Prichádzame s ďalším kvízom, tentokrát zameraným na najikonickejšie mobilné telefóny histórie, s ktorými vyrastal nejeden z nás. Už v našej tradičnej kvízovej podobe sme spripravili desať otázok, kedy bude tvojou úlohou uhádnuť presný model zariadenia len na základe fotografie, prípadne krátkej informácie v rámci otázky.

Pamätaj, že aj nesprávne zodpovedaná otázka ťa obohatí o zaujímavý fakt o danom zariadení, čím odhalíš ďalší kúsok nesmierne zaujímavej technologickej histórie.

Apple vo svojej histórii vydal len jediné mobilné zariadenie, ktoré malo na zadnej strane čiernu hliníkovú plochu. O ktorý iPhone na obrázku sa jedná?

Wikipédia
Správne! Nesprávne!

iPhone 5 z roku 2012 je prvým mobilným zariadením spoločností Apple, ktoré bolo kompletne vyvíjané pod vedením Tim Cooka, vtedy ešte za drobnohľadu Steve Jobsa. Ide zároveň o prvé zariadenie s pomerom strán 16:9 a Lightning portom, používanom spoločnosťou do dnešného dňa. iPhone 5 je rovnako posledným zariadením bez akejkoľvek biometrickej ochrany, keďže Touch ID prišlo už s nadchádzajúcou generáciou, iPhonom 5S.

Boli časy, kedy telefóny spoločnosti Sony patrili na technologický vrchol mobilného segmentu. Na obrázku je prvý model kategórie Walkman, ktorý veľkolepo započal novú éru hudobne orientovaných zariadení. Aké označenie niesol tento mobil?

Wikipédia
Správne! Nesprávne!

Ako píšeme, W800 je prvým telefónom nesúcim označenie Walkman. Telefón vyšiel v roku 2005, a hoci ide o veľmi podobné zariadenie ako Sony Ericsson K750 (vlajkovej lode roku 2005), viaceré softvérové zmeny spolu s výstredným dizajnom nastolili v spoločnosti nový trend. Balenie obsahovalo hudobný headset HPM-70 s dedikovaným adaptérom pre slúchadlá, pričom využíval rovnaký port, ako nabíjačka. Jeho výhodou tak bola možnosť pripojenia akýchkoľvek slúchadiel s 3,5 mm jackom, ktorý sa v tej dobe do mobilov ešte nezvykol zavádzať.

Na obrázku je jeden z mála mobilov s prítomným iTunes, a to aj napriek tomu, že nejde o Apple zariadenie. Ktorý model Motoroly to je?

Wikipédia
Správne! Nesprávne!

Motorola sa začiatkom tisícročia sústredila na dobre vyzerajúce telefóny, ktoré mali potenciál zaujať najmä mladších konzumentov. Takýmto príkladom je aj extrémne promovaný model SLVR L7 z roku 2005. Ten okrem nádherného dizajnu ponúkol nízku pohotovostnú hmotnosť, za čo môže ďakovať úzkemu profilu, len 114 mm. L7 ponúkol prehrávanie hudby skrz iTunes, podporu microSD kariet alebo dedikovaný internetový prehliadač s možnosťou sťahovania videí.

Nižšie vyobrazený telefón je debutom jednej z čínskych spoločností, ktorý sa chválil prívlastkom „zabijak vlajkových lodí“. Čo je to za smartfón?

Wikipédia
Správne! Nesprávne!

OnePlus One je prvým smartfónom tejto čínskej spoločnosti. V roku 2014 ponúkal obdobnú a v určitých prípadoch aj lepšiu technickú špecifikáciu ako radikálne drahšie vlajkové lode daného roka. Zariadenie sa v tom roku predávalo za 299 dolárov v základnom 16 GB variante, pričom rovnako stará vlajková loď od Samsungu, Galaxy S5, sa pri uvedení predávala za zhruba 650 dolárov.

Sony Ericsson predstavil začiatkom novej dekády model kombinujúci prvky prenosnej hernej konzoly a inteligentného telefónu. Ako sa toto zariadenie volalo?

Wikipédia
Správne! Nesprávne!

Xperia Play bol pokus spoločnosti Sony Ericsson spojiť svety hier a mobilov. Zariadenie vyšlo v roku 2011 a aj napriek myšlienke možnosti si zahrať na Android smartfóne bezproblémovo PS1 hry skrz aplikáciu PlayStation Pocket, o komerčný úspech sa nejednalo. Herný telefón sa vyznačoval vysúvacím mechanizmom, odkrývajúcim smerové šípky, dvojicu analógov a štvoricu tlačidiel, reprezentujúcich geometrické tvary, známe už od čias prvého PlayStationu.

Na obrázku je telefón od fínskej spoločnosti Nokia, ktorý je považovaný za predchodcu legendárnej 3310. Aké označenie nesie táto Nokia?

Wikipédia
Správne! Nesprávne!

Nokia 3210 je jeden z najzásadnejších telefónov fínskeho velikána. Na trh bol uvedený v roku 1999 a predviedol hneď niekoľko vtedy netradičných vymožeností, ako napríklad vstavanú anténu alebo písanie správ za pomoci technológie T9. Zariadenie sa tešilo obrovskej obľube, kedy sa dokonca 3210 predávala ešte lepšie ako 3310.

Na obrázku je jeden z posledných telefónov, ktorý mal aj napriek vydaniu v roku 1999 ešte stále anténu vyvedenú von. Ako sa tento telefón nazýva?

Wikipédia (Úprava redakcie)
Správne! Nesprávne!

Ericsson bol nesmierne úspešnou spoločnosťou na trhu s mobilnými zariadeniami už dávno pred zlúčením sa so Sony v roku 2001. Zdarným príkladom tak je aj model T28, ktorý ako jeden z prvých telefónov v histórii používal lítium-polymérová batériu. Do pamätí mnohých sa vryl najmä mechanickým otváracím mechanizmom alebo extrémne nízkou váhou (len 83 gramov), kedy je zariadenie považované za najľahší mobil tej doby.

Na fotke je zariadenie od Samsungu z roku 2013, ktoré v tej dobe definovalo výraz „phablet“, čiže kompromis medzi tabletom a telefónom. Ako sa tento obrovský telefón volal?

Samsung
Správne! Nesprávne!

Telefóny s označením Mega sa zdržali na trhu len dva roky. Ako názov napovedá, ich hlavnou prednosťou bol na tú dobu obrovský, 6,3-palcový LCD displej, vďaka ktorému zariadenie pôsobí ako väčší súrodenec Galaxy S4. Len pre porovnanie, tohtoročná vlajková loď, Samsung Galaxy S20 Ultra, disponuje 6,9-palcovým displejom, kedy však v porovnaní s experimentom z roku 2013 tvorí displej až takmer 91 % prednej strany mobilu. Samsung Galaxy Mega má pomer displeja k telu zariadenia len zhruba 74 %. Mega nasledujúci rok dostal aj nástupcu Samsung Galaxy Mega 2, ktorý pripomínal zväčšenú verziu Galaxy S5.

V časoch, keď ešte Nokia udávala mobilné trendy, vydala netradičný model s qwerty klávesnicou. Aké označenie táto Nokia z roku 2001 nesie?

Wikipédia
Správne! Nesprávne!

Fínsky výrobca telefónov predstavil v októbri 2001 zariadenie s netradičným dizajnom, ktoré vymenilo vtedy štandardnú klávesnicu za jej querty alternatívu. Monochromatický displej lemovali tlačidla prebrané z Nokie 3310 a spodok zariadenia zdobil 2,5 mm jack. Ide tak o prvý telefón od Nokie s možnosťou prehrávania MP3 a AAC audio súborov, kde nechýba ani FM rádio.

Nižšie môžeš vidieť jeden z najzásadnejších telefónov spočiatku nového tisícročia. Telefóny tohto výrobcu sa vyznačovali tým, že displeje boli podsvietene na oranžovo. Ako sa nazýva mobil na fotografii?

Wikipédia (Úprava redakcie)
Správne! Nesprávne!

A50-tka, vydaná v októbri 2002, patrí medzi najlepšie predávané telefóny toho roka. Hravým dizajnom, zabudovaným WAP prehliadačom a dvojicou hier si telefón získal srdcia najmä mladších konzumentov. K telefónu tak neodmysliteľne patrí aj oranžovo podsvietený displej, možnosť výmeny krytu alebo hneď niekoľko ikonických tapiet.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP