Mikroplasty predstavujú globálny problém, proti ktorému je ťažké bojovať. Ide o drobné úlomky plastov, ktoré často nevidíme a nachádzajú sa všade – v prírode, v pitnej vode, v atmosfére, kde môže ovplyvňovať počasie, dokonca aj v našom tele. Majú nielen negatívny environmentálny vplyv, ale spôsobujú aj určité zdravotné ťažkosti, na ktoré prebiehajú ďalšie výskumy.

Vedci sa snažia prísť s inovatívnymi riešeniami, ako znížiť ich výskyt a dopad na naše zdravie, ako aj prírodu. Odhaduje sa, že v životnom prostredí sa nachádza už 4,6 miliardy ton plastového odpadu. Mikroplasty, ktoré sa nerozkladajú, ohrozujú nielen ekosystémy, ale aj naše zdravie. Tím vedcov z Wuhanskej univerzity v Číne prišiel s unikátnym riešením. Vyrobili filter z kostí kalamárov a bavlny, ktorý dokáže odstrániť až 99,9 % plastových častíc z vody. O novom objave informoval portál ScienceAlert.

Kombinácia nevšedných materiálov

Penový filter „Ct-Cel“, je vyrobený z chitínu, ktorý pochádza z kostí kalamárov a z celulózy, ktorý môžeme získať z bavlny. Výhodou je, že obe tieto látky sú prírodné, udržateľné a cenovo dostupné. Vedci vytvorili špeciálnu penu, ktorá zachytáva plastové častice rôznych veľkostí a druhov a to vrátane najčastejších mikroplastov, ako je polystyrén či polypropylén.

Freepik

Výskumníci Ct-Cel filter testovali v rôznych typoch vôd a osvedčil sa od zavlažovacích a jazerných vôd, až po pobrežné morské vody. Počas testovania dokázala pena zachytiť mikroplasty a jej účinnosť neklesla ani po piatich použitiach, kedy jej účinnosť neklesla pod 95 %. Ct-Cel si udržiava vysokú účinnosť aj v prípade, že voda obsahuje iné látky, napríklad baktérie alebo chemické rozpúšťadlá. Niektoré agresívne chemikálie ale môžu znížiť schopnosť filtra zachytávať plasty.

Napriek tomu ide o významný krok v boji proti znečisteniu vôd. Hoci chitín a celulóza už boli skúmané pri odstraňovaní nečistôt z vody, ich kombinácia si vyžiadala dôkladnú chemickú úpravu. Vedci museli prebudovať vnútorné štruktúry materiálov, aby boli schopné zachytiť aj tie najmenšie plastové častice.

Zatiaľ len ako experiment

Penový filter dokazoval v testoch skvelé výsledky, avšak technológia je zatiaľ v experimentálnej fáze. Aby mohol byť aj komerčne dostupný a aplikovaný, bude potrebné vykonať ďalšie rozsiahle testy a analýzy. „Táto práca môže otvoriť nové možnosti pre využitie funkčných biomateriálov na nákladovo efektívne odstraňovanie mikroplastov v zložitých vodných prostrediach,“ uvádzajú vedci vo výskume, ktorá bola uverejnená v Science Advance.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP