V temných zákutiach filmovej histórie sa skrýva jeden unikátny príbeh, ktorý sa vzoprel svojmu osudu a namiesto večného zabudnutia sa podobne ako jeho hlavná postava stal nesmrteľným. V roku 1922 vznikol nemý gotický horor Upír z Nosferatu, ktorý vychádza z námetu slávneho románu Dracula od Brama Stokera a nebyť problémov s autorskými právami, poznali by sme ho pod jeho originálnym knižným názvom vrátane všetkých jeho postáv, ktorým musel vtedajší tvorca Friedrich Wilhelm Murnau zmeniť mená.

Vdova po Bramovi Stokerovi však aj napriek tomu tvorcov filmu zažalovala za plagiátorstvo a berlínsky súd neskôr nariadil nielen zastaviť ďalšie premietanie filmu, ale aj zničiť všetky vyhotovené kópie. Našťastie sa však niekoľko kópii zachovalo, nakoľko v čase vydania súdneho príkazu bolo toto expresionistické dielo už distribuované do zahraničia.

Vďaka tomu sa podarilo film uchovať až do dnešných dní, aby sa nakoniec stal jedným z najväčších klenotov svetovej kinematografie, ktorý sa od svojho vzniku dočkal niekoľkých nových spracovaní. S najnovším filmovým pokusom vzdať hold Murnauovmu originálu prichádza tentokrát snímka Nosferatu od režisérskeho vizionára Roberta Eggersa, ktorý sa už stihol dostať do povedomia hororovým fanúšikov okultnou snímkou Čarodejnica či psychedelicky ladeným Majákom.

Tajomný hrad v Karpatoch opäť ožíva na filmovom plátne

Talentovaný režisér prichádza do kín s cieľom zachovať viackrát omieľaný príbeh, ktorý je aj spolu s originálnou „drakulovskou“ verziou viac-menej známy už každému dospelému divákovi. Zároveň chce oživiť hororovú legendu tak, aby opätovne dokázala šíriť medzi ľuďmi strach a temnotu. Eggers začína túto sizyfovskú úlohu napĺňať prostredníctvom svojho vlastného „trademarku“ prakticky hneď od úvodu, a to unikátnym a mimoriadne ponurým vizuálom, ktorý je zároveň dokonalou hrou svetla a tieňa, čím sa vyznačovali aj všetky jeho predošlé snímky.

TMDB

Kým pôvodný film z roku 1922 využil majestátnosť slovenského Oravského hradu ako kulisu pre sídlo legendárneho upíra, Eggers sa rozhodol pre české lokality, čím prejavil úctu stredoeurópskemu folklóru a dedičstvu pôvodného diela. Tento súlad minulosti a súčasnosti zároveň vytvára podmanivý most medzi dvoma epochami filmovej tvorby.

Dej filmu sa podobne ako v predlohe odohráva v roku 1832 v nemeckom meste Wisborg, kde žijú aj čerství novomanželia Thomas Hutter (Nicholas Hoult), realitný agent a jeho manželka Ellen (Lily-Rose Depp). Ich krátku manželskú idylku čoskoro naruší pracovná cesta Thomasa, ktorý nadšene prijíma úlohu od svojho zamestnávateľa Knocka (Simon McBurney), aby sa vydal do Karpatských Álp a uzavrel realitnú transakciu so záhadným grófom Orlokom (Bill Skarsgård).

Hereckým osudom Skarsgårda je trpieť v rukách maskérov

Záhadu jeho nového démonického „make-upu“ si tvorcovia dôkladne strážili počas celej marketingovej kampane a dalo by sa povedať, že jeho tvár vo filme jasne neuvidíš, až pokým si po teba v noci nepríde osobne. Výsledná transformácia Skarsgårda, známeho predstaviteľa desivého klauna Pennywise zo snímky „To“, bola pre fanúšikov pred samotnou premiérou sama o sebe jedným z najväčších lákadiel.

TMDB

Eggers sa s očakávaniami divákov neustále pohráva prostredníctvom tradičného čiernobieleho kontrastu a svojim jedinečným prístupom s kamerou umožňuje divákom objavovať a vnímať hrôzostrašnú prítomnosť Orloka postupnými krokmi. Skarsgård údajne strávil každý deň nakrúcania šesť hodín v rukách maskérov, aby sa premenil na hrozivého upíra s nekonečným smädom po krvi a sexuálnou frustráciou na úrovni zatrpknutého osamelého starca. Skarsgårdov Orlok pije s chuťou z tiel svojich obetí, mužov aj žien.

No nie je jedným z tých zvodných šľachtických Drakulov ako maďarský Bela Lugosi, či silne romantická verzia v podaní Garyho Oldmana. Samotná kreácia Orloka je mimoriadne desivá a jeho kostnatá postava s rozkladajúcou sa kožou a tvárou je dokonca výrazne vzdialená aj od stvárnení svojich predchodcov v podobe hereckých legiend Maxa Schrecka či Klausa Kinskiho. Skarsgårda je ťažké vôbec rozpoznať a to platí aj z hľadiska jeho hlasu, ktorý mu tvorcovia digitálne „zaliali dechtom“ a jeho herecký um sa tak zoštíhlil len na pomalú chôdzu a hrôzostrašný výraz v očiach. Do kostýmu by tak mohli tvorcovia navliecť aj Sachu Barona Cohena a výsledok by bol pravdepodobne rovnaký. Kredit v tomto prípade ide hlavne maskérom.

Lily-Rose Depp svojim výkonom zatieňuje aj svojho otca

Po tom, čo sa z Orloka vykľuje desivý upír, to má namierené s podpisom zmluvy v kapse priamo do Wisborgu, kde ho privádza posadnutosť Ellenou, ktorá sa mu v mladosti vo svojej nevinnosti zasvätila vo vlastných myšlienkach. S jeho príchodom začína mať Thomasova manželka čoraz temnejšie sny a tak sa jej priatelia Anna Hardingová (Emma Corrin) spolu s manželom Friedrichom (Aaron Taylor-Johnson) obracajú s prosbou o pomoc na profesora Eberharta v podaní skvelého Willema Dafoea. Zaujímavosťou je, že herec si v roku 2000 zahral skutočného herca Maxa Schrecka vo filme V tieni upíra, ktorého príbeh opisuje nakrúcanie pôvodného filmu Upír z Nosferatu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP