Rakovina, čo by jedna z najzákernejších chorôb aké ľudstvo pozná, si nevyberá. Postihuje mužov, ženy, ale aj deti, batoľatá či dokonca dojčatá. Práve medzi týmito malými, nevinnými stvoreniami sa najčastejšie vyskytuje typ rakoviny zvaný neuroblastóm. Ten však onedlho viac nemusí predstavovať riziko, nakoľko sa vedcom z jednej Floridskej univerzity podarilo čosi nevídané.

S najväčšou pravdepodobnosťou si už aj ty jedol niečo, čo obsahovalo aromatickú koreninu s názvom kurkuma. Tá je preslávená blahodárnymi účinkami na ľudský organizmus a už dlhšiu dobu sa o nej hovorí aj ako o lieku na rakovinu. Doposiaľ však jej účinky v boji proti tejto chorobe neboli jasne preukázateľné a mnohí tak zostali voči účinkom tejto koreniny skeptickí. Vedci z University of Central Florida však kurkumu podrobili viacerým testom, ktoré jej antikarcinogénne účinky potvrdili.

Definitívny liek na rakovinu?

zdroj fotografie: Autoimuncare

Aby sme boli presní, samotná kurkuma nie je tým, čo dokáže bojovať proti rakovinotvorným bunkám. Konkrétne s nimi totiž bojuje chemická látka s názvom kurkumín, ktorú táto obľúbená korenina obsahuje. Hoci sa vedcom jej pozitívne účinky podarilo potvrdiť, stále nemáme nad rakovinou nadobro vyhraté. Kurkumín totiž pomáha len pri niektorých typoch rakoviny, pričom jeho pridávanie do liečiv nie je kvôli chemickej nestabilite a nízkej rozpustnosti tejto látky vôbec jednoduché.

Skvelá alternatíva ku chemoterapii
Nenechaj si ujsť
Prvá kamenná Xiaomi predajňa otvára v Česku už o pár dní. Takéto majú byť ceny

Skupina vedcov pod vedením profesorky Tamarah J. Westmorelandovej však prišla na riešenie týchto problémov. Sú ním nanočastice oxidu céru, ktoré sú v kombinácii s kurkumínom ešte účinnejšie v boji s rakovinou ako bežné liečivá. Profesorka Westmorelandová si myslí, že môže ísť o kľúčový objav, ktorý ponúkne alternatívu k chemoterapii, ktorá práve pri liečení dojčiat vhodná nie je. Dovtedy, než začnú tieto nanočastice zachraňovať ľudské životy, je však potrebné vykonať ešte veľké množstvo laboratórnych testov. V každom prípade sa však jedná o znak, že nad touto zákernou chorobou môžeme v budúcnosti definitívne vyhrať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú