Androidu ako takému sme sa v kvíze už venovali. Aby sme sa zavďačili aj druhému a rozhodne nemalému táboru používateľov, pripravili sme rovnako orientované otázky aj pre fanúšikov iOS.

Tie sa sústredia ako na ikonický softvér a jeho súčasti, tak aj na históriu týchto mobilov a ich nepopierateľné kľúčové míľniky cestou technologickým svetom. Už tradične pri každej otázke ponúkame obratom zaujímavý fakt, spojený s práve zodpovedanou otázkou.

Pokiaľ sa ti takýto typ obsahu páči, určite zváž aj naše ostatné kvízy, kde sa sústredíme na hry, filmy alebo ostatné oblasti technologického sveta.

Na obrázku je jedno z posledných zariadení, ktoré predstavil Steve Jobs. O ktorý iPhone ide?

Screenshot/YouTube/the unofficial AppleKeynotes channel
Správne! Nesprávne!

Štvrtý iPhone bol prvým mobilom od Applu, ktorý sa odklonil od zaužívaných dizajnových prvkov predošlých troch zariadení. Ponúkol prémiové materiály, kombinujúce v sebe prvky skla a hliníka, pričom sa aktuálna 12. generácia iPhonov vracia práve k týmto koreňom. Novinkou bol vtedy prelomový Retina displej, vyhladzujúci viditeľné pixely, pričom vo svojich obdobách Apple používa toto označenie doteraz.

Jailbreak je bez akýchkoľvek pochýb súčasťou histórie iPhonov. Ako sa nazýva úplne prvý neoficiálny obchod ťažiaci práve z prelomenia ochrany iOS zariadení?

Freepik
Správne! Nesprávne!

V časoch iPhonov 3, 4 a 5, ľudia ešte na platenie za softvér, najmä za mobilné aplikácie, neboli zvyknutí. Vtedy na radu prichádzali rôzne spôsoby prelomenia ochrany, otvárajúce dvere k pirátskym alternatívam populárnych programov. V komunite najznámejšou vstupnou bránou k takémuto softvéru je Cydia, prežívajúca vo svojej značne upravenej podobe aj na najnovších verziách operačného systému.

Prvému iPhonu z roku 2007 chýbali viaceré funkcie. Čo si z nasledujúceho zoznamu v telefóne nenašiel?

Wikipédia
Správne! Nesprávne!

Prvá verzia iOS bola značne osekaná od jej priamych nasledovníkov. Okrem vyššie popísaných funkcií, prvý iPhone dokonca nedisponoval ani App Storom, predstaveným až s jeho nasledovníkom v roku 2008. Aj napriek absencii týchto, dnes už neodmysliteľných vlastností, debut Applu na poli inteligentných telefónov bol pre trh zlomovým. Vďaka myšlienke interakcie s operačným systémom skrz dotykovú obrazovku, nastavil zrkadlo ktorejkoľvek, aj špecificky schopnejšej konkurencii.

Nastavenia iPhonov vo svojich útrobách ponúkajú "samodestrukčný" mód. Koľko neúspešných prihlásení je potrebné na to, aby sa telefón úplne sformátoval?

Pixabay
Správne! Nesprávne!

Funkcionalita zmazania všetkých údajov v telefóne po niekoľkonásobnom zadaní nesprávneho hesla nie je novinkou. Stačí na to iba 10 nesprávnych pokusov, čo na jednej strane nie je nedosiahnuteľné, no na strane druhej je aj inteligentne ošetrené. Po určitých pokusoch sa totiž časové intervaly medzi možnosťami zadávania hesla zvyšujú, čo minimálne v prípade nechcených pokusov, napríklad pri manipulácii dieťaťom, je z časového hľadiska náročné.

Zlatá farba dnes už neodmysliteľne patrí k iPhonom. Ktorý model ako prvý prišiel v tomto farebnom prevedení?

Screenshot/YouTube/UNDERkg
Správne! Nesprávne!

Aj napriek všetkým optimalizačným prednostiam iOS, systém z času na čas dokáže zamrznúť. Ako vykonáš nútený reštart na najnovších iPhonoch?

Apple
Správne! Nesprávne!

Trh so smartfónmi pomaly ale iste upúšťa od akýchkoľvek tlačidiel a je len otázkou času, kedy iPhone už tradične ako prvý upustí od fyzických vstupov hlasitosti či zapínania. Tie aktuálne neslúžia len k svojmu primárnemu účelu, no ako rozhodne vieš, rôznou ich kombináciou docieliš aj naprogramované akcie. Jedným z kritických úkonov je tak hrubý nútený reštart zariadenia, využiteľný napríklad pri úplnom zamrznutí operačného systému. Ten docieliš stlačením tlačidla hlasitosti hore, následne dole, čo nakoniec musíš potvrdiť držaním tlačidla napájania.

Nové iPhony v minulosti postretávali rôzne neduhy. Ktorý z nasledujúcich globálnych problémov ale iPhony netrápil?

Screenshot/YouTube/GeMe
Správne! Nesprávne!

Aj Apple má toho na rováši hodne. Žiaden z vyššie popísaných problémov síce nenabral do rozmerov vybuchujúcich Samsungov, no kauzy ako Bendgate, kedy sa iPhone 6 ohýbali vo vrecku či Antennagate pri iPhone 4 s vypadávajúcim signálom rozhodne na reputácii kladné body nepridali. Našťastie, Apple sa od priestupkov podobného razenia v poslednej dobe pomerne úspešne dištancuje.

Ako aktivuješ pokročilejšie funkcie základnej kalkulačky operačného systému?

FonTech
Správne! Nesprávne!

Zdá sa to ako absolútna triviálnosť, no málokto, často aj z radov dlhoročných používateľom o tom vie. Predinštalovaná kalkulačka ponúka ďaleko komplexnejšie výpočty za použitia napríklad mocnín, a to jednoduchým prevedením telefónu do vodorovnej polohy. Ide o ďalší z elegantných riešení, akým sa spoločnosť neraz preslávila v minulosti. Pritom by ale z technologického hľadiska bolo jednoduchšie priradiť pokročilejšej kalkulačke dedikované tlačidlo.

Ktorú z nasledujúcich vymožeností ešte stále nenájdeme v iOS, no konkurencia ju má v zariadeniach už roky?

Unsplash
Správne! Nesprávne!

Zradcom Androidu, prechádzajúcim na iOS, čím ďalej tým menej prekážajú vysoké steny ekosystému alebo jeho zatvorenosť. Jedným z najhorších vystavení realite je však chýbajúci Always on displej, čiže notifikácie, čas a dátum na zdanlivo vypnutej obrazovke. Priekopníkom v tejto oblasti je práve Samsung, ťažiaci už dlhé roky z AMOLED technológie. Keďže takto špecifikovanými panelmi sú osádzané aj posledné iPhony, neustále viditeľné upozornenia sú otázkou skôr presvedčenia, ako technickej spôsobilosti.

iOS majú vynikajúco premyslený mód nevyrušovať, pričom si môžeš sám zvoliť rozvrh, kedy sa zapne. Akú podmienku z nasledujúcich však nemôžeš nastaviť?

Apple/FonTech
Správne! Nesprávne!

Rozhodne najbezpečnejším a najvyužívanejším spôsobom automatizovaného zapínania módu nerušiť je po pripojení na Bluetooth systém auta. Zamrzí ale aj absencia samovoľného zapnutia režimu po pripojení na špecifickú Wi-Fi sieť, čo by sa dalo využiť napríklad v práci v závislosti od mítingoviek alebo dedikovaných oblastí bez telefónov. Uskutočniteľné, no komplikované nastavenie módu, je aj v závislosti od dní v týždni. To by si rozhodne zaslúžilo vlastnú ponuku, obchádzajúcu niekoľké kroky skrz možnosť hneď niekoľkonásobného špecifikovania času.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom