V dnešných dňoch sa ekologické zdroje energií stávajú čoraz populárnejšími a medzi ne patria hlavne solárne panely. Za posledné roky sa technológia výroby týchto panelov posunula výrazne vpred, vďaka čomu sú teraz oveľa dostupnejšie. Aj napriek tomu však solárne panely využíva iba minimum domácností, no to by sa mohlo čoskoro zmeniť. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Vedcom z Univerzity v Newcastle sa podarilo vyvinúť prelomový spôsob, ako získavať solárnu energiu ešte lacnejšie a jednoduchšie. Doteraz známe solárne panely na svoje fungovanie využívajú fotovoltaické články, ktoré sú chránené sklom. Sú však veľké a v niektorých prípadoch aj nepraktické. Paul Dastoor spolu so svojim výskumným tímom ale vyvinul nový typ solárnych panelov. Tie je možné jednoducho vytlačiť na bežnej tlačiarni. V porovnaní s klasickými panelmi ich hrúbka dosahuje približne 0,1 mm.

Solarne panelyzdroj fotografie: Screenshot/University of Newcastle (UON), Australia/YouTube

Nenechaj si ujsť
Elon Musk spúšťa predaj solárnej strechy! Stojí ešte menej ako klasická škridla a má aj doživotnú záruku

Po úspešnom vytvorení týchto revolučných solárnych panelov sa tím pustil do ich testovania. Prvé články osadili na streche o rozlohe 100 m2, aby ich mohli vyskúšať v reálnych podmienkach. Testovanie a zdokonaľovanie vytlačených solárnych článkov môže ešte chvíľu trvať. Po úspešných skúškach sa však táto nová technológia môže dostať do predaja a v porovnaní s doterajšími ponukami solárnych článkov bude omnoho lacnejšia. Cena za jeden takýto solárny článok by totiž mohla prekročiť sumu len 6,5 €.

Elon Musk nedávno uviedol do predaja inovatívne solárne panely, z ktorých je možné poskladať celú strechu rodinného domu. Cena jedného panela, respektíve dlaždice sa však pohybuje na úrovni 210 €, čo je neporovnateľne vyššia suma ako v prípade týchto tlačených solárnych panelov. Práve vďaka ich veľkému potenciálu sa môže stať solárna energia ešte lacnejšou ako doteraz a rozšíriť sa do mnohých domácností, čomu by sa zároveň potešilo aj životné prostredie okolo nás.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
13%
Páči sa mi to
75%
Chcem to
6%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
6%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]