Hoci trosky dopadli do oceánu pri Mauritánii v Afrike, stačilo pár minút a všetko mohlo byť inak. Časti rakety nezhoreli v atmosfére úplne. Pokiaľ by však jadro vstúpilo do atmosféry o 15 minút skôr, mohli jeho trosky pri nekontrolovanom páde zasiahnuť New York, píše Daily Mail.
Čína vypustila do vesmíru začiatkom mesiaca raketu Long March 5B z vesmírneho centra vo Wenchang, ktorá pri svojej misii strávila na orbitálnej dráhe Zeme niekoľko dní. Následne sa prázdne jadro o hmotnosti až 18 ton dostalo späť na Zem pri nekontrolovanom páde, ktorý však mohol spôsobiť katastrofu.
Išlo pritom o najväčší dopad takejto obrovskej masy hmoty v modernej histórii. Podobné „divadlo“ bolo ešte v roku 1991, kedy do atmosféry vstúpila pri nekontrolovanom páde orbitálna stanica Salyut–7 o hmotnosti 39 ton, informuje ScienceAlert.
Všetko mohlo byť úplne inak
Čínska raketa vyniesla neznámu experimentálnu kozmickú loď, avšak misia nevyšla podľa plánov a došlo k chybe. Jadro rakety sa tak 11. mája vrátilo na Zem, kedy prešlo atmosférou a padlo do Atlantického oceánu.
Časti konštrukcie pritom dopadli aj na pobrežie a zasiahli územie Pobrežia slonoviny, no našťastie neboli hlásené žiadne zranenia, či ujmy na životoch, informuje Unilad. Ak by však jadro začalo voľne padať na zem o 15 minút skôr, miesto dopadu mohlo byť v New Yorku.

Nenechaj si ujsť
Odštartovala veľmi dôležitá vesmírna misia. Sonda preskúma doteraz nepoznanú vlastnosť Slnka
Jonathan McDowell z centra Harvard-Smithsonian pre astrofyziku potvrdil, že pokiaľ by došlo k vstupu jadra do atmosféry o 15 až 20 minút skôr, dopadlo by priamo do New Yorku. Objekt mal pritom tesne pred dopadom dosahovať rýchlosť až 160 km/h. Takýto takmer 20-tonový kolos by teda pri páde do husto obývaného veľkomesta mohol narobiť obrovské škody. Počas pádu však jadro preletelo aj ponad Los Angeles.
Updated SpaceTrack reentry prediction for CZ-5B core stage: between 1330 UTC and 1730 UTC May 11. Orbit is 139 x 162 km. Potential reentry zones include Australia, USA, Africa, and lots of ocean. pic.twitter.com/0kkNsaHfH1
— Jonathan McDowell (@planet4589) May 11, 2020
Sledovať nekontrolovateľný pád a predpovedať miesto dopadu trosiek bolo v tomto prípade veľmi zložité a odborníci predpokladali, že skončia v USA, Afrike alebo dokonca Austrálii. To je však príliš nejasná predpoveď a nikto teda presne nevedel, kde kusy rakety skončia.
Astronómovia však z pozorovaní zhodnotili, že šance, aby jadro zasiahlo obývanú oblasť, boli malé, no v takom prípade by dokázalo zničiť aj veľkú budovu, čo by spôsobilo množstvo materiálnych škôd a zrejme aj úmrtí.
Čínska raketa sa od ostatných líšila
Táto čínska raketa bola pritom vo vývoji celých 10 rokov a od ostatných sa líšila najmä svojim konštrukčným riešením a pohonom. Väčšina rakiet má niekoľko stupňov, ktoré jej pomáhajú dostať sa zo zeme do vesmíru a následne doručiť náklad na cieľovú orbitu.
Raketa Long March 5B ale bola vybavená len jediným jadrom a 4 boostermi, ktoré ju vyniesli zo zeme. Druhé jadro jej však chýbalo a na jeho mieste sa nachádzalo užitočné zaťaženie, ktoré môže predstavovať napríklad moduly pre vesmírnu stanicu.
Teraz čítajú

Svet je v pozore. O pár hodín vynesie SpaceX na ISS astronautov na použitej rakete a kapsule

AKTUALIZOVANÉ Ingenuity to zvládla znova. Marťanská helikoptéra druhýkrát vzlietla a dostala sa ešte ďalej

Pomoc pre všetkých diabetikov je na svete. Vedci tlačia na biotlačiarni vlastný pankreas, od základov zmení diagnostiku aj liečbu cukrovky

Cestovanie vesmírom na jadrový pohon? Práca na revolučnej kozmickej lodi raketovo napreduje, armáda USA už vybrala 3 firmy na testovanie

Historický moment: Na Marse sme práve vyrobili vďaka roveru kyslík
Články, ktoré hýbu svetom

Microsoft prekope základný prvok vo Windows 10. Vylepší výkon a prepojí ho s prehliadačom Edge

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Prekvapenie z čista jasna. Huawei predstavil „svoj elektromobil“, ktorý zmätie špecifickým pohonom

Meganákup Bratislavy: Čoskoro sa budeme voziť na hybridných monštrách, mesto nakúpi 50 trolejbusov za 45 miliónov eur

Slovenský startup dosiahol svetový míľnik. Ich umelá inteligencia zachráni státisíce ľudí a ušetrí miliardy
