány od mŕtvych darcov, u ktorých bola potvrdená smrť mozgu.  Napriek princípu predpokladaného súhlasu, podľa ktorého sú darcami všetci, ktorí nie sú v registri nedarcov, lekári vždy komunikujú s pozostalou rodinou a informujú ju o zámere odberu,“ hovorí Zuzana Žilinská, hlavná odborníčka MZ SR pre transplantácie.

Z toho vyplýva, že aj keď môže byť daný človek vhodným darcom orgánov, pozostalá rodina môže proces darovania pozastaviť. To má samozrejme veľký vplyv na množstvo dostupných vhodných orgánov. Rovnako počet orgánov obmedzuje ich vhodnosť, lekárska história, životný štýl darcu alebo infekcie.

Ak však dokážeme odobrať orgány aj od mŕtvych darcov nielen s úmrtím mozgu, počet vhodných orgánov sa môže rapídne zvýšiť. Zároveň sa predlžuje čas na transplantáciu a zachránených životov tak môže byť na celom svete oveľa viac.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú