Kvantové počítače majú v budúcnosti veľký potenciál, hoci ich reálne využitie ešte stále nie je také, ako by si mnohí predstavovali. V súčasnosti sú ich možnosti veľmi obmedzené a v podstate nevyužiteľné.
Hoci sú možnosti kvantových počítačov stále len v teoretickej rovine, táto technológia neustále vyvíja a ako píše portál Science Alert, najnovšieho výskumu sme blízko k tomu, aby sa táto technológia dostala aj do každodennej elektroniky.
Kvantový počítač na dosah ruky
Podľa štúdie by bolo možné využiť kvantové technológie v kardbide kremíka, ktorý sa využíva v takmer každej elektronike. Stále tu existuje možnosť neúspechu, no vedcom sa už úspešne podarilo generovať kvantové stavy, ktoré emitovali jednotlivé častice svetla s vlnovou dĺžkou nášho telekomunikačného pásma. V praxi to znamená, že s menšími zmenami v infraštruktúre máme k dispozícii sieť, ktorá môže bez väčších problémov prenášať kvantové informácie.

Okrem iného by sa kvantová výpočtová technika stala dostupnejšou, lacnejšou a hlavne rozšírenejšou. No bolo by naivné si myslieť, že podobné zariadenia budú na trhu v najbližšej dobe. Ako bolo spomenuté, kvantové počítače majú zatiaľ len teoretické využitie a aj keby sa kvantovú technológiu podaril dostať do každodennej elektroniky, tak by sa s nimi nedalo nič robiť.
Prečítaj si tiež
Vedci poprvýkrát v histórii zachytili na fotografii dva fotóny v kvantovom previazaní
Ide však o veľký pokrok, nakoľko súčasné kvantové počítače sú veľmi náchylné na vonkajšie zmeny a musia fungovať len vo veľmi nízkych teplotách, aby bola zabezpečená čo najväčšia stabilita komponentov.
Znova sme sa tak posunuli bližšie k tomu, aby výpočtová technika zažila jednu z najväčších revolúcii doteraz.
Vesmír a veda

Internet Starlink dosiahol nový rekord. SpaceX oproti doterajším testom takmer zdvojnásobil rýchlosť

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ NASA testovala všetky 4 motory pre raketu na Mesiac - jeden z nich vážne zlyhal a zatial len hrôzostrašne plytvá peniazmi

PRIPOMIENKA Toto je Buran, sovietska „kópia“ Raketoplánu. Bol však lepší a s najsilnejším motorom sveta, čo sa s ním stalo?

Prelomová metóda je na svete: Vedci premenili vzduch na čisté palivo. Ako funguje?
