Kvantové počítače majú v budúcnosti veľký potenciál, hoci ich reálne využitie ešte stále nie je také, ako by si mnohí predstavovali. V súčasnosti sú ich možnosti veľmi obmedzené a v podstate nevyužiteľné. 

Hoci sú možnosti kvantových počítačov stále len v teoretickej rovine, táto technológia neustále vyvíja a ako píše portál Science Alert, najnovšieho výskumu sme blízko k tomu, aby sa táto technológia dostala aj do každodennej elektroniky.

Kvantový počítač na dosah ruky

Podľa štúdie by bolo možné využiť kvantové technológie v kardbide kremíka, ktorý sa využíva v takmer každej elektronike. Stále tu existuje možnosť neúspechu, no vedcom sa už úspešne podarilo generovať kvantové stavy, ktoré emitovali jednotlivé častice svetla s vlnovou dĺžkou nášho telekomunikačného pásma. V praxi to znamená, že s menšími zmenami v infraštruktúre máme k dispozícii sieť, ktorá môže bez väčších problémov prenášať kvantové informácie.

Vedcom sa podarilo preniesť kvantovú technológiu do bežnej elektroniky
David Awschalom

Okrem iného by sa kvantová výpočtová technika stala dostupnejšou, lacnejšou a hlavne rozšírenejšou. No bolo by naivné si myslieť, že podobné zariadenia budú na trhu v najbližšej dobe. Ako bolo spomenuté, kvantové počítače majú zatiaľ len teoretické využitie a aj keby sa kvantovú technológiu podaril dostať do každodennej elektroniky, tak by sa s nimi nedalo nič robiť.

Prečítaj si tiež
Vedci poprvýkrát v histórii zachytili na fotografii dva fotóny v kvantovom previazaní

Ide však o veľký pokrok, nakoľko súčasné kvantové počítače sú veľmi náchylné na vonkajšie zmeny a musia fungovať len vo veľmi nízkych teplotách, aby bola zabezpečená čo najväčšia stabilita komponentov.

Znova sme sa tak posunuli bližšie k tomu, aby výpočtová technika zažila jednu z najväčších revolúcii doteraz.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom